Hayvancılıkta fabrika yeminden nasıl kurtulunur? BTB Başkanından kaba yem çağrısı!

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, hayvancılıkta kaba yemin önemine işaret ederek, "Suyun olmadığı bir dönemde kıraç arazilerimizden maksimum verim almak zorundayız. Protein ve karbonhidratı kaba yemden sağladığımızda fabrika yeminden kurtuluruz” dedi. 

Hayvancılıkta fabrika yeminden nasıl kurtulunur? BTB Başkanından kaba yem çağrısı!
banner282

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Kemer ilçesine bağlı Akören köyünde hasadı yapılan ve hayvancılıkta kaba yem olarak kullanılan Lenox yem bitkisin paketleme çalışmasını yerinde inceledi. Çiftçilerin, geleneksel tarımı bırakarak, alternatif tarıma yönelmesi gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Suyun olmadığı bir dönemde kıraç arazilerimizden maksimum verim almak zorundayız. Protein ve karbonhidratı kaba yemden sağladığımızda fabrika yeminden kurtuluruz” dedi. 

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Kemer Belediye Başkanı Ömer Aktürk, Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gencer ve Borsa Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz ile birlikte Akören köyünde hasadı yapılan Lenox yem bitkisinin paketleme çalışmasını yerinde inceleyerek, çiftçilerle durum değerlendirmesi yaptı.

Lenox bitki türünün, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ve tek yıllık yem bitki türü olduğunu belirten Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gecer, “Bu bitki, daha önce Kemer bölgemizde denendi. Özellikle yetiştiricilerimiz tarafından tecrübe edilmiş bir yem bitkisi. Ancak, fermantasyonun düzgün yapılamaması nedeniyle koku oluşumundan dolayı çiftçilerimiz üretiminden uzaklaşmış durumda” dedi. 

Lenox yem bitkisini tekrardan tercih edilmesinin sebebinin, iklimsel olarak yağışların azalmasıyla birlikte kuraklığın baş gösterdiğini aktaran Gencer, “Bu yem bitkisi, sonbaharda bir kez bile yağış alması yeterli oluyor, yağış olmazsa bir kez sulanabilir. Şu anki kurak şartlarda, dekarda ortalama 3-4 ton mahsul elde ettik. Normalde yağışlar olsaydı 8-9 tonlara kadar çıkacaktı. Bu bitkiyi biçtikten sonra bir gün arazide soldurarak fermantasyon yapmak önemli. Karbonhidratı arttırmak adına da tahıl tanelerini özellikle arpa ezmesini, buğday kırmasını da kullanabiliriz” ifadelerini kullandı. 

Dünya genelinde tarımsal üretimle ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Çiftçimiz, üreticimiz vakit kaybetmeden alternatif tarıma yönelmeli. Yağışların olmaması sebebiyle hububattan yeterli verimi alamadık. Et/süt üreten hayvanlarımızı beslemek zorundayız. Bunun içinse kaliteli kaba yem bitkilerine ağırlık vermemiz gerek. Girdi maliyetleri giderek artıyor ve artmaya da devam edecek” şeklinde konuştu. 

AZ SU İSTEYEN KABA YEME AĞIRLIK VERİLMELİ 

Süt sığırı yetiştiriciliğinde kullanılan ve az su isteyen kaba yeme ağırlık verip, fabrika yeminin artık azaltılması gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Protein ve karbonhidratı kaba yemden sağladığımızda, fabrika yeminden kurtulmuş oluruz. Lenox yani yem şalgamında yaklaşık yüzde 18 ila 20 arasında protein var ve Bakanlığın destek verdiği tek yıllık yem bitkileri içerisinde. Mısır ve yoncaya göre daha az bir maliyetle yetiştirilebiliyor. 2020 yılı itibariyle dekar başına 60 TL destek verilmektedir. Bu bitkinin aynı zamanda slajının da yapılması nedeniyle, destek miktarının 60 liradan 100 liraya çıkarılması ve slajı yapılan bitkiler içerisinde dahil edilmesi, daha da fazla yetiştirilmesine teşvik edecektir” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 17:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 9 ay Önce

1.Herkez birşey söylüyordu acaba söylediğine kendisi inanıyorum 2 dünyada değişik bitkiler var bu yüksek yivgi tüketen ceşit ırk hayvanlar İcin.. Mesela maral falfa gibi.. Hale ülkemize ithal edilmedi... 3 cöxüm arıyormuş gibi yapmak degil gercekci olup kesin cöxüm önemli..

Ali dag
Ali dag - 9 ay Önce

Lenox reklamınızı yapiyorsunuz süt üreticisine yokmu gösteriyorsunuz 30 40 kilo süt ineklerin yıkılmasını istiyorsunuz kuru dönem besi dana düve ...sagmal ineklere tamamlayıcı yem diye söyleyin hangi rasyona göre gecicicozumbunlar fabrika.yemi 1litre süt eşittir 1..3 yem sorun burda mayıs ayı reva yeni 140 TL.haziran yeni 155tl. Sut4.04 TL olmalı hani bakan öyle diyordu

Bak beyinsiz
Bak beyinsiz - 9 ay Önce

1 protein soyadan alınırsa 0.013 tl olur
1 protein yoncadan alınırsa 0.06 tl olur sizce proteini kaba yemdenmi alalım kesif yemdenmi
Hayvancıy herkes birşey satmaya çalışıyor ama hayvancıda artık alacak para kalmadı bizim ürünlerimizi devlet dolar üzerinden alsın zam istemiyorum

Agah var
Agah var - 9 ay Önce

Çiftçi bulursan bu saatten sonra dikersin

banner151