Gübre ve ilaç fiyatlarındaki artışlar fındık taban fiyatına yansıtılacak mı?

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, fındık taban fiyatının acilen ve üreticinin beklemiş olduğu fiyattan açıklanması gerektiğini belirterek, "Pandemi nedeniyle özellikle bu yıl meydana gelen gübre ve ilaç fiyatlarındaki astronomik fiyat artışları taban fiyata yansıyacak mı?" dedi. 

Gübre ve ilaç fiyatlarındaki artışlar fındık taban fiyatına yansıtılacak mı?
banner200
banner217

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, 2020 yılı fındık hasat döneminin yaklaştığını ancak Tarım ve Orman Bakanlığının hâlâ taban fiyatı açıkladığını belirterek, bunun üreticide tedirginliğe neden olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Armutçu, "Fındık taban fiyatının açıklanmamış olması üreticiyi tedirgin etmektedir. Çünkü fındık üreticisi bankalara ve kooperatiflere olan borcunu kapatmak zorunda olduğundan, belirsizlik endişelerini arttırmaktadır" dedi.

Ak Parti Fındık Bölgesi Milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubunun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında 2020 yılı hasadı öncesi, üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için Ankara'da düzenlenen toplantıda biraraya geldiklerini hatırlatan Armutçu, Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Fındık Bölgesi Milletvekilleri olarak Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile 2020 yılı fındık sezonunu değerlendirmek ve politika oluşturmak, fındık üzerinden yapılan spekülasyonların önüne geçmek adına biraraya geldik. Hasat dönemi başlamadan önce fındık fiyatının açıklanması ve fındıkta belirsizliğin ortadan kalkmasını amaçladık" dediğini anımsattı. 

GÜBREDEKİ FİYAT ARTIŞLARI FINDIK TABAN FİYATINA YANSITILACAK MI? 

Köktaş'ın açıklamalarının gayet olumlu olduğunu ve fındık üreticileri adına kendisine teşekkür eden Armutçu, "Sayın milletvekili de gayet iyi bilirler ki, fındık üreticilerinin sorunları hasat ve sonrasında yaşadıkları satış veya pazarlama değil ki sadece. Tarım ve Orman Bakanı ile konuşulması gereken, fındığın üretimden satışına kadarki olan tüm aşamaları olmalı. Gübre fiyatları, ilaç fiyatları, taban fiyatı ve satışı gibi" dedi. 

Armutçu, fındıkla ilgili olarak şu konularında açığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Pandemi nedeniyle özellikle bu yıl meydana gelen gübre ve ilaç fiyatlarındaki astronomik fiyat artışları taban fiyata yansıyacak mı?

Gelecek sezon için gübre ve ilaç fiyatlarında indirim yapılacak mı veya destekleme bedeli yükseltilecek mi?

Hasatını yapan üretici TMO'dan randevu alıp fındığını TMO'ya teslim etmesi yerine, ki taşıma da bir maliyet getirmekte, TMO'nun üreticiden alması sağlanacak mı?

TMO'nun uyguladığı alım kotası iptal edilip, üreticinin tüccarın vicdanına terk edilmesi son bulacak mı?

Hasat zamanından en az 1 ay önce taban fiyat açıklaması yapılacak mı?

En büyük fındık ithalatçısı İtalyan Ferrero, tekel oluşturup istediği fiyattan fındık almaya devam edecek mi?

Tekelleşmeyle mücadele etmenin yöntemi; hem depolayan hem işleyen hem de ihraç eden bir sistemi devreye sokmaktan ibaretken ve bunları yapan da Fiskobirlik iken, Fiskobirliği asıl belirleyici faktör olarak faaliyete geçirmeyi düşünüyorlar mı?"

FINDIK KOTASI KALDIRILMALI 

IMF'nin talimatıyla konulan fındık kotasının da ivedilikle kaldırılması gerektiğini dile getiren Armutçu, şunları kaydetti: "2020 yılı fındık hasat dönemi yaklaşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise hâlâ taban fiyatı açıklamış değil. Fındık taban fiyatının açıklanmamış olması üreticiyi tedirgin etmektedir. Çünkü fındık üreticisi bankalara ve kooperatiflere olan borcunu kapatmak zorunda olduğundan, belirsizlik endişelerini arttırmaktadır. Fındık taban fiyatları acilen ve üreticinin beklemiş olduğu fiyattan açıklanmalıdır. Çünkü üretim maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Üretim maliyetlerinin altında bir fiyat belirlemek, üreticinin üretim yapmasını engellemekte, bu ise ülkemiz açısından büyük kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca, IMF'nin talimatları ile konulan fındık kotasının da ivedilikle kaldırılması gerekmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık %75'ini gerçekleştiren ülkemizde, fındık kotasının olması kabul edilemez."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon of tkk
Trabzon of tkk - 9 ay Önce

Trabzon osman işleri çiftçi düşman etmek için uğraşır

Gadam Süleyman
Gadam Süleyman @Trabzon of tkk - 9 ay Önce

Perdenin görünmeyen yüzü

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

Bu ülkede kaç kişi Fındık yiyebiliyor? Dünyada en çok ülkemizde üretilmesine rağmen yüksek fiyat nedeniyle vatandaş almakta zorlanıyor. Üretici desteklensin ama tüketicinin de rahat ulaşabileceği bir fiyat olsun. Üreticiye prim desteği verilsin.

Çiftçi
Çiftçi - 9 ay Önce

Her ürünün gübre ben ilaç maliyeti yükseldi her ürüne yüksek fiyat uygulanması lazım bu devlet sadece ve sadece taraflı konuşuyor Karadeniz de bir çay bir fındıkçılar rahat etsin yüksek söylensin fiyatlar gerisi önemli değil bu ülkede tarım bitmiş

banner151

banner251