Hayvancılıkta alarm zili: Besici batıyor! 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kayseri Birlik Başkanı Ercan Aras, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda besicilerin batışa doğru gittiğini belirtti. 

Hayvancılıkta alarm zili: Besici batıyor! 
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, besicilik yapan yetiştiricilerin bütün girdi maliyetlerinin ortalama yüzde 40 artarken, et fiyatlarının ise yüzde 10-15 arasında geriye gittiğine dikkat çeken Aras, “Besiciler batıyor. Gerekli tedbirler alınmazsa çok değil bir yıl sona Türkiye’de ne besici kalacak ne de besici besleyecek dana bulabilecek” dedi.

2012'DE YAŞANAN FELAKETİN BENZERİ YAŞANIYOR

Hayvancılıkta 2012 yılında yaşanan felaketin bir benzerinin yaşandığını vurgulayan Aras, acil olarak Et ve Süt Kurumu’nun karkas kesim fiyatlarını 5 lira artırarak, yetiştiriciye yem desteğinin verilmesi gerektiğini vurguladı. 

GİRDİ MALİYETLERİ ORTALAMA YÜZDE 40 ARTTI KARKAS ET FİYATLARI YÜZDE 15 UCUZLADI!

Son 1 yılda besicinin artan maliyetlerine de işaret eden Aras, girdi maliyetlerindeki artışları şöyle sıraladı: “Yem fiyatları yüzde 48, saman fiyatı yüzde 120, küspe silaj yüzde 40, serbest piyasada arpa fiyatı yüzde 40, işçilik yüzde 30 ve besilik dana fiyatı yüzde 30 arttı”

6 AY ÖNCE 1 TON ETE 30 TON YEM ALABİLEN BESİCİ ŞİMDİ 1 TON ETE 16 TON YEM ALABİLİYOR

Artan girdi maliyetleri karşısında besicinin uğradığı zararı göstermek için de yem örneği veren Aras, “6 ay önce 1 ton etle 30 ton yem alabilirken, şuanda 1 ton etle ancak 16 ton yem alınabiliyor” dedi. 

Bu üretim şeklinin besici için bir felaket olduğunun altını çizen Aras, süt fiyatlarında yaşanan mağduriyetten dolayı da dişi hayvan kesiminin hızlandığını dile getirdi. Bir tarafta dişi hayvanlar kesilirken, diğer taraftan besiciler zarar ettiği için üretimden çekildiğini ifade eden Aras, hayvancılıkta ülkenin aleyhine çift taraflı işleyen bir zarar söz konusu olduğunu kaydetti. Aras, dişi hayvan kesimlerine karşı tedbirlerin alınmasını isteyen Aras, diğer taraftan besicilerin elindeki hayvanların yüzde 70’inin gayri resmi göründüğünü, burada yaşanan sorunun da çözülmesi için küpe affının getirilmesi gerektiğini vurguladı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 12:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 10 ay Önce

Süt olmadan et olmaz süt üreticisi komada morgta bekliyor ya ölsü ndiye hani ses hani savunan hani süt birlikleri hani bir söz var deliye bal tattirmislar pazarda katran bırakmamış o koltuklar geçici aldığınız paralar haram

Ülkede Hayvan çok.
Ülkede Hayvan çok. - 10 ay Önce

Hayvan sayısının azalması için fiyatların bu seviyede gitmesi olumlu bir şey. Harmanda saman bulunmuyor Bu hayvanların tüketmesi için yeterli kaba yem yok. Üretilen kaba yem miktarı ülkede ki hayvan sayısına göre yetersiz. Bu dengenin sağlanması için inekler kesime gitmeli. En azından elde kalan besiciler ilerde rahatlamış olur.

Ülkede hayvan çok.
Ülkede hayvan çok. @Ülkede Hayvan çok. - 10 ay Önce

Ben küpeye göre konuşmuyorum. Ben senin komşuna göre konuşuyorum. Samanın tanesine muhtemelen 20 istiyorsa şimdi 25 istiyor. Haklı. Elinde saman kalıyor mu? Hayır. Bu bana ülkedeki hayvan sayısının samana göre çok olduğunu söyler. Yonca satanların havalarından geçilmiyor. Dedikleri fiyattan yonca satıyorlar çünkü alıcısı var. Satmakta zorlanmıyor. Haliyle fiyatlar da yükseliyor. Yem pahalı fakat fabrikalar besiciye yem kavuşturamıyorlar. Alıcısı çok. Olayın neresinden bakarsan bak hayvan sayısı azalmadan ya da vatandaş deli gibi et süt tüketmeden düzelmez. Düzelmeyecekte bunu sizde göreceksiniz. Trabzonlular Erzurum kars ovasında yulaf bırakmadılar taşıdılar. Kime gitti bu kadar yulaf yonca. İnsanlar mı yiyecek acaba.

Ciftci
Ciftci @Ülkede Hayvan çok. - 10 ay Önce

Hukumetin hayvan varlığını dair rakamlara göre konuşuyorsanız çok yanılırsınız herşeyleri yalan. Cevrede ahırında 10 hayvanı varken uzerinde 30 u aşkın inek görünen yığınla çiftci var. Gel gelelim samana. 1 tane ineği koyunu olmayan komşumda 3200 adet balya var bizim burada balya tane ile satılır. Balyasına 12 lira vereyim dedim temmuzda satmadı ama dün arayıp tanesini 25 TL den alacaksan vereyim diyor. Böyle insanlar oldukca çiftci geçinemez. Devlet dışarıdan ne kadar saman alması gerektiğini bırak elinde kaç hayvan var onu bile bilmiyor. Besici ineklerini kestirse zarar tutsa zarar ha sütcümü sattığı süt ile sadece fabrika yemini ödeyebiliyorsa ÇOK ŞANSLI. Süt ineklerini kestirmeye gidip 3 ay sonra gel diyen mezbahalar var. Çok uzakta değil sütü dışarıdan alacağımız günler

@çiftçi üyeye cevap veriyorum
@çiftçi üyeye cevap veriyorum @Ülkede Hayvan çok. - 10 ay Önce

Kaba yem fiyatları bir yılda %100 artarken et tüketimi %30 düşmüştür. İçerde ki hayvan sayısı azalmadan bu denge sağlanamaz. Bunu iyi anlayın. Arz talep dengesi vardır serbest piyasada. Samana talep olduğu için fiyatlar yükselmiştir. Samanı insanlar tüketmiyor. Samanı dışarı satan yöneticiler hayvanıda dışarı ihracat yaparsa yine bir toparlanma olabilir. Buzağı destekleri amacına ulaştı hayvan sayısı çok arttı.

Ciftci
Ciftci @Ülkede Hayvan çok. - 10 ay Önce

Senin cümlelerin “ekonomi bakanının Dolar benim umrumda değil, dolarlamı maaş alıyoruz “ demesiyle aynı. Saçma sapan bir yorum yapıyorsun

Köylü
Köylü - 10 ay Önce

Vah vah hayvan sayısı çokmuş azalmalıymış çok güzel bir çare hem tarımı hayvancılığı bitir ondan sonra saman yok de türkiye tarım ülkesiydi ama şimdi değil konya kadar hollanda dünyaya tarım ürünü satıyor

çiftçi
çiftçi - 10 ay Önce

şemsi bayraktar bir an evvel o koltuğu boşaltmalidir çünkü o koltuğu hak etmiyor

Çiftci rumuzluya cevap veren zat
Çiftci rumuzluya cevap veren zat - 10 ay Önce

İthal et gelince arz talep olmuyormuydu besici batınca arz talepmi oluyor işinize nasıl geliyorsa öyle konusuyorsunuz AKbabalar


banner151

banner251