Hayvancılığa otomatik suluk desteği: Et ve süt veriminin artırılması hedefleniyor

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Destekleri ile Kahramanmaraş’ta hayvancılıkla uğraşan dar gelirli yetiştiricilerin işletmelerine otomatik suluklar yaptırılarak, işletmelerde et ve süt veriminin artırılması amaçlanıyor.

Hayvancılığa otomatik suluk desteği: Et ve süt veriminin artırılması hedefleniyor
banner200
banner217

Kahramanmaraş Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hayvancılıkta Modern Sulama Projesi” ile Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde hayvancılık faaliyet gösteren üreticilerin bilgi-sosyal-teknik altyapılarının iyileştirilerek kalkınmalarını sağlamak ve gelirlerini artırmak amaçlanıyor. Proje faaliyetleri kapsamında ilçede bulunan Emiroğlu ve Yiğitler mahallelerinde ikamet eden ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan gelir seviyesi düşük 51 çiftçinin ahırlarına otomatik suluk ve tesisatı yaptırılması planlanıyor. Proje bütçesi 97.500 TL olarak belirlenirken, her bir hayvancılık işletmesine 5 (Beş) adet otomatik suluk ve tesisatı yapılması öngörülüyor. Bugüne kadar 17 tane suluk faaliyete geçerken, 34 tane suluğun yapımı ise devam ediyor. 

OTOMATİK SULUKLARIN HAYVANCILIKTA ÖNEMİ 

Sağmal inekler ancak kendilerine yeterli taze temiz su sürekli verildiğinde çok süt verebilir. İlçemiz gibi çok sıcak bölgelerde 40 litrenin üzerinde süt veren ineklerin su ihtiyacı günlük, 150 litreye kadar çıkar. Otomatik suluklar 1,5 ila 2 litre su kapasiteli olup iki hayvanın önüne bir tane konularak kullanılmaktadır. Otomatik hayvan sulukları birçok yönden ekonomik ve gereklidir. Su israfının önüne geçildiği bir gerçektir. Önünde hazır su bulunan hayvan susadığı anda suya ulaşarak metabolizmasının istediği anda suya kavuşarak sindiriminin normal seyretmesine olanak tanır. Bu normal sistem içerisinde hayvanlarda süt ve et veriminde önemli artış kaydedilir.

Projenin faaliyete geçmesi ile birçok avantaj sağlanması hedefleniyor. Kurulacak otomatik suluk sistemleri ile süt hayvanlarında süt verimi, et hayvanlarında et verimi (randıman) artacak. Bu durum üreticinin modern tarım tekniklerinin verim üzerindeki etkisini canlı olarak görerek, modern teknikler konusunda girişimlerine cesaret verecek.

Konu hakkında açıklama yapan İç İşleri Komisyon Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, ‘2023 YILI Dünya Tarımında Lider Ülke Türkiye' vizyonuna Kahramanmaraş emin adımlarla ilerliyor, bizlerde çiftçilerinmizin üreticilerinmizin önünü açarak bu ilerlemeye katkı sağlamaya çalışıyoruz, bu vesile ile yapılan işletmelerin Pazarcıklı üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum’ dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 20:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 ay Önce

Suda önemli sulikta ama önce yem önemli yediveren ..emekten aliyirum 95 TL.cuvali 1.3...yem sutparitesi kaça geliyor 2.5 e geliyor maliyeti hani işletme karı

Erdinç uksas
Erdinç uksas - 2 ay Önce

Ben karsta hayvancılık yapıyor um çok guzel olmuş olur sa bende yaptırmak isterim

banner151

banner251