Gübredeki fiyat artışı altın ve doları solladı!

Çiftçiler kan ağlıyor. Son 16 ayda 35 kez zam gören gübre fiyatları gıdada gelecek yeni fahiş zamların habercisi.

Gübredeki fiyat artışı altın ve doları solladı!
banner200

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre, gübre fiyatlarına 16 ayda 35 kez zam geldi. Üre gübrenin fiyatına sadece Cuma günü 600 ile 1000 lira arasında zam geldi. Çiftçiler ya ekim yapmayacak ya da az gübre kullanacak. Çiftçiler “Herkes kan ağlıyor. Çiftçi bu yıl domates, biber, kavun karpuz gibi ürünlerden uzak duracak. Bu nedenle üretim yarı yarıya düşer. Bu da fiyatlara yansır” diyor. Geçen yıl haziran ayında tonu bin 800 lira olan üre gübrenin peşin fiyatı 19 Ekim Cuma günü 11 bin 700 TL'ye çıktı. DAP gübre geçen yıl haziranda 2 bin 250 liradan satılırken, bugün 9 bin 750; 20.20 kimyevi gübre ise bin 680 liradan 7 bin 250'e yükseldi. TÜİK verilerine göre bile gübre fiyatlarında yüzde 71 artış yaşandı. Hükümetin çiftçiyi üvey evlat gibi gördüğünü söyleyen üreticiler,  “Böyle giderse herkes çiftçiliği bırakacak” dedi.

FABRİKALARI SATARSANIZ

Bir gübre firmasının Türkiye satış sorumlusu Mahmut Keleş, gübre fiyatlarındaki artışın dolardaki artış ve uluslararası piyasalardaki gübre sıkıntısından kaynaklandığını söyledi. Keleş, “Üreticinin kullandığı hammaddenin yüzde 85'i ithal ediliyor. Yılda 5.5 milyon ton katı gübre kullanımı var. Bunun için 1.5 ile 2 milyar dolar ithalat yapılıyor. Kendi fabrikalarınızı özelleştirip, kapatıp yurt dışından medet umarsanız kartellerin eline düşersiniz” dedi.

“1 ton gübre almak için 4.5 ton mısır satmalıyım”

Gaziantepli çiftçi Mehmet Köse, “400 dekar buğday ekecektim. Dekara 50 kilo gübre atsam 20 ton eder. Yani 240 bin lira. Ben nereden bulacağım, bulsam ne kazanacağım. Gelecek yıl buğday ve hububat ile ilgili ciddi sorunlar yaşanacak” ifadelerini kullandı. Astronomik zamlarla yaş sebze ve meyve üretiminin yarı yarıya düşeceğini söyleyen Manisalı üretici Mehmet Ali Yılmaz birçok üreticinin gübre atmadığını söyledi. Mardinli üretici Lokman Hasanoğlu, “Bir ton gübre alabilmek için en az 4.5 ton mısır satmak zorundayım” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 10:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 hafta Önce

Çiftçi yanıyor, bu yangın her yeri etkiler, pek muhterem tarım bakanı, siyasiler hala algı peşinde, çiftçinin telefonuyla, traktoruyle uğraşacağına, un kaç para oldu, gübre kaç para oldu, bunlara çözüm bulun,çiftçiye desdek olun. Ciftciyi öcü gördünüz, sonuç ortada, çiftçi battı, sizde bu zihniyetle seçimi kaybedersiniz. Gerçekleri görün artık.

Caresiz
Caresiz - 1 hafta Önce

Verdiğim oya yazık amerikanın türkiyeyi sattılar yazık fakire fukaraya bunların hakkını nasıl ödeyecekler

Ulvi yar
Ulvi yar - 1 hafta Önce

Tarım bakanı bayram yapıyor, çiftci umurundamı

Teşvik
Teşvik - 1 hafta Önce

Çiftçinin bu duruma düşmesinde iktidarın hataları büyük. Kurumların beceriksizlikleri ise bunun tuzu biberi. Tek şey söyleyim,Tarım Kredi personeli bu yıl performans priminde rekor kıracak. Genel Müdürlük çalışanlarının bile bu yıl 3 performans primi alması bekleniyor. 7-8 maaş tutarında alacakların sayısı ise binlerce kişi. Çiftçi ölüyormuş kimin umurunda

Razi
Razi - 7 gün Önce

Kur artışından kaynaklı olarak gübre fabrikaları rekor karlar elde ederken, çiftçi lehine bir iyileştirme kimsenin aklına bile gelmedi. Razi'nin bu yılki karı, yönetim kurulu üyelerine milyonluk temettüler olarak dönecek. Bir de çiftçi vardı değilmi, ona da vatan millet sakarya yetmezmi?

banner151

banner251