Hayvan ithalatı yapan Türkiye kasaplık büyükbaş hayvan ihracatı yapacak!

Çiftlik yönetim uzmanı ve yem bitkisi yetiştiricisi Eşref Şekerli, Türkiye'nin komşu ülkelere canlı kasaplık büyükbaş hayvan ihracatı yapmak için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Hayvan ithalatı yapan Türkiye kasaplık büyükbaş hayvan ihracatı yapacak!
banner200

Türkiye bir taraftan kırmızı etteki açığını kapatmak için yurt dışından yoğun bir şekilde hayvan ithal ederken, uygulanan çarpık politikalardan dolayı şimdi de yurt dışına hayvan ihraç edecek. Artan yem maliyetlerine rağmen karkas kesim fiyatlarının aylardır düşük seviyede kalması üreticiye zarar verirken, yapılacak hayvan ihracatı ile karkas kesim fiyatlarının da üreticinin lehine artması bekleniyor. 

TÜRKİYE KASAPLIK HAYVAN İHRACATI YAPACAK

Çiftlik yönetim uzmanı ve yem bitkisi yetiştiricisi Eşref Şekerli, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, karkas kesim fiyatlarının uzun süredir düşük seyretmesi, et tüketiminin düşmesi ile birlikte yığılan kesime hazır hayvanların ihracatının gündeme geldiğini belirterek, “Birkaç müteşebbis firma canlı kasaplık hayvan ihraç edebilmek için Bakanlık yetkililerine müracaat etmiştir” dedi. Komşu ülkelere canlı kasaplık büyükbaş hayvan satılmasının planlandığını ifade eden Şekerli, “Ben de bu ihracat meselesini çok önemsiyor ve destekliyorum böylelikle piyasadan bir miktar hayvan ihracata gitmiş olacak, iç piyasada fiyatların bir miktar yükselmesine hizmet edecektir” değerlendirmesinde bulundu. 

Şekerli, açıklamasında bu hafta karkas dana yağsız kesim fiyatının 38 TL’yi görebileceğini belirterek, bunun başlıca nedenlerinden birisinin de Ocak ayında süt fiyatlarında değişiklik olacağını ve süt ineklerinin kesime gitmesinin yavaşlayacağını kaydetti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yüksek Mühendis
Yüksek Mühendis - 10 ay Önce

Çiftlik yönetim uzmanı diye bir vasıf ya da meslek mi var Türkiye de. Adam çiftlik sahibi diye uzman mı oluyor yani. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Vettek
Vettek - 10 ay Önce

Şehir efsanesi ne demek bilen tam yazabilirmi

yetiştirici
yetiştirici - 10 ay Önce

Kimin hayvanı ihraç edilecek? Millet 700 liradan koyun satıyor, süt ineğini kestiriyor. Aile işletmeleri unutuldu gitti, hayvan para yapmıyor ve satmak cok zor

Bu olmadı Sayın ŞEKERLİ
Bu olmadı Sayın ŞEKERLİ - 10 ay Önce

İhracat yaparak piyasayada et fiyatlarının yükselmesini hedefle, sonra aman piyasada et fiyatı yüksek oldu deyip dışarıdan ithalatın açılmasını iste. Kazan kazan dedikleri bu olsa gerek...
Oysa gerçekte, Devletimiz halk “ucuz et” yiyebilsin diye dışarıdan Ülkemize canlı hayvan ithalatına izin vermedi mi?

banner151

banner251