Gübrede 3 ayrı soru önergesi! Gübre fiyatları ile ilgili neden bir adım atılmıyor?

Milli Gazete’nin TÜİK verilerine dayanarak ortaya çıkardığı gübre vurgununa yönelik TBMM Başkanlığına ikinci bir soru önergesi daha verildi. 

Gübrede 3 ayrı soru önergesi! Gübre fiyatları ile ilgili neden bir adım atılmıyor?
banner282

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, tonu 300 dolar seviyesinden ithal edilen gübrenin Türkiye'de çiftçilere 1100 dolar seviyesinden satıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. İktidarın gübredeki yangını seyrettiğini ifade eden Barut, "Çiftçi fahiş fiyat artışı nedeniyle gübre kullanamazken, çiftçiye gübre temin edip üretimi ve üreticiyi koruması gereken iktidar üç maymunu oynuyor" dedi. 

HİÇ SESLERİ ÇIKMIYOR

Gübreyle ilgili ortaya atılan vahim iddiaları Meclis gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na 3 ayrı soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Tonu tüm masraflarla birlikte 300 dolar seviyesinde ithal edilen ÜRE gübrenin iç piyasada 1100 doları aşan fiyatlarla çiftçilere satılması ciddi bir sorun. Çiftçinin bu konuda çelişkili hali ve tüm gerçekleri öğrenmeye, yaşanan süreci ayrıntılarıyla bilmeye hakkı var. En önemlisi de mağduriyetin giderilmesi ve hakkının korunması için  iktidarın adım atmasıdır. Ancak hiç sesleri çıkmıyor" diye konuştu.

TÜİK'İN VERİLERİ ORTADA

Türkiye'de yılda 6 milyon tona yakın tarımsal gübre kullanıldığını anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki gübrede de dışa bağımlı bir ülkeyiz. Üretim neredeyse yok denecek kadar az ve ithalat yoluyla gübre temin eden bir ülke olduk. Son günlerde özellikle ÜRE gübre ithalatı ve ithal ürünlerin iç piyasadaki satış fiyatlarıyla akıl almaz iddialar ortaya atılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak-Ekim 2021 döneminde ortalama ton fiyatı 344 Dolar olarak bildirilen 2 milyon 221 bin ton ÜRE gübresi ithal etti. 2020 yılı Haziran ayında tonu 1700-1800 liraya satılan ÜRE gübresinin son dönemde 15 bin liraya kadar çıkan ton fiyatı, döviz kurlarındaki kısmi düşüş sonrası 13-14 bin liraya kadar geriledi. Burada önemli konulardan birisi tonu tüm masraflarla birlikte 300 dolar seviyesinde ithal edilen ÜRE gübrenin iç piyasada 1100 doları aşan fiyatlarla satılmasıdır. Çiftçinin bu konuda tüm gerçekleri öğrenmeye, yaşanan süreci ayrıntılarıyla bilmeye hakkı var. En önemlisi de mağduriyetin giderilmesi ve hakkının korunması için iktidarın adım atmasıdır. Ancak hiç sesleri çıkmıyor."

HAREKETE GEÇECEK MİSİNİZ?

1- Gübre ithalatında basın yayın kuruluşlarına ve kamuyona yansıdığı şekilde, tonu 300 dolar seviyesindeki gübre ve gübre yapımında kullanılan hammadde ithalat fiyatlarına rağmen iç piyasada tonu 110 dolar bandında çiftçiye satıldığı iddiaları doğru mudur?

2- TÜİK tarafından açıklanan veriler yukarıdaki ithalat ve iç piyasa satış fiyatlarını doğrular nitelikteyken, bakanlığınız bu süreci nasıl ele almış ve herhangi bir adım atmış mıdır?

3- Gübrede büyük vurgun olarak nitelendirilen bu durumla ilgili kamuoyuna açıklama yapacak mısınız?

4- Gıda fiyatlarıyla ilgili iktidarın denetleme ve dengeleme yoluyla çalışmalar yaptığı açıklanırken, gübre fiyatlarıyla ilgili neden bir adım atılmıyor?

5- Fahiş fiyat artışı nedeniyle çiftçi gübre kullanmadan ekim yaptı ve sezonu böyle kapatmaya zorlanırken üreticilere hasat vadeli ve ödeme kolaylığı sağlanarak gübre temin etmeyi düşünüyor musunuz?"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumhurbaşkanım.
Cumhurbaşkanım. - 1 hafta Önce

Cumhurbaşkanım gayelerinden biriside millete hizmet olan hiçbir yöneticisin yok. Gücü ele geçiren; paralel devlet olma yolunda. Hedefe ulaşmak için de her yolu mübah gören atanmış bizede/sizide dünde/bugünde sevmeyenlere dolu. Şimdilik gömlek değiştirdiler Recep Tayyip Erdoğan bile diyemiyorlar reis gömleği giydiler.
Bunlar kendi güçleri ile değil sizden aldığı güçle Parelel güç oluşturuyorlar. Paralel güç bir zamanlar sadece Fetö nün ✋ nde iken. Şimdilerde sizden güç alan/sizden olmayan herkes paralel güç.

kemal
kemal - 1 hafta Önce

ne düşmesi her an doğalgaz zammı yansıycak çok büyük zam geliyor

Güya
Güya - 1 hafta Önce

Çekilin tarlalardan. Oraları şirketler ekecek.

Mustafa
Mustafa - 4 gün Önce

Kullanmayin gübre cehendemindibine satsinlar bende yetmiş donumyerver ekili ben atmadimgubre olursada olmassada gadere

Mistik
Mistik - 4 gün Önce

Netigeminden bahsediyonuz tigemdiye biseymivar zengin gocaman yandaslarina kiraya peskescekiyolar

banner151