Hayvancılık Bankası için ilk adım atıldı Ziraat Bankası ile Merkez Birliği arasında ortak protokol

Hayvancılık Bankacılığı anlamında Ziraat Bankası ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği arasında önemli bir protokol imzalandı. Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi ile hayvancılık sektöründe daha aktif olmayı planlayan Ziraat Bankası'nın diğer üretici birlikleriyle de işbirliğine gitmesi bekleniyor.

Hayvancılık Bankası için ilk adım atıldı Ziraat Bankası ile Merkez Birliği arasında ortak protokol
banner200

Ziraat Bankası, damızlık vasıflı büyükbaş dişi hayvanların hayatta kalmaları sağlanarak ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirdiği işbirliği modeli kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve bazı İl Birlikleri ile iş ortaklıkları kurdu.

Geçtiğimiz günlerde Tokat Valiliği ile “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” ismiyle koyunculuğun geliştirilmesine yönelik projesinin ilk adımını atan Ziraat Bankası, bu defa da büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek amacıyla geliştirdiği proje kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Aydın, Afyonkarahisar, Burdur ve Niğde İl Birlikleri ile iş ortaklıkları kurdu.

ÜRETİCİYE ALTERNATİF ÇÖZÜMLER 

Ziraat Bankası geliştirdiği model ile ülkemizde özellikle küçük ölçekli işletmelerde görülen ve buzağı ölümlerinde etken olan besleme ve bakım sorunu ile işletmelerin nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için dişi hayvanların et üretimi amacıyla kestirilmesi sorununa çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bu model ile ayrıca küçük ölçekli işletmelerin muhtelif nedenlerle bakamayacakları dişi hayvanlarını gerçek değerinden satılabilmesine ve bu hayvanların süt hayvancılığı yapan işletmelerde üretime devam etmelerine imkan sağlanması hedefleniyor. Uygulama kapsamında Aydın, Afyonkarahisar, Burdur ve Niğde Damızlık Birlikleri ile ortaklıklar kuruldu. Bu ortaklıklar üreticilerin kapasite fazlası veya bakamayacaklarını düşündükleri dişi hayvanlarıyla ilgili olarak üç alternatif sunacaklar:

I – Değerinde sat, peşin ödeme al: Üretici bakamayacağı ya da nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla satmak istediği dişi buzağı, dana ya da düvesini gerçek değerinden bu ortaklıklara satıp parasını peşin olarak alabilecek.

II – Küçük hayvanla peşinat öde, yetişkin hayvan al: Üretici dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara gerçek değeri ile peşinat olarak verip, doğuma hazır gebe düve ya da inek alabilecek. Aradaki fark için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği ile Ziraat Bankası’ndan kullandırılan düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.
Bu iki alternatifte üreticilerden alınan hayvanlar uygun koşullarda beslenip, bakımı yapılacak ve gebe düve ihtiyacı olan üreticilere satılacak. Böylece dişi hayvanlar gerçek yetiştirilme amaçlarına uygun olarak süt üretimi için kullanılacak ve doğuracakları yavrular da sürüye katılmış olacak.

III – Küçük hayvanını emanet bırak, yetiştiğinde geri al: Üretici bakımını yapamayacağı ama elden çıkarmak istemediği dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara teslim edecek. Bu hayvanlar, doğum yapıncaya kadar ortaklıklara ait işletmelerde bakılacak. Doğum yaptıktan sonra yavrusuyla üreticiye geri verilecek. Üreticiler yetiştirme dönemindeki bakım masraflarını ödemek için de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği ile Ziraat Bankası’ndan kullandırılan düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİYLE KABA YEM ÜRETİLECEK 

Ziraat Bankası ile Damızlık Birliklerinin kurduğu ortaklıklarda bakılacak hayvanların kaba yem ihtiyacı da sözleşmeli üretim modeliyle üretiliyor. Yonca ve silajlık mısır üretimi konusunda sözleşme imzalanan üreticilere ürün bedelinin belirli bir kısmı avans olarak veriliyor, kalan kısmı ise ürünün teslim tarihinde ödeniyor. Bu uygulama ile üreticiler pazar sorunu yaşamadan planlı şekilde üretim yapıyorlar ve ürünlerini gerçek değeriyle satarak bedelini ürünü teslim ettiklerinde peşin olarak tahsil ediyorlar. Böylece hem ortaklıklar daha uygun maliyetle yem tedarik ediyor hem de yem üreten çiftçiler kazanıyor.

YILMADAN YORULMADAN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM HEDEFİYLE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ 

Üreticilerin piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmemesi için istikrarlı bir fiyat yapısı kurulması amacıyla bu işbirliğinin yapıldığını ifade eden TDSYMB Genel Başkanı Kamil Özcan, “Yetiştiricilerimizin sağlıklı ve kaliteli düve alırken, kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışırken ya da yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kaldıklarında yaşamakta oldukları sorunlara çözüm üretmeyi amaçlıyoruz. İl Birliklerimiz son yıllarda damızlık düve işletmesi yatırımlarına hız vererek ve kurdukları makine parkları ile yem bitkisi yetiştiriciliğine destek olarak sahada bu açığı bir nebze de olsa kapatmaya çalışıyordu.

Şimdi Ziraat Bankası’nın verdiği destek ve güçle orta ve uzun vadeli yatırım ve planlamalar yapabilecek duruma gelindi. Kaliteli üretim odaklı planlama yaparak yılmadan ve yorulmadan yerli ve milli üretim hedefiyle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Üreticilerimizin kullandıkları tarım kredilerine sağladıkları sübvansiyonlarla güçlü şekilde destek veren Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve bu modelin hayata geçirilmesi için verdikleri destek nedeniyle Sayın Ziraat Bankası Genel Müdürümüze ve diğer yöneticilerine teşekkür ediyor, işbirliğimizin ülkemiz hayvancılık sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

HAYVAN İTHALATINA GEREK KALMAYACAK 

Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Üçüncü Tarım ve Orman Şurası kapanış toplantısında Ziraat Bankası’nın çiftçilerimizle çok daha geniş kapsamlı iş birlikleri geliştireceğini ve alışılmışın dışında destekler sağlayacağını ifade etmiş, belki de sizlerle ortak olacak” demişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ipuçlarını verdiği yeni iş modellerimizden bir tanesini daha hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu uygulama ile amacımız yurt içinde doğan dişi hayvanların mümkün olduğu kadar büyük kısmının hayatta ve üretimin içinde tutulmasını sağlamaktır. Kendi kaynaklarımızı bu şekilde koruyarak hayvan ithalatının sona erebileceğini, hatta ihracatçı konumuna geçebileceğimizi düşünüyoruz. Bugün açıkladığımız model kapsamında üretim fonksiyonunu Damızlık Birlikleri ve çiftçilerimiz yerine getiriyor. Biz de bu yapının finansal ve idari yönetimini sağlıyoruz” dedi.

Pişmaf, “Bu modelle Banka, üretici örgütü ve üreticilerin içinde bulunduğu bir eko sistem oluşturmayı ve ortaya çıkan kârı bu eko sistemdeki herkesle paylaşmayı amaçlıyoruz. Bu konuda özel sektörle de işbirliğine açık olduğumuzu ifade ediyor, Damızlık Birlikleri ile kurduğumuz bu ortaklıkların çiftçilerimize, tarım sektörüne ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİRAAT BANKASI İLE DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİKLERİ ARASINDA ORTAKLIK NASIL İŞLEYECEK?

Tarım piyasasında finansman sıkıntısına çözüm üreterek tarımsal piyasalardaki ekonomik dalgalanmaların olumsuz etkilerini en aza indirmek için Ziraat Bankası tarafından, Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi kuruldu. Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi ile büyükbaş hayvancılıkla ilgili faaliyetleri için Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri arasında ortak şirketler kuruldu. Bu şirket ortaklıklarıyla, sağlıklı ve kaliteli damızlık düve alırken veya kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışılırken yaşanan aracı ve fiyat sorunlarına, yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kalan yetiştiricilerin yaşamakta olduğu sorunlara çözüm üretilmesi amaçlanıyor. Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi ile diger üretici birlikleriyle de hayvancılık alanında yeni işbirliklerin yapılması bekleniyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah  Çeltik
Fettah Çeltik - 1 yıl Önce

Benim MiLLieğitimden almış olduğum Besiçi Diblomam var büyük baş ve VS Devlet bana nasıl yardımcı olur

Yasar Guzel
Yasar Guzel - 1 yıl Önce

Hayırlı bir iş .en azından aracı ve simsarlar mafyası aradan kalkmış olur.maliyet ďüser .hayvancılık yapan küçük işletmeler kendini güvende hisseder.pahalilik önlenir.Emeği geçen herkese minnet

Banu gedik
Banu gedik - 1 yıl Önce

Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum nasıl ala bilirim kredi kullanarak

banner251