GÜBRETAŞ'ın asıl sahibi çiftçiler icralarla uğraşıyor, hisse sahipleri ise köşeyi dönüyor!

Çiftçinin iştiraki olan GÜBRETAŞ'ın maden sahasındaki altın hikayesinden dolayı borsada birileri sağlam bir şekilde köşeyi dönerken, GÜBRETAŞ'ın asıl sahibi olan çiftçiler ise icralardan dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor. Malatya’nın Yazıhan ilçesinde çiftçilik yapan Hüseyin Erbaş, traktörünün haczedilmesinden dolayı gözyaşlarını tutamadı.

Malatya’nın Yazıhan ilçesinede çiftçilik yapan Hüseyin Erbaş, borçları nedeniyle traktörü haczedildi. Erbaş, olay sonrası gözyaşlarını tutamadı. Malatya’nın Yazıhan ilçesi Karaca köyünde yaşayan çiftçi Hüseyin Erbaş borçları nedeniyle önce koyunlarını ve ineklerini kaybetti. Erbaş'ın son olarak traktörü de haczedildi. Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borcu nedeniyle satışa çıkarılan traktörü iki gün önce icra memurları tarafından kapısının önünden çekilen çiftçi Hüseyin Erbaş olay sonrası gözyaşlarını tutamadı.

"ELİMDE BİR TRAKTÖRÜM VARDI" 

Hüseyin Erbaş’ın babası Hasan Erbaş traktörlerinin götürülmesine isyan ederek, “Elimde bir traktörüm vardı. Bir sürü çoluk çocuk ne yapacağım şimdi. Utansın devlet utansın. Bakanlar utansın. ‘Köylünün yanındayız, çiftçinin yanındayız’. çiftçiye yapmadığınız kalmadı. Demek ki hep kendi ceplerini düşünürlermiş. Kışın bir gününde çiftçi soyulur mu? Kapkaççı dedikleri de kendileriymiş. Yiyecek olmazsa ne yapsın adam, mecburen hırsızlık yapacağım. Dünya kadar davarım vardı, o gitti. Her şey gitti. 15 baş kişinin bir traktörü vardı. Bir sürü çoluk çocuk. Doyacak mısın? Doy artık doy” dedi.

"NEYE SAKİNLEŞECEĞİM, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI" 

Sinirlerine hakim olamayan Erbaş, “Neye sakinleşeceğim. Bıçak kemiğe dayandı. Saray’da yaşıyor… Gelsin bir de milletin halini görsünler” dedi. Gözyaşlarını tutamayan Erbaş, “Garaja gidiyorum traktör yok. Ahıra geliyorum koyunlar yok. Ne yapacağız biz” diyerek duruma tepki gösterdi.

"BİZE GEÇİNECEK BİR ŞEY BIRAKMADILAR" 

ANKA Haber Ajansında yer alan habere göre, Baba Erbaş’ın oğlu Hüseyin Erbaş ise borcu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları, “Yaklaşık 2 ay önce de saman balyası taşıyorduk icra memurları geldi. Traktörümü yedi emin olarak bana teslim ettiler. 16 Aralık’ta traktörüm satışa çıkarıldı. Bugün de gelip götürdüler. Evde 7 kişi yaşıyoruz. Bize geçinecek hiçbir şey bırakmadılar. 2017’de TKK’den 17 bin lira ederinde mazot ve gübre aldım. Arpa buğday ekiyoruz. O yıl kurak gidince ödeyemedim, borcumu erteledim. Biz borcumuzu ödemeyelim demiyoruz. Ama ülkenin durumu belli, kuraklık gitti. Durumumuz iyi olmadı, iyi olsaydı ödeyecektik zaten. Babam bana ben babama kefilim. Ayrıca babamın da başka kefilleri var. Babamın kefillerine olan 110 bin lira borcu için inekleri, 85 baş koyunu sattık. Bir şey koymadık evde. TKK’ya olan 10 bin liralık borç 55 bin oldu. Avukat masrafı şu, bu derken 85 bin lirayı buldu. Bu para için traktörümüzü sattılar. Çiftçiliği nasıl yapacağım. Elimde bir şey kalmadı” sözleriyle anlattı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet çiftçi
Ahmet çiftçi - 10 ay Önce

Dünürünü şirket yönetime koyup maaşa bağlayacaksın
Oğluna şirket kurup kurumun iştirakleriyle ticaret yaptıracaksın
Eş dost akrabaya Gübretaş hissesi aldıracaksın sonra açıklama yapıp hisseleri tavan yaptıracaksın oh ne alaaa Rabbena hep bana
Diğer taraftan devletin çiftçinin borçlarını yapılandırmasını engelleyeceksin Ahırı garajı icra ile boşaltıp baban yaşındaki adamı ağlatacaksın
Yararmı yaramaz ne bu dünyada ne ahirette çiftçi yaptığını yanına bırakmaz bunuda unutmayın mazlumun bedduası yeter size

Matematiğim zayıftır!
Matematiğim zayıftır! @Ahmet çiftçi - 10 ay Önce

Hadi bir ekte ben yapayım. Tarım Kredi Vakfı sahip olduğu Gübretaş hisselerini Ekim ayından önce satar. Bir ödeme, finansal bir sıkışıklık da yoktur! Maden açıklaması yapılıp, kağıdın milyarlarca lira daha fazla kazanması da mümkündür halbuki. Peki bu satış kararını veren vakfın başkanı kimdir, Altın madeni açıklamasını yapacak kişi kimdir? Bursalı tarafından o vakit, yüzde 10 üzerinde toplanan hisseler dolayısiyle, hissede bir sığlaşma söz konusu olduğu vakitlermidir ve Bursalı hisselerinin bir kısmını elden çıkardıktan sonra bile yüzde 8 lik hisseyi taşımaya ve elinde tuttuğu hisselerden bile 1 yılda 2.5 milyar kazanca ulaşmışmıdır? Vakıf yöneticilerinin Bursa'dan tanıdıkları kimler ve onların Gübretaş ve hisseleriyle nasıl ilişkileri olabilir? Vakıf hisse satarken, kurum idarecileri ve yakınları hisse almayı sürdürmüşlermidir? Son söz vatan millet Sakarya, şiirden ötesimidir, devlet ve bürokrasinin tavrı bunu göstercek. Matematik biliyorum diyen yatırımcı, geleceği de bilirmi?

Yazıklar olsun
Yazıklar olsun @Ahmet çiftçi - 10 ay Önce

Tarım kredideki her toplantıda hisse senedi alın deniyormuş suç değilmi? Altıncı katta hisselerin durumundan başka birşey konuşulmuyormuş ayıp değilmi?
Holdingi istanbula taşıyıp şaibeli işlerle anılmış müteakit memur Ergini başına geçirip ümraniye millet bahçesinde işler yapılıyormuş ayıp değilmi?

DOST
DOST - 10 ay Önce

YUSUF KARABATAK HANİ HASSASİYETLERİN VARDI FAZLA AÇMIYORUM HEMEN İSTİFA ETMEN LAZIM HANİ HASSASİYET FALAN SENİ TAKİP EDİYORUZ

şenol
şenol - 10 ay Önce

çiftçiden, magdurum da magdurum diye oy alıp geleceksin, sonra faizler girdileri akıl almaz seviyeye cıkacak, ürünleri bedavaya alacaksın sonra çiftçi ödeyemedi ,ortada kaldıralm, resmen çiftçiye köle işlemi yapılıyor üstünde tepiniyorlar tepinin bakalım nereye kadar. sizin bir adaletiniz varsa Allahında cok şükür bir adaleti var. bir gün tecelli eder.

çiftçi
çiftçi - 10 ay Önce

Allah Allah diye geldiler, ezilenler ezmeye başladılar. Ne Allah kaldı ne din kaldı. Faiz üstüne faiz yediğimiz içtiğimiz faiz oldu. Fukara çiftçinin elindekini avucundakini ne varsa faize aldılar. Faiz yükseldiyse çiftçinin ne suçu var ? Ülkeyi yöneten sizsiniz. Eş, dost, akraba,yandaş, birinci sınıf vatandaş diğerleri maraba mülk padişahın sen çok yaşa padişahım.

Haysiyet
Haysiyet - 10 ay Önce

Bunlarda Allah korkusu olsa zaten Gubretas hisseleri kendilerine yakın adamlara uçurmazlardı

Seçkin
Seçkin - 10 ay Önce

Bu nasıl vicdansızlık ayıptır günahtır. Tarım kredi arpa sata sata aralık olmuş

Bardaktan su taşmıyor artık, barajdan su taşıyor.r.
Bardaktan su taşmıyor artık, barajdan su taşıyor.r. - 10 ay Önce

150 yıldan fazla geçmişi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine, 1624 kooperatife, yönetim kuruluna ve genel müdür ve yardımcılarına sesleniyoruz. Başta tarım kredi yem deki yolsuzluğun ortaya çıktığı genel müdürlüğündeki Mali ve idari işler genel müdür yardımcısı, muhase şefini, idari işler veya İnsan kaynakları şefini, insan kaynakları müdürünü görevden alınız. 1.000.000 yakın çiftçi ortaklarınızın hakları ne olacak. 0lay en az 100.000 TL dır. Tarım kredi yem Sayın Genel Müdürü ilgili kişileri derhal görevden almalıdır ve mahkemeye vermelidir. Yoksa SAYIN BAŞKANIMIZ RTE Kayyum atamalıdır. Yıllarca çalışmış ve bir yerlere gelememiş yüzlerce çalışanın hakları ne olacak. Sayın genel müdür. Yoksa siyasi hayatınız bitecek. Daha 2023 seçimleri var. Merkez Birliği ve 1624 kooperatiflerin çalışanlarına sesleniyoruz size emanet edilen tarım kredi yem deki ilgili kişileri görevden alınmaları için elinizden geleni yapın. Yoksa Kayyum atanırsa iş işten geçmiş olacak.

yetiştirici
yetiştirici - 10 ay Önce

Çiftçinin traktörü-hayvanı haczedilemez!


banner151

banner251