Gübretaş hisseleri çiftçi adına neden geri alınmadı? 6 milyar dolarlık altın rezervinde dikkat çeken sorular!

Çiftçinin iştiraki olan Gübretaş hisseleri 1.5 yılda borsada 2.5 liradan 90 liraya çıkarken, bursatv.com.tr yazarı Muhammed Tayyar Türkeş çiftçiler adına önemli bir soruyu gündeme getirerek, Tarım Kredi ve Gübretaş yöneticilerine; "Neden çiftçimizin alın teri kooperatiflerinizle birlikte bu 6 milyarlık dolarlık varlığın yüzde 10’una tek bir kişinin oturmasına kayıtsız kaldınız?” dedi.

Gübretaş hisseleri çiftçi adına neden geri alınmadı? 6 milyar dolarlık altın rezervinde dikkat çeken sorular!
banner200

Tarım Kredi’nin iştiraki olan GÜBRETAŞ hisselerinin altın hikayesinden dolayı 1.5 yılda 2.5 liradan 90 liraya kadar çıkması dikkat çekerken, altın madeni sahasıyla ilgili mahkeme kararı açıklanmadan hemen önce halka açık hisselerinin yaklaşık yarısının Bursalı bir isim tarafından toplanması insider trading iddialarını gündeme getirirken, bu hisselerin çiftçinin çıkar ve menfaatini korumak için Tarım Kredi ve Gübretaş yönetimi tarafından geri alım yöntemiyle neden alınmadığı sorusu gündeme geldi. 

1.5 YIL GİBİ KISA BİR SÜREDE MİLYARLIK SERVETE KONDU 

Altın madeni sahasının GÜBRETAŞ’a devriyle ilgili mahkeme kararı açıklanmadan hemen önce Gübretaş hisselerinin halka açık kısmının yaklaşık yarısını 2.5 ile 5 lira arasında toplayan Bursalı Oğuzhan Şahinkaya, 1.5 yıl gibi kısa bir sürede milyarlık bir servete konarken, son günlerde Gübretaş hissesi ile ilgili gündeme getirdiği iddialarla dikkatleri üzerine çeken bursatv.com.tr yazarı Muhammed Tayyar Türkeş, Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ yöneticilerine şu can alıcı soruyu sordu: “Neden çiftçimizin alın teri kooperatiflerinizle birlikte bu 6 milyarlık dolarlık varlığın %10’una tek bir kişinin oturmasına kayıtsız kaldınız?”

Türkeş, ‘Gübretaş’ta maklube kokusu’ başlıklı yazısında çiftçinin iştiraki olan Gübretaş hisselerinde yaşanan çarpıcı iddiaları gündeme getirirken, Tarım Kredi Kooperatifi ve Gübretaş yöneticilerine yönelttiği sorular dikkat çekti. 

HİSSELER 3 LİRAYA TOPLANIRKEN ŞİRKET YÖNETİCİLERİ SİZ NE YAPIYORDUNUZ?

Altın madeni sahasıyla ilgili bütün yol haritasının yöneticiler tarafından bilindiğine vurgu yapan Türkeş, “Oğuzhan Şahinkaya, 3.000 liradan hisseleri toplarken tüm yol haritasını ve rezervi bilen, onlarca danışmanı, komitesi, bağımsız yönetim kurulu üyesi olan şirket yöneticileri olarak siz ne yapıyordunuz? Özel bir halka açık şirketin yöneticisi ya da hakim hissedarı olsanız böyle mi davranırdınız?” dedi. 

İşte Türkeş’in yazısında dikkat çeken o sorular: 

"Şimdi gelelim 811.000 çiftçi ve 1625 kooperatif adına Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifi yöneticilerine olan sorularımıza;

SPK KOLAYLAŞTIRDIĞI HALDE NİYE HİSSSE GERİ ALIMI YAPMADINIZ?

2007'de Koza Altın ile rödovans sözleşmesiyle işletme hakkını devrettiğiniz madenle ilgili sözleşmeyi 2015 yılında feshetmenize ve 2017’de yargıya müracaat edip istinaf aşamasından sonra 2019’un Aralık ayında da sonuçlanan davadan önce darbe sonrası ve pandemi döneminde SPK’ca kolaylaştırıldığı üzere niye hisse geri alımı yapmadınız? Siz bu sorunun dahi cevabını veremezsiniz lakin biz diğer soruları da soralım.

NEDEN KAYITSIZ KALDINIZ?

Neden çiftçimizin alın teri kooperatiflerinizle birlikte bu 6 milyarlık dolarlık varlığın %10’una tek bir kişinin oturmasına kayıtsız kaldınız? 

Serbest piyasa ekonomisi, halka açık bir şirketiz açıklaması yeterli midir? 

6 MİLYAR DOLARLIK BU VARLIK İÇİN NEDEN DEVLETİN YETKİLİ KURUMLARINA HABER VERMEDİNİZ?

Ülkemizin içinden geçtiği bu zor duruma, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarılarına, Türkiye Varlık Fonunun mevcudiyeti ve 16 Nisan 2020’deki torba yasa düzenlemesiyle bu fonun bir şirketi satın alması veya ortak olması işlemlerine, Sermaye Piyasası Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu’nun bazı hükümlerinden muafiyet sağlanmasına rağmen saha ve rezerv çalışmları Koza A.Ş. bilanço dip notlarında olmasına rağmen 6 milyar dolarlık bu varlık için neden başta Varlık Fonu olmak üzere devletin yetkili kurumlarına neden haber vermediniz? Alman vakıf ve istihbaratı bile ülkemize bu kadar zarar vermedi.

HİSSELER 3 LİRADAN GÖSTERE GÖSTERE TOPLANIRKEN ŞİRKET YÖNETİCİLERİ NE YAPIYORDU?

Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifleri, Oğuzhan Şahinkaya’nın göstere göstere alım ve müracaatlarına, MKK  kayıtlarına rağmen dur bakalım ne olacak yeri midir?

Oğuzhan Şahinkaya 3.000 liradan hisseleri toplarken tüm yol haritasını ve rezervi bilen, onlarca danışmanı, komitesi, bağımsız yönetim kurulu üyesi olan şirket yöneticileri olarak siz ne yapıyordunuz?

ÖZEL BİR ŞİRKETİN YÖNETİCİSİ OLSANIZ BÖYLE Mİ YAPARDINIZ?

Özel bir halka açık şirketin yöneticisi ya da hakim hissedarı olsanız böyle mi davranırdınız?

ÇİFTÇİNİN İŞTİRAKİ ÜZERİNDEN TEK BİR DELİKLİ KURUŞ VERGİ ÖDEMEDEN MİLYARLARCA LİRAYI CEBİNE KOYDU 

Yanlış anlaşılmasın kimsenin kazancında gözümüz yok lakin devletin, 811.000 çiftçinin haklarının en basitinden basiretsiz yöneticiler sayesinde uçup gitmesine, Türkiyenin geleceği için son derece önemli bir kamu kurumunun şu an nedenini bilmediğimiz bir nedenden ötürü sessiz kalıp organize ve sistematik bir şekilde hareket eden Oğuzhan Şahinkaya ve ekibince  tek bir delikli kuruş vergi ödemeden milyarlarca lirayı cebine koymasına da kamu adına seyirci kalmamızı da kimse beklemesin" 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 18:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
hadi göreve
hadi göreve - 12 ay Önce

Devleti bile ters köşe yapmak. Külliye bilmedi, duymdı diyen arkdaşlar, partinizi yiyip bitiren bu olaylara karşı direk ulaşamıyorsanız, cimerden bildirin ve sonucu bu sitede ister üzülerek, istersenizde iftiharla paylaşınız.

samimiyet
samimiyet @hadi göreve - 12 ay Önce

Bu iddiaların milyonda biriyle kaç çalışan işten atıldı?

Gübretaş çiftçinin malı
Gübretaş çiftçinin malı - 12 ay Önce

80 ila 800 kişi zengin olacak diye 800 bin aile sıkıntı yaşayacak. Devlet buna izin vermeyecektir herhalde. Haksız kazanandan alınıp, gerçek çiftçiye kullanılmalı.

Makbule
Makbule - 12 ay Önce

Sizi gidi maklubeciler sizi, vay ibo vay, vay faho vay.. Reisi bile kandırdınız, helal olsun. Efendim biz batığız bu madeni biz çıkaralım mı dediniz? Sizde o madeni işletecek gös varmı? Ama ilginç tarafı hiiseleri toplayan vatandaşa birisi garanti vermiş demekki, adam 3 tl ye aldığı hisseyi 5 değil, 10 değil 50 değil 70 oluyor hala satmıyor. Kar realizasyonu yapmıyor. Yiğidim yoksa sana abilerin garantimi verdi, satma diye..

vay
vay - 12 ay Önce

Gübretaş hissesine tağşiş bulaşmış:)) Ateş olup bağı bağcıyı yakar bu işler

Devlet varlığını göstermelidir.
Devlet varlığını göstermelidir. - 12 ay Önce

1 senede 10-15 milyar birilerinin cebine haksızca girerken, çiftçinin hak ve menfaati adına görev yapması gerekenler ne yapmışlar peki? 300 bin lira aylıklar, yetmedi hisse alıp milyonlarca lirayı da yakınlara ve akrabalara kazandırmak peşinde olmuşlar. 3.5-4 milyon çiftçi buradan fayda sağlayabilirdi, sağlatılmadı. Varlık Fonu üzerinden devletimize kazandırılabilirdi, sağlanmadı. Bu olay üstü örtülemeyecek kadar büyük ve önemlidir. Üstüne gidilmezse de arkamız güçlü, bize kimse dokunamaz algısı yaratanların haklı oldukları ve işin paydaşlarının çok dah fazla olduğu kanaati uyanacaktır ki, buna kimsenin fırsat vermeyeceğini, Fetö bağlantısından da bahsediliyorken hele kararlılıkla üzerine gidileceği ve varsa sorumluların en ağır cezaları alacakları, haksız kazançlarının ise Koza Altın sahiplerininki gibi işleme alınacağına olan inancımız tamdır.

Bursalı aşkı
Bursalı aşkı - 12 ay Önce

Bi çiftçiyi sevemediler, Bursalıyı sevdikleri kadar

Denizli
Denizli - 12 ay Önce

Denizlideki yolsuzluk fındık fıstık kaldı bunun yanında

kefen
kefen - 12 ay Önce

Kefene cepmi dikmişler.

Digır
Digır @kefen - 12 ay Önce

Ölümsüz bunlar dünyaya kazık kalacaklar


banner251