Gübrede fahiş fiyat artışına TÜİK sansürü!

Çiftçinin en önemli girdisi olan gübre fiyatları, son bir yılda yüzde 150-200 arasında arttı. TÜİK ise son açıkladığı verilerde, gübredeki son bir yıllık fiyat artışını sadece yüzde 62 olarak gösterdi.

Gübrede fahiş fiyat artışına TÜİK sansürü!
banner200

Milli Gazete'den Muhamed Vefa'nın haberine göre, TÜİK’in gübre fiyatlarındaki sansürüne çiftçiden tepki geldi. Ziraat mühendisi Faik Toy, TÜİK’in nereden gübre aldığını çiftçiyle paylaşması gerektiğinin altını çizerek, “DAP gübresi ton fiyatı geçtiğimiz yıl 2 bin 400 TL’ydi, şu an 6 bin 500 TL. 20-20 taban gübresi geçtiğimiz yıl 1.700 TL’ydi, şu an 4 bin 200 TL. Üre gübresi geçtiğimiz yıl 1.800 TL’ydi, şu an 4 bin 600 TL. TÜİK’in öncelikle bu artışı hesaplaması gerekiyor” dedi.

Tartışmaların odağında bulunan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladığı verilerle tepki toplamaya devam ediyor. Son üç yıldır ekonomide yaşanan kriz, döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve Kovid-19 pandemisiyle birlikte neredeyse tüm ürünlerde fiyatlar tavan yaptı. Söz konusu durum tarım sektörü başta olmak üzere birçok sektörü derinden etkilerken TÜİK, açıkladığı rakamlarla adeta gerçekleri sansürlüyor. Çiftçinin en önemli girdi maddesi olan gübre fiyatları son bir yılda yüzde 150-200 arasında artarken, TÜİK son açıkladığı tarım endeksiyle gübredeki son bir yıllık fiyat artışını sadece yüzde 62 olarak gösterdi. TÜİK’in gübre fiyatlarındaki sansürüne çiftçiden tepki gecikmedi. 

“TÜİK ÖNCE BU GÜBRELERİ HESAPLASIN”

Ziraat mühendisi Faik Toy, gübre fiyatlarındaki artışın TÜİK’in açıkladığı rakamların çok üstünde olduğunun altını çizerek, “DAP gübresi ton fiyatı geçtiğimiz yıl 2 bin 400 TL’ydi, şu an 6 bin 500 TL. 20-20 taban gübresi geçtiğimiz yıl ton fiyatı 1.700 TL’ydi, şu an 4 bin 200 TL. Üre gübresi geçtiğimiz yıl 1.800 TL’ydi, şu an 4 bin 600 TL. Bu üç gübre çiftçimizin en fazla kullandığı gübredir. TÜİK’in öncelikle bu artışı hesaplaması gerekiyor” dedi.

“TÜİK GÜBREYİ NEREDEN ALIYOR, ÇİFTÇİYE DE SÖYLESİN”

TÜİK’in nereden gübre alarak hesap yaptığını soran Toy, “TÜİK gübreyi nereden alıyor, bizle paylaşmasını istiyoruz. TÜİK’in yüzde 62’lik artışla açıkladığı gübreyi bizle paylaşırsa çok memnun oluruz. TÜİK neye göre hesaplıyor; çiftçi bayiye gidiyor ama bulamıyor. Gıda fiyatlarının artmasının temel sebebi gübre fiyatlarındaki artıştır. TÜİK bizle yanıltıcı bilgiler paylaşmaya devam ederse fiyatların düşmesine engel olmaz” ifadelerini kullandı.

“GELECEK YIL FİYATLAR DAHA DA ARTACAK”

Edirne’de çiftçilik yapan ve daha önce gübre fiyatlarındaki artışıyla ilgili Ticaret Bakanlığı’na şikâyette bulunan Murat Aladağ, “TÜİK rakamlarla oynuyor. Açıklanan artış gerçek piyasayla bir bağlantısı yok. Rakamlar yüzde 150-200 arttı. Böyle devam ederse; Türkiye gıda konusunda gelecek yıl ciddi sıkıntı çekecek. Gübre kullanılmadan ürünler yetişmiyor. Bu da gelecek yıl fiyatları tavan yapacak. Çiftçiler ürün ekemeyince fiyatlar yüksek olacak. Durum bundan ibarettir” değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 15:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökben
Gökben - 2 ay Önce

Milyonluk gelirler olduğu sürece Tkkda gübre fiyatları az bile

tellioğlu
tellioğlu @Gökben - 2 ay Önce

bu millete Allah peygamber de ne istersen yap amenna der..haktır size beter olun iyi destekleyin bunlar müslüman..çalmazlar yalan konuşmazlar dünyanın en doğruları müslüman devletler haydi tekbiiiir

Fet
Fet - 2 ay Önce

Ne zaman büyük mutahitler imiz, gübreye el attılar, gübreye oyun bitmez oldu.

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

TÜİK=yalancı nokta.

Dikkat Cengiz inşaat gübre işine girdi
Dikkat Cengiz inşaat gübre işine girdi - 2 ay Önce

Adam ne dedi milletin ... dediklerini yapıyorlar tüike emrediyorlar enlasyon kalemle düşüyor..siz bunlara tapmaya devam edin..

R
R - 2 ay Önce

Gübreden tutun her türlü girdiyi manipüle ettiler.

Çiftçi
Çiftçi - 2 ay Önce

Üre beş bin dörtyüz

Salih bulut
Salih bulut - 2 ay Önce

Tıkın açıkladığı gübre fiyatları bir yılllık değil olsa olsa son iki aylık gübreye yapılan zam oranıdır.

banner151

banner251