GÜİD'den Gübre Takip Sistemi eleştirisi: Konuyu sadece Cumhurbaşkanı çözer

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Üyesi Hakan Pakalın, DNA barkod düzenlemesiyle çok büyük sıkıntıların ortaya çıkacağına ileri sürerek, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında kimsenin çözemeyeceğine inandıklarını iddia etti.

banner255
GÜİD'den Gübre Takip Sistemi eleştirisi: Konuyu sadece Cumhurbaşkanı çözer
banner200

Antalyasonhaber'den Yusuf Katrağ'ın haberine göre, Gübreciler sübvanseli krediyi geri istiyor. ATSO Meclisi, Tarım İlaçları, Gübre ve Kimyasallar Meslek Komitesi Üyesi ve GÜİD Üyesi Hakan Pakalın, kaldırılan organik gübre üretiminde sübvanseli kredinin tekrar verilmesini istedi. İyi tarım uygulamaları kapsamında verilen kredinin doğru bir destek olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin ise, niye kaldırıldığını anlayamadıklarını kaydetti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi, Tarım İlaçları, Gübre ve Kimyasallar Meslek Komitesi Üyesi ve Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Üyesi Hakan Pakalın, sektörün yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Sektörün baskısıyla Temmuz ayına kadar ertelenen DNA barkod düzenlemesiyle çok büyük sıkıntıların ortaya çıkacağına işaret eden Pakalın, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dışında kimsenin çözemeyeceğine inandıklarını kaydetti. Organik gübre üreticilerine verilen sübvanseli kredinin kaldırıldığını da hatırlatan Pakalın, üreticilerin sıkıntıya düşeceğini kaydederek yeniden verilmesini istedi. ATSO Başkanı Davut Çetin ise, doğru olarak verilen desteğin neden kaldırıldığını anlayamadıklarını belirtti.

SEBEBİNİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ

ATSO Meclisi, Tarım İlaçları, Gübre ve Kimyasallar Meslek Komitesi Üyesi ve Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) Üyesi Hakan Pakalın, “Bizim sektörümüze Ziraat Bankası tarafından verilen sübvanseli kredi vardı. Tohum ve fideye yüzde sıfır, organik gübre üreticilerine ise yüzde 50 sübvanseli kredi veriliyordu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bu sübvanseli kredi organik gübre üreten üreticilere artık verilmiyor. Bunun sebebini anlayabilmiş değiliz” dedi.

ÜRETİCİLER ZOR DURUMA DÜŞECEK

Sübvanseli kredinin şirketlere veriliyor gibi görünse de piyasaların fonlandığını kaydeden Pakalın, “Gübre sektöründe 14-15-16 aya çıkan vadeler var. Aslında biz kullandığımız bu sübvanseli krediyle piyasaları fonluyorduk. Birçok arkadaşımız bundan dolayı zor duruma düşecek” diyerek GÜİD olarak konuyla ilgili milletvekilleri ve bakanlıklara yazı gönderdiklerini bildirdi. Konunun bütün tarım sektörünü ilgilendirdiğine dikkat çeken Pakalın, sübvanseli kredinin organik gübre üreticilerine yeniden verilmesini istedi.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN BAŞKASININ ÇÖZEBİLECEĞİNİ ZANNETMİYORUM

Gübre Takip Sistemi (GTS) konusunda da daha önce talepleri olduğunu kaydeden Pakalın, hiçbir sonuç elde edemediklerini belirterek GTS nedeniyle sektöre 600-700 milyon liralık yük bindiğine dikkat çekti. Sektörün baskısıyla Temmuz ayına kadar ertelenen DNA barkod, karekod uygulaması nedeniyle ortaya çıkabilecek sıkıntılara da işaret eden Pakalın, şimdiye kadar yaşananların, sektörün sorunlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan başkasının çözemeyeceğini gösterdiğini dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın dışında kimsenin çözebileceğini zannetmiyorum. Çünkü, yaşadığımız olaylar bize bunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

KALDIRILMASINI ANLAYAMADIK

Desteğin iyi tarım uygulamalarına verildiğini kaydeden ATSO Başkanı Davut Çetin ise, “Bu önemli bir konu. Gübre sektörü için de iyi tarım uygulamalarında üretilen ürünleri yiyenler için de önemli. Dolayısıyla desteğin devam etmesi lazım. Doğru verilen desteklerden birisiydi. Kaldırılmasını anlayamadık. Konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞIMIZ DAHA ÇOK AĞRIR

Gübrede DNA barkod uygulamasıyla ilgili düşüncelerini de açıklayan Çetin, “Sektörde niçin bunun yapıldığını hepimiz biliyoruz. Büyük gübreciler de şikayetçi bundan. Sadece nitrat için çıkmış. İçine DNA kod konarak mı nitratlı gübre takip edilebilir? onu da tartışmak lazım. Baktılar bir kazanç var, bunu da bir firmaya verelim devam edelim dendi. Açıklaması bu. Bir erteleme sağlandı ama Temmuz’dan sonra ne olur bizde bilmiyoruz. Zaten yaş meyve sebzedeki kalıntıyla uğraşıyoruz. DNA’dan dolayı başka bir şey çıkarsa başımız daha çok ağrır. Dünyada hiç böyle bir sistem yok. Nitratlı gübreyi alan-satan belli. Onları denetlersin biter. Sektöre 500 milyon liranın üzerinde yük getirecek. Takip etmeye devam edeceğiz.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 16:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraatci
Ziraatci - 1 yıl Önce

GTS Neden çıktığı nasıl bir fayda sağladığı belli. Bu firmalar kayıt altına girmemek için şikayetçi. DNA teknolojiyi Avrupa’da zeytin yağına katıp orjinal ürünü takip ediyor. Üç kuruş harcayacağız diye bu ülkeye hainlik etmeyin.

Mehmet Kaya
Mehmet Kaya - 1 yıl Önce

Kardeşim ülkenin tarım bakanı yok mu? Herşeyi de cumhurbaşkanı çözecekse o kadar bakana bürokrata ne gerek var. Hatta memura direkt ona gidelim. Böyle birşey olur mu?

banner151

banner251