Gümüşhane lavanta kokacak

Doğu Karadeniz Bölgesinde ilk kez yapılacak olan lavanta yetiştiriciliği, Gümüşhane'nin Kelkit ve Şiran ilçelerinde başladı. Toplamda 40 dönüm alanda gerçekleşecek olan proje için 94 bin fide dikimi gerçekleştirildi. Bu proje sayesinde hem lavanta yağı üretilecek hem de bölge arıcıları için önemli bir nektar kaynağı sağlanmış olacak.

Gümüşhane lavanta kokacak
banner282

Konuyla ilgili Gümüşhane Tarım İl Müdürü Edip Birşen'in yaptığı açıklama:

“İlimizde ürün çeşitliliğini arttırmak ve il ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında bu yıl bölgede ve ilimizde ilk kez lavanta dikimi gerçekleştirilmiştir. Lavantanın yağı ve balı çiftçilerimiz için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Lavantanın bölgemiz için alternatif ürün olması ile daha çok kıraç arazilerinde kullanılmayan alanlara dikimi yapılarak tarımsal üretim alanlarımızı artırmayı amaçlıyoruz.

DOKAP idaresince kabul edilerek Kalkınma Bakanlığınca onaylanan ve bu yıl uygulamaya koyduğumuz 8 projemize toplamda 5 milyon TL'nin üzerinde destek aldıklarını ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, Hazırladığımız Lavanta Yetiştiriciliği projesi kapsamında Kelkit ve Şiran ilçelerimizde bu projeyi başlattık. 94 bin lavanta fidesini Bakanlığımız Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek, Kelkit ve Şiran ilçelerinde 10 üretici ile toplam 40 dönüm alanda lavanta yetiştiriciliği yapılacaktır dedi. Birşen, Tıp ve kozmetik sanayide de önemli yer tutan lavanta bitkisinin, önümüzdeki yıllarda ilçede tarımla uğraşan çiftçilerimize önemli bir gelir kapısı olacaktır" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Sanirsin park bahveler mudurlugu. Her yeri lavanta yapacak sehri kokacak. Yagi ve bali muhimmis. Kime satacan bunu. Her yere lavanta yaptiniszz. Edirneden Karsa dek. Şişti. Nereye satacaniz bunuuu. Aciklasaniz da bi duysak. Yeni biseymis gibi lavanta lavantaaa. Isparta da oldu bi is.gayet basarili gumushanedd ne demeye debelenirsiniz.. kekik yapin hicbisey bilmiyrosaniz gunushaneye

banner151