Gübrede rekabeti kaldıran Başbayilik Sözleşmesi yenilendi!

Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ arasında 18 yıldır uygulanan Başbayilik Sözleşmesi yenilenerek 2023 yılına kadar uzatıldı. Başbayilik Sözleşmesi, rekabeti sağlamadığı gerekçesiyle çiftçinin gübreyi pahalı kullanmasına neden olduğu için eleştiriliyordu.  

Gübrede rekabeti kaldıran Başbayilik Sözleşmesi yenilendi!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ arasındaki Başbayilik Sözleşmesinin 2023 yılına kadar uzatılması, bu sözleşmeye karşı tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Bilindiği üzere Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçiye kullandırdığı gübreyi 18 yıldır tek taraflı olarak GÜBRETAŞ’tan karşılıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri onun öncesinde gübre teminini bütün gübre firmalarının katıldığı ihale yöntemiyle yapıyordu. 

Rekabet şartlarının sağlanmadığı gerekçesiyle Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ arasında 18 yıldır uygulanan Başbayilik Sözleşmesi sorgulanıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin gübre piyasasındaki önemli bir ağırlığının olmasından dolayı rekabet şartlarının sağlanması durumunda gübreyi daha uygun fiyattan temin edebileceğine dikkat çekiliyor. 

GÜBRETAŞ'IN FİYATI ÇİFTÇİYE EMPOZE Mİ EDİLİYOR?

Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan gübrenin piyasa fiyatlarına göre pahalı olmasının altında yatan nedenlerden bir tanesinin de Başbayilik Sözleşmesinden kaynaklandığına işaret edilirken, bu sözleşmeyle GÜBRETAŞ fiyatlarının bir anlamda çiftçiye empoze edildiği vurgulanıyor. 

Başbayilik Sözleşmesi rekabet şartlarını sağlamadığı için çiftçinin aleyhine olurken GÜBRETAŞ’ın ise lehine bir durum oluşturuyor. GÜBRETAŞ, bu sözleşmeyle Tarım Kredi'nin gübre ihtiyacını tek taraflı olarak karşılamış oluyor.  

GÜBRETAŞ GENEL MÜDÜRÜ DURUMDAN MEMNUN!

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada GÜBRETAŞ’ın, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 2023 yılı sonuna kadar kimyevi gübre ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğini belirtti. Yumaklı, “Yenilenen Başbayilik Sözleşmesi ile Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 2023 yılı sonuna kadar kimyevi gübre ihtiyaçları, sektör lideri GÜBRETAŞ tarafından karşılanmaya devam edecek” dedi. 

Başbayilik Sözleşmesinin çiftçinin lehine bir durum olduğunu savunan Yumaklı, GÜBRETAŞ'ın Ocak 2002 itibarıyla hayata geçirdiği bu iş birliği sonrasında gübre piyasasındaki dinamiklerin çiftçilerin faydasına olacak şekilde değiştiğini ileri sürdü.

GENEL MÜDÜR BÖYLE SAVUNDU: ÇİFTÇİLER KALİTELİ GÜBREYİ UYGUN FİYATA KULLANIYOR!

Yumaklı, şunları kaydetti: "Güçlenen tedarik ve lojistik operasyon imkanları sayesinde sektörde artan rekabete rağmen 18 yıldır çiftçiler daha kaliteli gübreye uygun fiyatla ulaşabilmektedir. Bu güç birliği sayesinde 2001 yılında 600 bin ton civarında olan Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ'ın gübre satışları, 17 yılda yüzde 300 civarında artış göstererek son yıllarda 1,8 milyon tona kadar yükselmiştir. Bunun sonucunda GÜBRETAŞ, 2018 yılında yüzde 31'e ulaşan pazar payıyla Türkiye’deki toplam gübre tüketiminin yaklaşık 3'te birini karşılarken, kaliteli ürün sunan, güvenilir bir şirket olarak sektör liderliğini sürdürmektedir." 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tefeci Bunlar
Tefeci Bunlar - 3 yıl Önce

VAllahi yalan, billahi yalan tAllahi yalan. En pahalı gübreyi bunlar satıyor.
Cesaretleri varsa tarım kredi ihale ile gübre alır. Bakalım gübretaş ihale alabilir mi.
Bu durumdan zarar eden önce çiftçi sonra tarım kredi.
Vay memleketim vay.

İki kere düşünmekte fayda var
İki kere düşünmekte fayda var - 3 yıl Önce

Gübretaşta yabancı sermayesi olsaydı eminim hiçbiriniz eleştirmezdiniz.Gübretaş hiçbir çiftçiye yalanla dolanla mal satmıyor.Sattığı malın arkasındada duran tek firmadır diyebilirim.En ufak bir sıkıntı olduğunda sahada çalışan ziraat mühendislerini gönderip gübremizi değiştiriyorlar.Başka kim yapıyor bunu.Eleştirirken elinizi vicdanınıza götürün biraz.En azından yerli ve milli.Bana görede en önemlisi bu. Meyve veren ağacı taşlamayın bari.Siz zannediyormusunuzki gübretaş olmasa gübreyi daha ucuza alırız.Allah özel sektörün eline bu çiftçiyi düşürmesin.

Bülent
Bülent - 3 yıl Önce

gübretaş’a kolay yoldan pazar, sovyetler birliği dağılmadı tk’dide devam ediyor. rekabetin olmadığı yerde çürümüşlük olur

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

B.O.M gübtesini hatırlayın...Gübretaşmı güvenilir hadi oradan ...Tam dolandırıcı....

Adem
Adem - 3 yıl Önce

Ne yani diğer firmalar Toros ......vs.kalitesizmi ayıp,Gübreyaş T.kredinin arka bahçesi oradaki y.k.Tarım kredi genel müdürü ve ekini kendileri çalıp kendileri söylüyor bizde inandık.Yıllardır bizi kazıklıyorlar yüksek fiyatla ayıp yollardır kar payı ve ristrunlarımızı vermiyorlar hakkımız haram olsun

Yüzü de kızarmıyor
Yüzü de kızarmıyor - 3 yıl Önce

Gübretaş bu arkadaşın döneminde battı ama anlaşılan yüz de kalmamış astarda.hala utanmadan oturuyo o koltukta.tabi halinden memnun olur.300 milyon zarar etmiş şirket ona ne diyor?

Mevlüt cevikbay
Mevlüt cevikbay - 3 yıl Önce

Tarım kredi neyi özele göre uygun veriyor ki yaklaşık 8 yıldan beri üyesiyim ve 4 yıldan beri almıyorum hiç bir şey mecbur kaldığımda alıyorum nasıl çiftçi dostu anlamadım

İsa ekiz
İsa ekiz - 2 yıl Önce

Gübre taş olmasa çifcinin elinden herşeyi alırlar. Tkk piyasayı dengeleyen tek kuruluş çifcinin göz bebeyidir.

banner151