Gübre vurgununda Bakan Pakdemirli'ye 8 soru!

Millî Gazete’nin TÜİK verilerine dayanarak ortaya çıkardığı gübre vurgunu Meclis gündemine taşındı. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, gübre vurgunu iddialarına yönelik Bakan Pakdemirli'ye yönelttiği 8 sorunun cevaplandırılmasını istedi.

Gübre vurgununda Bakan Pakdemirli'ye 8 soru!
banner282

Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, geçtiğimiz yıl tonu 1800 TL/ton olan üre gübresinin 16000 TL/ton’a kadar çıkmasının nedenlerini sordu.

TÜİK VERİLERİ İLE ORTAYA ÇIKAN GÜBRE VURGUNUNU HATIRLATTI

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, son dönemlerde gübre fiyatlarının fahiş oranlarda artmasının çiftçiyi zorlayan en önemli sorun haline geldiğini belirtti. Millî Gazete’nin Türkiye gündemine taşıdığı gübrede vurgunu hatırlatan Karaduman, şunları kaydetti: “Türkiye’nin TÜİK verilerine göre 2021 ilk 10 ayında toplam 2 milyon 221 bin ton üre gübresi ithal ederken, ithal edilen üre gübresinin ortalama ton fiyatı ise 344 dolar olarak gerçekleşti. Pandemi, kur artışları ve yurt dışı piyasalar gerekçe gösterilerek ortalama 344 dolardan ithal edilen üre gübresinin, çiftçiye bin doların üstünde bir fiyatla satılması, Bakanlığınız bünyesinde çiftçiyi kazanç kapısı olarak gören bir “gübre lobisi”nin olduğuna işaret etmektedir. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünüzün bağlı olduğu bakan yardımcınızın gübre firmasıyla doğrudan bağlantılı olduğu ve bu durumun çiftçiye satılan gübre fiyatlarını belirlediğine dair hususlar ulusal basında yer almıştır.”

ÇİFTÇİNİN EMEĞİ GASP EDİLİYOR

Karaduman, Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

-Geçtiğimiz yıl, tonu 1800 TL’den satılan üre gübresinin bugün 16000 TL’ye satılmasının sebepleri nelerdir?

-Bu fahiş fiyat artışlarını nasıl açıklıyorsunuz? 

-Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden sorumlu bakan yardımcınız olarak görev yapan şahsın gübre firmalarıyla ilişkisi nedir?

-Tonu ortalama 344 dolardan ithal edilen üre gübresinin çiftçiye bin doların üzerinde bir fiyattan satılmasının sebebi nedir?

-Bu alışverişten kimler rant elde etmektedir? 

-Gübreden haksız kazanç elde eden lobilere karşı herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Çiftçinin emeğini gasp eden kişilere/lobilere karşı başlatılan herhangi bir yasal soruşturma var mıdır?

-Bu kişilere yönelik herhangi bir cezai işlem uygulanmış mıdır?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci burdur
Ciftci burdur - 1 hafta Önce

Millet gübresiz ekti tarlaları. Seneye ekmek simit vs fiyatlarını TUTAMAYACAKSINIZ!! Hem tarım bakanı gidecek hemde yaptığı hatalar yüzünden erdoğanıda yanında götürücek. Erduvan : KANDIRILDIK TARIM BAKANI KANDIRDI Beni ; diyecek. Yerseniz!

Üretici
Üretici @Ciftci burdur - 1 hafta Önce

Bu köylü yorgun ve bitkin daha hicbir şey yiyecek haliyok. Millette bulamayınca anlayacak. Yermi yemez i görülecek.

Ali dag
Ali dag - 1 hafta Önce

Geçen yıl 2021 de 100 TL.cuvalini aldım üre gübresini Ocak 2022 de aldım 650 TL.cuvali Allah belanızı versin kaça satacam ben yaza bugdayida para kazanacam

emrullah
emrullah @Ali dag - 6 gün Önce

gördüğüm en bakan pakdemirli ne oldu destekler arttımı tüik gibi adamsın adam

elhami
elhami @Ali dag - 7 gün Önce

bekle ucuza alırsın

Adem oglu
Adem oglu - 1 hafta Önce

Yiyin efendiler yiyin askirincaya tiskirincaya kadar yiyin nu millet sizi ve ekibinizi unutmayacak

Çiftçi
Çiftçi - 1 hafta Önce

Buradaki yorumları okuyanlar, eli ayağı uzun olup yukarılara sözünü ulaştırabilenler, pakdemirli ve Ayşe Işık gece bu ülke için milli güvenlik sorunu kadar tehlikelidirler....

İlave sorum var!
İlave sorum var! - 1 hafta Önce

Aynı dönemde firmaların satış fiyatının ortalaması nedir?
Bu kadar basit bir soruyu sormadan geçen senenin ilkbaharında kullanılanları da bu sene satılmak için ithal edilmiştir diye düşünüp bunun üzerinden “hah yakaladık iktidarı” diyen ve sorular soran çapsız muhabir, çapsız gazeteci ve çapsız siyasetçi. Bravo size bravo. Gerçek sorunlar ancak böyle “zeka ürünü” bir haberle sulandırılabilirdi.

banner151