Gübretaş hisselerinin toplanmasına göz yummuşlar!

Bursatv.com.tr yazarı Muhammed Tayyar Türkeş, Gübretaş’ın 2 Mayıs 2019 tarihinde yapılan genel kurul tutanağından Gübretaş hisseleriyle ilgili skandal bir gerçeği ortaya çıkardı. Türkeş, Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifleri yönetiminin hisselerin yok paraya Oğuzhan Şahinkaya tarafından toplanmasına göz yumduklarını belirtti.

Gübretaş hisselerinin toplanmasına göz yummuşlar!
banner200

Bursalı yatırımcı Oğuzhan Şahinkaya, çiftçinin iştiraki olan Gübretaş hisseleri üzerinden kısa sürede milyarder olurken, Şahinkaya’ya milyarderliğin yolunu açanın ise Gübretaş yöneticilerinin basiretsizliğinin neden olduğu ortaya çıktı. 

KÜÇÜK HİSSEDARIN GÖRDÜĞÜNÜ GÜBRETAŞ YÖNETİMİ GÖREMEDİ!

Bursatv.com.tr yazarı Muhammed Tayyar Türkeş, ‘Gübretaş’ta suiistimal’ başlıklı yazısında, Gübretaş’ın 2 Mayıs 2019 tarihinde yapılan genel kurulunda Ali Demirtaş isimli bir hissedarın altın madeni sahasından dolayı şirketin hisse geri alımı yapmasını istediğini ancak Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı’nın hisselerin geri alımıyla ilgili herhangi bir kararlarının olmadığını, ileriki zamanlarda yönetim kurulu olarak bu konuyu değerlendirmeye alabileceklerini belirttiğini kaydetti.

KÜÇÜK HİSSEDARIN UYARISINDAN KISA BİR SÜRE SONRA HİSSELER ÖLDÜM FİYATINA ŞAHİNKAYA TARAFINDAN TOPLANDI!

Ali Demirtaş isimli hissedarın yönetim kurulundan şirketin hisse geri alımı yapmasını istediği tarihlerde Gübretaş hissesinin 2.65 TL olduğunu hatırlatan Türkeş, bu tarihten kısa bir süre sonra ise 17 milyon lot hissenin Oğuzhan Şahinkaya tarafından 2.65 TL ve 5 TL arasında toplandığını vurgulayarak, “O günden bugüne kadar da aynı kişilerin görev yaptığı GÜBRETAŞ ya da hakim hissedar Tarım Kredi Kooperatifleri yönetimi tek lot hisse geri alımı yapmamış şirketin yüzde 10 hissesinin yok paraya toplanmasına göz yummuşlardır” dedi.

GÜBRETAŞ YÖNETİMİ GÖREVLERİNİ SUİSTİMAL ETTİLER

Türkeş, şunları kaydetti: “Hal böyle iken şirket yönetimi yatırımcılarının tüm uyarılarına ve böylesine değerli bir varlığa sahip olmasına, hisse fiyatlarının dip yaptığı 2018-2019 yılları içerisinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından SPK’nın hisse geri alımını kolaylaştırmasına rağmen tek bir lot hisse geri alımı yapmayarak görevlerini suistimal etmişlerdir”  

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 02:35
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İş çok büyük
İş çok büyük - 7 ay Önce

Sayın Başkanımız RTE başta yolsuzlukların olduğu tarım kredi yem genel müdürlüğündeki olay el atmalıdır. Olay çok büyük E-İhale sistemi ihalesini genel müdür ün oğlumu aldı. Yazılımcı B.K. kim Genel müdür niye ise aldı. Ve daha fazlası gübretaşa gelince olayı merkez birliğinin müfettişleri değil adalet, İçişleri, cumhurbaşkanlığı, aile ve sosyal İşler Bakanlığı, hazine ve maliye bakanlığı, kamu baş denetçiliği müfettişleri incelenmelidir. Hemen yurt dışı yasağı getirilmelidir. Sayın Başkanımız RTE tarım kredi yem genel müdürlüğündeki görevden alıp Kayyum atamalıdir. Gübretaş içinde geçerli, Merkez Birliği içinde geçerli dır.

Borsa nın B si Hissenin H si
Borsa nın B si Hissenin H si - 7 ay Önce

Bu haberi yaparken araştırsanız iyi olur. Bu tür bi haber bilgisizlikten mi yoksa arka planda çalışan başka hesaplarmı var? Gübretaş %25 i halka arz bir BİST30 Şirketi adam hisseyi 2.65 ten almış ne diyecek benim hissem 85 lira olacak geri vermi diyecek? Hissesini kendi toplarsa Borsaya açılmanın ne esprisi kalıyor. Hisseyi değerli yapan etkenlerden biride talebin fazla oluşudur. Yani hisseyi değerli kılan etmenlerden biride alıcıların teveccüh göstermesidir. Bu tip yükselişler sadece Gübretaş a has değil.

Enteresan işler
Enteresan işler @Borsa nın B si Hissenin H si - 7 ay Önce

Bu haber kesinlikle hisse zengini olan “içerideki” lerin hedef saptırması. Mevzu ne ara buraya geldi.Hisselerin artacağını tahmin edebilme sorumluluğu ile şirket hisselerini alsın diye birşeymi var. Diyelim aldı aynı oranda hissedarlara dağılır bunu bilmekten aciz olamaz bu haberi yapanlar. Hisse fiyatı artacağı için milletin elindekini ucuz fiyata almak nereye tekabul ediyor onu sormuyorum bile. Hisse alım satımı yapan içeridekilerin olayı ne kadar büyük ona bakmak lazım. Tarımkredi koridorlarında her gün kazandığını konuşanları gizleyecek her haber kasıtlıdır.

Varlık
Varlık @Borsa nın B si Hissenin H si - 7 ay Önce

Yabancı kaynak kullanımı bu kadar fazla, bankalara borcu yüksek, tahsilat sorunları sürekli medya gündeminde olan bir kuruluş, hissesini geri alırsa, ya da Varlık Fonu'na aldırırs ayıp tabi.

Kamu vicdanı
Kamu vicdanı - 7 ay Önce

Gübretaş hisselerinin böylesi artacağının öngörülemeyeceğini düşünmeyi sadece basiretsizlikle izah etmek saflık olacaktır. Genel Kurul"da böylesi bir uyarı da yapılmışken hele, bunun basiret bağlanmasıyla açıklanması imkansızdır. Görüleceği üzere Tarım Kredi Kooperatifi hisselerini temsilen Genel Kurul'da hazır bulunan idarecilerin hepside iktisatçı, işletmeci formasyonuna sahip, doktora yapmış, Sayıştay geçmişleri bulunan kişilerdir. Heleki böylesi bir dikkat çekmenin ardından gerekli hisse geri alımını sağlamamalarını bilgi yetersizliğiyle izah, kendileri içinde zuldür. Kariyerleri son derece başarılı ve bu başarıları sonucunda Sayın Cumhurbaşkanı ilede çalışabilecek yetkinlikte görülmüş olmaları da bunun ispatı niteliğindedir. Durum derinliğine araştırılmalıdır. Haksız isnatlar varsa kişiler aklanmalı, yok çiftçinin hak ve menfaatleri lehine karar alınmaması gibi bir keyfiyet varsa da sonuna kadar takibi yapılmalıdır. Bahse konu genel kurulun öncesinden başlayarak hisse geri alımı yapılması durumunda Gübretaş'ın kısa orta ve uzun vadeli kredi borç stoğunun kapatılabileceği, bunun da çiftçiye daha ucuza gübre sağlanması anlamına geleceği de değerlendirmeye alınmalıdır. Aklımıza takılan ve şiddetle cevaplanması gereken hususlardan birisi ise, çiftçinin kurumu için geri alıma karar vermeyenlerin kendileri ve yakınları adına bu tarihlerden itibaren hisse senedi alıp almadıkları hususudur! Böylesi bir durum varit ise şayet, işin şekli tamamıyla değişecektir. Durumun basiretle izahı mümkün olamayacaktır. Son bir husus ise: Konunun finansal zorluklar sebebiyle mümkün olamadığı söylenecekse, böylesine kârlılığı mutlak bir konuda Varlık Fonu'na neden yazılı müracatta bulunulmamış ve bu paranın devlet kazandırılması sağlanmamıştır? Finansal durum yetersizliği gerekçe ise, bugün pahalı bir yatırım olan maden işletmeciliğinin ortak alınmadan yapılacağını söylemenin izahı nedir, bir buçuk yılda kurumun finansal yapısında düzelmeye yol açacak ne tür değişiklikler olmuştur? Kurum idarecleri, yakınları ve çevrelerinden hisse alıp, milyonlarca lira kazanç elde edenlerden, son günlerde hisse satarak nakte dönmek isteyenler varmıdır? Ve bunun sebebi nedir?

Gereği
Gereği @Kamu vicdanı - 7 ay Önce

Tkk de kaç kooperatifçi kurum kaybına yol açmak, faiz kaybına yol açmak suçlamalarıyla cezalandırıldılar? Dosyalarına işlendi, terör suçlusuymışlar gibi. Kaç kişi bu cezalara çarptırılırken, Disiplin Kurulu'nda bu yazılarda geçen kişiler vardı? 3-5 bin lirayı vakit bulamayıp, bankaya yatıramasanız ceza alıyordunuz. Peki bu haberdeki kurum kaybı kaç bin lira? Kaç milyon? Kaç milyar? Milyarmı? Müsebbiplerinden tahsili diyordunuz, gariban çalışana gelince, peki şimdi müsebbiplerinden tahsili denilmeyecekmi? Neden? Mevzuat arkası olmayanaöo sadece, arkası olan dokunulamazmı bu ülkede? Devletime ve adaletine güveniyorum ve gereğinin yapılmasını bekliyorum

kamu vicdanı
kamu vicdanı @Kamu vicdanı - 7 ay Önce

Haberde adı geçenler ilgili birimlerden inceleme ve teftişi kendileri istemeliler. Başımız dik, alnımız açık diyerek.

Ahlaklarını biliyoz
Ahlaklarını biliyoz - 7 ay Önce

Tkk'da kimler kimlerin adına hisse almış, kimler Gübretaş hissesinden trilyonlar kazanarak çıkarken, kazançlarını hangi hisselere yapacaklarını belirlemek üzere göreve getirilmiş, Bursa'da mülk yatırımı yapanlar olmuşmu, olmuşsa aylık kazançlarıylamı olmuş? Vakıf hisse satmışmı, kaça ve ne zaman satmış? O tarihte bile kurum idarecilerinden hisse almayı sürdürenler varmıymış? Geldikleri kurumlardan arkadaşlarına neyin var neyin yoksa sat Gübretaş al diyen çıkmışmıdır? Evini satan, kredi kullanıp hisse alan olmuşmudur? Bunlar cevaplansınki çiftçilerin kurumdan uzaklaşmalarınım önüne geçilsin. Kurum idareciler konusunda zaten çalışanların bir şüphesi yoktur, kendilerini bilmekteyiz. Bu iddaaların asılsızlığını bilmekteyiz.

mutemet
mutemet - 7 ay Önce

Baştaki kişinin iki mutemet adamı ve onların yakınlarının hisse almaları söz konusumudur? Kendi adlarınamı?

kendileri hisse almışlar
kendileri hisse almışlar - 7 ay Önce

Kendileri ve yakınlarına hisse almış yada aldırmışlarmı peki?

akıl küpü
akıl küpü - 7 ay Önce

Görmeselerdi yakınlara dostlara bu hisse aldırılmazdı. 30 kat değer kazanan bir hisse bu ve hiçkimse aptal değil.

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Çürümeye n yer varmı


banner151

banner251