Gübre ihracatına sınırlama getirildi!

Gübre fiyatları çiftçinin canını yakmaya devam ederken, iç piyasada gübre arzını artırmak için son bahar dönemi kullanılan gübrelerin ihracatına sınırlama getirildi.

Gübre ihracatına sınırlama getirildi!
banner200

Gübre fiyatları son bir yılda yüzde 150'nin üstünde artarken, iç piyasada gübre fiyatlarını düşürmek için bazı gübrelerin ihracatına sınırlama getirildi. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, son bahar dönemi kullanılan gübrelerden olan, DAP, 20.20 ve 15.15.15 NPK (3 15) ihracata sınırlama getirildi. Ancak azotlu gübrelerin ihracatına bir sınırlama getirilmemesi dikkat çekti. Söz konusu ihracat sınırlaması ile, iç piyasada son bahar döneminde kullanılan gübrelerin arzının artırılması ve fiyatların düşürülmesi amaçlanıyor. 

MEHMET MUŞ GÜBRE FİRMALARI İLE TOPLANTI YAPMIŞTI 

Diğer yandan Rekabet Kurumu, 7 gübre firmasına yönelik rekabet ihlali gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verirken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş da geçtiğimiz hafta gübre firmaları ile yaptığı toplantıda, gübre firmalarını fahiş fiyat konusunda uyararak fiyatların düşürülmesini istemişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 18:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dertli kadri
Dertli kadri - 3 hafta Önce

Sürekli bir şeyleri yasaklayan genel müdürlük sonrada biz yapmadık falanca genel müdürlük yaptı sikayetcisi. Bu pazar kolay kazanılmıyor anında kaybettiriyorsunuz. Bu hatalar kimin, soğan patates buğday makarna buyur bir de gübre... !

banner151

banner251