GÜBRETAŞ toplantısında çiftçinin pahalı gübre sorunu gündeme alınmadı!

Tarım Kredi ve Gübretaş'ın üst düzey yöneticileri, Gübretaş'ın değerlendirme toplantısı için Girne'de bir araya geldi. 13-16 Şubat tarihleri arasında yapılan toplantıda çiftçiyi ve ülke ekonomisini yakından ilgilendirmesine rağmen pahalı gübre konusu gündeme bile alınmadı.

GÜBRETAŞ toplantısında çiftçinin pahalı gübre sorunu gündeme alınmadı!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Gübretaş'ın değerlendirme toplantısı, bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapıldı. 13-16 Şubat tarihleri arasında Girne'de yapılan değerlendirme toplantısına Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı başta olmak üzere Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve bölge birliği idarecileri katıldı. 

Değerlendirme toplantısı kapsamında KKTC'de bulunan Tarım Kredi ve Gübretaş heyeti, burada bazı ziyaretlerde de bulundu. Poyraz ve Yumaklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile Kuzey Kıbrıs'taki tarımsal üretimin öncü kuruluşu Zirai Levazım Kooperatifini ziyaret ettiler. 

HELLİM PEYNİRİNİ TÜRKİYE'DE TÜKETİCİYE ULAŞTIRACAĞIZ

Ziyaret ve toplantı programıyla ilgili bir değerlendirme yapan Fahrettin Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Gübretaş ve diğer şirketlerimizle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tarımın gelişimine katkılar sağlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Buradaki üreticilerin ihtiyaç duyduğu girdileri karşılamanın yanında başta Ada’nın sembolü olan Hellim peyniri olmak üzere buradaki bazı tarımsal ürünlerin Türkiye’deki tüketicilere ulaştırılmasını sağlayarak, ekonomik katma değerler üretiyoruz” dedi.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise ”Kuzey Kıbrıs’ta yıllık 15 bin ton civarında olan gübre ihtiyacının büyük bölümü, Zirai Levazım Kooperatifi işbirliğiyle son yıllarda Gübretaş ürünleriyle karşılanmaktadır” dedi.

PAHALI GÜBRE HELLİM PEYNİRİ KADAR DEĞER BULMADI 

Gübretaş'ın 13-16 Şubat tarihleri arasında yapılan değerlendirme toplantısında Türkiye'deki çiftçiyi yakından ilgilendiren pahalı gübre konusu ise gündeme gelmedi. Bilindiği üzere tarımda çiftçinin en önemli girdisi olan gübrede Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gübretaş arasında imzalanan baş bayilik sözleşmesi çiftçiye pahalıya mal oluyor. Tarım Kredi'nin çiftçi ortaklarına sattığı gübre, rekabet ortamı sağlanmadan, ihalesiz bir şekilde tek taraflı sadece Gübretaş'tan tedarik edilirken, bu sistemden dolayı çiftçi göz göre göre pahalı gübreye mahküm bırakılıyor.

PAHALI GÜBRE ÇİFTÇİ VE ÜLKE EKONOMİSİNE ZARAR VERİYOR 

Çiftçinin pahalı gübre kullanmasına neden olan sistemden dolayı üretimde girdi maliyetleri yükselirken, pahalı üretime neden oluyor. Pahalı üretim de doğrudan enflasyonu artıran bir unsur oluyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gübretaş arasında uygulanan baş bayilik sözleşmesi, hem çiftçiye kaybettirirken hem de ülke ekonomise ciddi bir maliyet çıkarıyor. Ülke ekonomisi ve çiftçiyi yakından ilgilendiren bu konunun Gübretaş'ın değerlendirme toplantısında gündeme gelmemesi dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 01:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Pahalı gübre ne kelime. Baksanıza adamlar Girne'de toplantı yapıp saltanat sürüyorlar. Oraya gitmişken kumar da oynasaydınız. Hatta ağırlama gideri olarak biz öderdik. İtibarda tasarruf olmaz.

duran
duran @Vatandaş - 2 yıl Önce

kumar oynanmadığını bilemeyiz

Trabzon mulakat
Trabzon mulakat - 2 yıl Önce

Ne demeli kpss 70 üstü alıp da 60 65 kuruma mülakat dalgası ile girince ne dersinizi 70 üstü alan geri zekali oluyor bu kurumda .belgesiz ziraat muhendisi almak sizin işiniz adam okulu 8 yılda bitirmiş adam akıllı unvanı ile tarım kredi ye giriyor sonra fetö çüler neden bu kurumda deniyor böyle alıyor sunuz .

Trabzon
Trabzon @Trabzon mulakat - 2 yıl Önce

Oranın il müdürü de görevde yükselme sınavını kazanamadı şube müdürü olamadı ama il müdürü oldu.

Bayilik belgesiz mühendis
Bayilik belgesiz mühendis @Trabzon mulakat - 2 yıl Önce

Tarım kredide müfredat delen müdürler yöneticiler güzelim kurum birilerinin cikarlarina hizmet ediyor . Torpil ile aldiklar sizin bir sıkıntınızda yanınızda durur mu

Alkisliyorum
Alkisliyorum @Trabzon mulakat - 2 yıl Önce

Ayakta alkışlıyorum gün geçmiyor haber bitmiyor gündem TRABZON bize heryer

Din ile kandıranlar
Din ile kandıranlar - 2 yıl Önce

Yâhu Allah aşkına siz hâla bunların Türk Tarımı sorunları/çözüm yolları? diye bir dertlerinin olduğunu mu sanıyorsunuz? Gerek Tkk gerekse bağlı iştiraklerin hepsi tam anlamıyla birer arpalık. Kimse başarı karnenize bakamaz, hesap soramaz! Sadece 2018-2019 yılında hem çiftçi kaybetmiş, hem Gübretaş zarar açıklamış; ne bir idareci ne de yönetici bu sorumluluğu üstlenmiş. Sadece etkili yetkili pozisyonlardan gelecek talepleri karşılayın ve sonsuza kadar kalın koltuklarınızda. Fonda Mehter Marşı değilse de, bir ilahi iyi gider hani.

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 2 yıl Önce

Girnede toplanmayın taptığınız doların basıldığı amerikaya gidin daha havalı olur hiç utanmanız kalmamış ne desek boş...

Cemil aydeniz
Cemil aydeniz - 2 yıl Önce

çiftçinin borcunu ödeyemeyip icraya düştüğü kurumun idarecileri yurt dışı tatilinde.çiftçi gübre alamadığı için gübreden kıstıkça gübretas para saçıyor

Hellim
Hellim - 2 yıl Önce

arkadaşlar sakın hellim Yemen hellim yiyenin Türkçesi bozuluyor,kıbrıslıların ki niye bozuk sanıyonuz. Saygılar

Erdal kiler
Erdal kiler - 2 yıl Önce

Turkiye ziraat odalri birligi
Bunlari duymuyormu gormuyormu yazikkar olsun
Ciftcinin durumunu gorupte mucadele etmeyen vebali gunahi sizlerin boynuna

Hidayet bardak
Hidayet bardak - 2 yıl Önce

Turkiyede ciftci kadar bir üvey evlat olmadı olmayacak ta


banner151