Gübre fiyatlarında zam fırtınası koptu! Can 8 bin lirayı geçti üre 15 bin liraya dayandı!

Gübre firmalarını kimse durduramıyor! TÜİK belgeli gübre vurgununa karşı hiçbir işlem yapılamazken, gübre firmaları Rusya-Ukrayna savaşını bahane ederek gübre fiyatlarına yine günlük zam yapmaya başladı. Son gelen zamla gübre fiyatlarında resmen zam fırtınası koptu! Çiftçi Faik Toy, "Bana ekmeyi değil üre gübresini 15 bin liradan nasıl alacağımı öğretin" diyerek gelen zamlara tepki gösterdi.  

Gübre fiyatlarında zam fırtınası koptu! Can 8 bin lirayı geçti üre 15 bin liraya dayandı!
banner282

Türkiye’nin tarımsal üretimi hassas bir süreçten geçerken, gübre firmalarının fahiş fiyat artışlarına karşı bir işlem yapılmaması manidar bulunuyor. Rusya-Ukrayna savaşını bahane eden gübre firmaları yaptıkları günlük zamlarla ülke tarımına büyük bir darbe vuruyor. 3 hafta önce 4 bin liranın altına düşen Can gübre, yapılan fahiş zamlarla 8250 liraya çıkarken, üre gübresi de 15 bin liraya dayandı. 

ÇİFTÇİ NASIL ÜRETİM YAPACAK? 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi başta olmak üzere Bakan Yardımcıları ve milletvekilleri çiftçiye maliyet artışlarını dikkate almadan üretim yapma çağrısında bulunurken, gübre fiyatlarına gelen fahiş zamlara karşı hiçbir işlem yapılmaması ise dikkat çekiyor.

DÜN HERKES SİZ MALİYETLERE BAKMAYIN YETER Kİ EKİN DEDİ BUGÜN FIRTINA KOPTU!

Gübre fiyatlarını yakından takip eden Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, “Gübrede zam fırtınası koptu!” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin ‘maliyetlere bakmayın yeter ki ekin’ açıklamasına atıf yapan Toy, “Dün herkes siz maliyetlere bakmayın yeter ki ekin dedi, bugün fırtına koptu” tepkisinde bulundu. 

CAN GÜBRE 3 HAFTADA YÜZDE 100'ÜN ÜSTÜNDE ZAMLANDI!

Bir gübre firmasının fabrika satış fiyatlarına yaptığı zamlarla birlikte can gübresinin 8250 liraya, üre gübresinin ise 14850 liraya çıktığını dile getiren Toy, şunları kaydetti:

14 MART GÜBRE FİYATLARI

CAN: 8250 TL 

ÜRE: 14850 TL 

20.20.0: 11700TL 

15.15.15: 12300TL 

BUĞDAYI 2250 LİRAYA SATAN ÇİFTÇİ BU GÜBREYİ NASIL ALIP KULLANACAK?

Buğdayı 2250 liraya, arpayı 1750 liraya satan çiftçinin bu gübreyi nasıl alıp kullanacağını soran Toy, “Üstelik çiftçi bir de kuraklık yaşamıştı, ürününün yarısından fazlasını kaybetmişti” dedi. 

BANA EKMEYİ ÖĞRETMEYİN LİTRESİ 23.3 LİRAYA ÇIKAN MAZOTU TONU 15 BİN LİRAYA ÇIKAN ÜRE GÜBRESİNİ NASIL KULLANACAĞIMI ÖĞRETİN! 

Gübre fiyatlarına gelen zamma anlamlı bir şekilde tepki gösteren Toy, “Bana ekmeyi öğretmeyin o benim işim, bana tonu 15000 TL’ye çıkan ÜRE gübresini, litresi 23,3 TL’ye çıkan mazotu nasıl alacağımı öğretin. Çiftçi ve ziraat mühendisi Faik Toy olarak söylüyorum” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Son savascilar
Son savascilar - 2 ay Önce

Eeeeee böyle başa böyle tarak şeker fabrikası kapatılır koşa koşa oy verirsin gübre fabrikasi kapatilir koşa koşa oy verirsin kagit fabrikası kapatılır koşa koşa oy verirsin akaryakıta herşeye zam gelir koşa koşa oy verirsin şimdi niye aglaniyonuz beter olun MEEEEEEE MEEEEEE ver Mehteri kardeşim ver herseyi CHP yapıyor haaaaa

Cengiz sakaci
Cengiz sakaci - 2 ay Önce

Afrika'daki tarim yapacağız diyerek buradaki çiftçiye ne kadar değer verildiğini göstergesi daha oncede sudan örneğinde olduğu gibi kaderine terk edilmiş çiftçi yarınlara umutları tükenmiş şekilde devam

afrikada
afrikada @Cengiz sakaci - 2 ay Önce

afrikada tarım yapın türkiyeyi inşaata açın ne beyinsiz insanlar bizi yönetiyor görün seçimde aklınızı başınıza alın 1 karış tarlayı imara açan vatan hainidir bu böyle biline

Vedat
Vedat - 2 ay Önce

Küçük çiftçiyi bitirdiler Allah razı olsun bu devletten utanmadan inadına ekin düşünmeyin sonra nasıl olacak nasıl gübre mazot alacak bu insanlar yazıklar olsun size be ne kadar xxl siyatsetcilersiniz bu milletin ahını alın bakalım siz sıkıştınızmı seçim zamanı aklınıza çiftci geliyor kırsal kesimden size hayır yok artık bilginiz olsun 100 kişilik anketlerle kendinize pay çıkarmayın

Süleyman Aslan
Süleyman Aslan - 2 ay Önce

Ekin diyordunuz nasıl ekeceğiz mazot gübre tohum nasıl alacağız hangisine para bulacağız harmanda sattık buğday 2750 arpa 1850 biz bunu harmanda kaş para satacağız hiç garantisi hasata 3.5.hiç kimse kanti vermiyor alacaginiz hemen narkini belirtmeniz lazim benim bu hükümete güvencem yok 20 senedir çiftçinin ve köylünün yanında gormedik Allahıma havele ediyorum

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 2 ay Önce

Bu bir vurgundur.

İsmail çavuş
İsmail çavuş - 2 ay Önce

Bu yüksek maliyetlerde ekicem sonra para kazanacam geçin bunları

Hüseyin bulut
Hüseyin bulut - 2 ay Önce

o gübreleri

Seçkin
Seçkin - 2 ay Önce

Bana da hesap nasıl kesilir onu öğretmeliler