Gübre fiyatlarında büyük uçurum! Yurt dışı bahaneleri çöktü!

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Özbekistan’da üre gübresinin borsada işlem gördüğü fiyatı paylaştı. Özbekistan borsasında işlem gören üre gübresinin fiyatı ile Türkiye’deki fiyat arasında iki kat fark bulunması dikkat çekti. 

Gübre fiyatlarında büyük uçurum! Yurt dışı bahaneleri çöktü!
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Özbekistan’da üre gübresinin ton fiyatının 400 dolar civarında olduğuna dair bilgilerin kendisine geldiğini belirterek, “Bugün bana bu bilgiler ulaştı” dedi. Özbekistan borsasında dün 68 ton ürenin ton fiyatının 381 dolardan işlem gördüğünü dile getiren Toy, halk pazarında satılan gübre fiyatının ise 444 dolar olduğunu ifade etti. Toy, konuyla ilgili borsa verileri ile halk pazar satış fiyatlarına dair belgeleri de paylaştı. 

ARADA TAM İKİ KAT FARK VAR!

Türkiye’de üre gübresinin ton fiyatı 14250 TL olduğu düşünülürse bu fiyatla, Özbekistan’da işlem göre fiyatlar karşılaştırıldığında arada tam iki kat fark olduğu ortaya çıkıyor.  

ÖZBEKİSTAN'DAKİ GÜBRE FİYATLARI NE ANLATIYOR?

Sektör yetkilileri Özbekistan'dan gübre ithalatının lojistik açısından zor olduğunu ancak üretici ülkelerde gübre fiyatlarının öyle abartıldığı gibi yükselmediğini gösterdiğine dikkat çekiyor. Umman hatta İran'da üre gübresinin Özbekistan'dan da düşük olduğuna dikkat çeken sektör yetkilileri, Türkiye'deki gübre fiyatlarının astronomik bir şekilde artmasında gerekçe olarak yurt dışı piyasaların gösterildiğini ancak bunun gerçekçi olmadığının altını çizdi. Diğer yandan Ticaret Bakanlığı'nın firmaların gübre ve hammadde ithalatını kaç liradan yaptığına dair verilere anında ulaşabileceği ve bu konuda bir denetim mekanizmasının işletilebileceği kaydediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 2 ay Önce

Demekki üretirken suclusun. Arsızsan milletin emeğini kılıfına uydurup calarsan birde Allah deyip Yaradanı adını kullanıp takiye yaptınmı Bi ş... oldumu herşey den muaf af olunuyor demek. Allah bu milletin hakkını kimseye yedir mersin sebep olan larada ağirete kalmadan sorsun.

Hahahahahahahaha
Hahahahahahahaha - 2 ay Önce

Getirsenize o fiyatlardan. Hakikatten komiksiniz ya. Avrupa’nın kullandığı üre fiyatı 1.100 Dolar. Onu ne yapalım?

Senol
Senol - 2 ay Önce

Tarım bakanımız diyorya her şeyde dünya birincisiyiz, gubre fiyatlarindada dünya birincisiyiz. Esas olan bu.

Ömer
Ömer - 2 ay Önce

Onlar başka bahane bulurlar
Bunlara karşı alternatif fabrikalar açılmalı
Birkaç kişinin tekelinde olan birşey
Birde gelişiguzel bir şekilde denetleme mekanizmasıda yok
Adaletten bahseden çok ama adil olan yok

ibedilikle fox tv ye ulaşmalı bu haber
ibedilikle fox tv ye ulaşmalı bu haber - 2 ay Önce

bunu bize masal anlatan hükümete duyurmamız lazım bunuda yaparsa çiftçi dostu fox tv ve tarımdan heber ses getirir kılıçdaroğlu bastırır bu sapık zamlar yetti bitti artık bunun bedelide ödettirilir

adnan akoğlu
adnan akoğlu - 2 ay Önce

yetti artık yıllardır kanımızın emildiği kim kanımızı emen şerefsizler devlet nerde ne işe yarar dolar yükseltmeyemi yarar sın reis

Fehmi ateş
Fehmi ateş - 2 ay Önce

Hükömet gürmiyormu yoksa gürmekmi istemiyor

Mesut
Mesut - 2 ay Önce

İşiniz gücünüz algı oluşturmak. Muhalif olun ama hakkaniyetli olun.


banner151