Gübrede kampanyalı satışlar çiftçiye tuzak mı? Gübreyi 9 bin liradan alan çiftçinin zararını kim karşılayacak? 

Gemlik Gübre'nin bugün can gübresini 4 bin liraya düşürmesi, firmaların yaptığı 1 günlük ve düşük tonajlı kampanyalı gübre satışlarının da sorgulanmasını gündeme getirdi. Gemlik Gübre, 7 Ocak'ta yaptığı 1 günlük kampanyada can gübresini 6075 liraya düşürmüştü. Ancak aynı firmanın dolar kurunda bir değişiklik olmamasına rağmen bugün can gübresini 4 bin liraya düşürmesi, "1 günlük kampanyalı satışlar çiftçiye tuzak mıydı?" sorusunu gündeme getirdi.

Gübrede kampanyalı satışlar çiftçiye tuzak mı? Gübreyi 9 bin liradan alan çiftçinin zararını kim karşılayacak? 
banner282

Gübre fiyatlarında büyük bir belirsizlik yaşanırken, bu durumdan çiftçi büyük zarar görüyor. Gübre fiyatları, yurt dışı piyasalar gerekçe gösterilerek fahiş bir şekilde artarken, imkanı olan çiftçi de 5-6 kat artan gübreyi çaresiz fahiş fiyattan almak zorunda kaldı. Çiftçi firmaların kısmi fiyat indirimlerinden yararlanmak için ‘bir daha bu fiyattan bulamayız’ denilerek kampanyalı satışlardan yararlansalar da fiyatların daha da geriye gelmesi çiftçinin mağduriyetini daha da artırıyor. 

GÜBRE FİYATLARINDAKİ BELİRSİZLİĞİN FATURASI ÇİFTÇİYE KESİLDİ!

Bunun en acı örneği can gübresinde yaşanırken, geçen hafta piyasadaki can gübre fiyatlarının Tarım Kredi Kooperatiflerinin indirimli fiyatlarının altında kalmasından dolayı çiftçi piyasadan 5000 ile 5500 liradan ciddi şekilde can gübresi aldı. Ancak bugün can gübresinin 4000 bin liraya düşmesi, çiftinin uğradığı zararı da gözler önüne serdi. Can gübresini daha önce bu fiyatların da üstünde alan çiftçilerin zararı ise daha büyük oldu. Gelinen noktada piyasadaki belirsizliğin faturası tamamen çiftçiye kesilirken, çiftçi de haklı olarak soruyor, “Bizim zararımızı kim karşılayacak?

FİRMALARIN KAMPANYALI GÜBRE SATIŞLARI ÇİFTÇİYE TUZAK MIYDI?

Diğer yandan gübre firmaları belli dönemlerde düzenledikleri kampanyalı satışları, düşük tonajlı yaparken, bu durum çiftçide fiyatlar fazla düşmeyecek beklentisinin de oluşmasına neden oldu. Ancak firmaların düşük tonajlı kampanyalı satışlarında fiyatları her seferinde aşağı çekmesi dikkat çekiyor. Örneğin Gemlik Gübre, 7 Ocak'ta bir günlük indirim kampanyası yaparak, Can gübresini yüzde 35 indirerek 6075 TL/Ton'a düşürmüştü. Ancak aynı firma bugünden geçerli olmak üzere Can gübresini 4000 TL/Tona indirdi. Bu durum, sözde çiftçiyi desteklemek için yapıldığı iddia edilen 1 günlük ve düşük tonajlı kampanyalı satışların sorgulanmasını da gündeme getirdi.

GÜZEL OYUNDU!!!

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, çiftçinin nasıl mağdur edildiğini de twitter hesabından yaptığı paylaşımla ortaya koydu. Toy, "Güzel oyundu" diyerek, "Tarım Kredi Kooperatifleri Can gübrede yüzde 30 indirim yaptı müjdesi verildi ama müjdeli fiyatı 6150 TL açıklandı, bu yüksek fiyatı gören çiftçi piyasada 5500 TL'ye satılan Can gübreye saldırdı diğer firmalar bu sayede epeyce satış yaptı. Ve süpriiiz, bugün Can gübre 4000 TL" tepkisinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2022, 19:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 3 ay Önce

Bunun hesabı sorulmalı, bu durum serbest piyasa diye geçiştirilemez. Eğer birileri bu gübrede neredeyse tekelse ve bunu istediği gibi kullanıyorsa yapılan kimsenin yanına kar kalmamalıdır, gübre fiyatı düşüyor diye kimse sevinmesin, bir iki ay önce aynı döviz kurunda, enerji zamlarına rağmen gübre yüksek fiyatlara niye sayıldığını sorgulasın!

Hasan
Hasan - 3 ay Önce

Koskocaman ülke çiftçisi 5 tane gübre ithalatçı sına bırakılmamalı....ziraat odaları. Tarım kredi kooperatifi..pancar kooperatifi..fındık kooperatifi yağlı tohumlar kooperatifi...bunlarda gübre ithalat yetkisini verilmelidir....

Bayram yıldırım
Bayram yıldırım - 3 ay Önce

Gemlik günah çıkarıyor

Tekirdaglı
Tekirdaglı - 3 ay Önce

Tarım krediden aldığımız 14800 üre gübresi 9000 bine düştü.devlet bunu reva görüyorsa.özel şirketler neler yapmaz

Tokat turhal
Tokat turhal - 3 ay Önce

Faik abi gel sen bırak bu işi hep terste kalıyorsun:)

Neden
Neden @Tokat turhal - 3 ay Önce

Enstütüdeki cevdeti de alın görevden. Enstütüdeki cevdet gitsin.

Buğday fiyatı niye arttı?
Buğday fiyatı niye arttı? - 3 ay Önce

Madem yurtdışı piyasalar dikkate alınmamalı. EyvAllah aynısını düşünüyoruz. Buğday fiyatı niye 4.500 TL oldu?

Çiftçi Üretici
Çiftçi Üretici - 3 ay Önce

Bizde Üre gübre 13 ten aldık 10 ton şimdi 9 ekonominin dalgası bizim gemiyi batırdı kimse zarar ettin demiyor hemen almasaydın diyor üre gübresi vaktinde atılması lazım gübre şirketleri piyasayı manipüle ettiler

Şahin akburak Bayburt
Şahin akburak Bayburt - 3 ay Önce

Hiç olmassa bal yiyosanıs reçelide bize verin herşeyin bi hasabı var ama ALLAHINDA Bİ HESABİ VAR BEYLER.


banner151