Gübre krizi derinleşiyor! Üre gübresine Şubat teslimi 20 bin lira fiyat verildi!

Gübre fiyatları çiftçinin canını yakmaya devam ederken, bir kötü haber de TİGEM’den geldi. TİGEM’in yaptığı ikinci gübre ihalesinde, üre gübresine 20 bin lira fiyat verildi.

Gübre krizi derinleşiyor! Üre gübresine Şubat teslimi 20 bin lira fiyat verildi!
banner282

TİGEM’in 15 Eylül’de yaptığı gübre ihalesi, kazanan firmaların teminatlarını yakarak geri çekilmesinden dolayı iptal edilirken, yapılan ikinci ihalede ise gelen fiyatlar gübre krizinin giderek derinleştiğini ortaya koydu. TİGEM’in yaptığı ikinci ihalede piyasada 13500 ile 14000 TL/Ton olan üre gübresine firmalar Şubat teslimi en düşük 20000 TL/Ton fiyat verdi.  

FİRMALAR EYLÜL’DE YAPILAN İHALEDEN GERİ ÇEKİLMİŞTİ!

Bilindiği üzere TİGEM, 15 Eylül’de 18 bin ton üre gübresi için ihale yapmıştı. İhaleyi Alp Ateş Gübre kazanırken, ihaleden sonra fiyatların astronomik bir şekilde artmasından dolayı firma, teminatını da yakarak ihaleden çekilmişti. İkinci sıradaki GÜBRETAŞ’ta ihalede oluşan fiyat üstünden gübre vermeyi kabul etmeyerek sözleşme imzalamaya yanaşmamıştı. TİGEM, Gübretaş’ın 2.7 milyon lira teminatını da irat kaydetmişti. 

İKİNCİ İHALEDE 20 BİN LİRA FİYAT VERİLDİ 

TİGEM, tedarik edemediği 18 bin ton üre gübresi için geçtiğimiz günlerde yeni bir ihale daha yaptı. Alınan bilgilere göre ihaleye 5 firma katılırken, firmaların ihalede verdikleri fiyat teklifleri dudak uçuklattı. Piyasada üre gübresinin tonu 13500 ile 14000 bin lira arasında bulunurken, ihaleye giren firmaların Şubat teslimi üre gübresi için bugünkü piyasa fiyatlarının en düşük yüzde 40 üstünde teklif verdiği ortaya çıkarken, TİGEM yönetiminin de tekliflerin çok yüksek olmasından dolayı ihaleyi iptal ettiği kaydediliyor. 

TİGEM NE YAPACAK? 

Gübre fiyatlarını astronomik bir şekilde artmasından dolayı çiftçi gübreden uzaklaşırken, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan TİGEM’in de artan fiyatlardan dolayı gübre tedariki yapamaması yaşanan sıkıntıyı gözler önüne serdi. Alınan bilgilere göre TİGEM’de işletmelerin gübre alımını, kullanım zamanında doğrudan kendilerinin tedarik etmesi yönünde bir karar alındığı ifade ediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 19:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eger
Eger - 1 ay Önce

Şimdi ure gübresi 14 liraysa, şubat ayında 20 lira olacaksa ki gübre firmaları öyle fiyat vermiş haberden anladığımız kadarıyla, o zaman bu tigem gübreyi neden şimdi almaz da şubatı bekler. Al koy gübreyi kardeşim depona,. 18 bin ton gübrede aşağı yukarı 100 milyon TL den fazla kayba uğrar yoksa.. Gerçi kamu kurumlarında liyakat kavramı tahrip olmuş durumda son zamanlarda. Kurum yöneticilerinin meşgalesi ne acaba gercekten merak konusu...

Savaş
Savaş - 1 ay Önce

Bu ülkede gübre, su, ekmek kadar önemli olduğunu yönetenler bilmiyorum , gübre atamaz, mazot alamaz, tohum bulamaz, yedek parçaya ulaşamaz, götürdükleri yer uzay çağı değil cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarına gittik vs.

Ithalat bakani
Ithalat bakani - 1 ay Önce

Degerli tarim bakanimiz paramiz var nerde ucuz bulursak ithal ederiz diyordu.
Ciftciye uretim yapmak icin neden ucuz gubre ithal etmiyor yada bugdayda oldugu gibi sanayiciye 2000TL varan destek verirken gubrede ve mazotta niye ayni destegi vermiyor. Tarim bakanin daha samimi ve durust olma zamani geldi ve geçti. Bu gune kadar yapmis oldugu icraatlar ortada ve sonuc tarim bakanina kim inanir ve durustlugune kim kefil olur.

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

İşletmeler stokları çalışmak zorunda. Eğer stokta hammaddesi yoksa faaliyetleri sürdürülebilir olmaz. Umarım tigem in stok unda gubre vardır. Ciftci sıfır stokla çalışmaz.

emre
emre - 1 ay Önce

hadi tigem kendisi getirdi,çiftçiler ne yapacak dingiller

Ali
Ali - 1 ay Önce

Millete koyuyordu, vAllahi koydu.

ali
ali - 1 ay Önce

özbekistan dan ithal etsin. vatandaş olarak biz bulamayız ama tigem devlet kurumu.
alsın üretsin, seneye tohumluk lazım. gübre-tohum-mazot-ilaç vs çok uçtu biz ekmedik bu yıl.

Cemal
Cemal - 1 ay Önce

Gayet güzel fiyat uygun


banner151