Gübre fiyatlarına çözüm bulunmazsa tarımda kaosa sebebiyet verebilir!

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre fiyatlarındaki artışın özellikle pandemi sürecinde, artırılması gereken üretim için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirterek, "Gübre fiyatları artışına çözüm bulunmaması halinde bu durum tarım sektörü için bir kaosa sebebiyet verebilir" dedi.

Gübre fiyatlarına çözüm bulunmazsa tarımda kaosa sebebiyet verebilir!
banner282

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, başta gübre olmak üzere yem, zirai ilaç, elektrik ve sulama gibi girdi fiyatlarının son günlerde önemli ölçüde artış gösterdiğini bildirerek, ”ürün maliyetleri artacak, üretici üretimde sıkıntı çekerken, artan gıda fiyatları tüketicilere ağır gelecektir” dedi.

PARAMIZ OLSA DA ÜRÜN BULMAK ZORLAŞTI

Bayraktar, yaptığı açıklamada, yerli üretimin daha çok önem kazandığı pandemi döneminde tarımsal üretim sekteye uğratılmaması gerektiğini, bu dönemde ithalatın pahalı hale geldiğini, paranız olsa da ürün bulmanın zorlaştığını vurguladı. İstatistiklerin girdi kullanımının fiyat artışıyla birlikte düştüğünü gösterdiğini, yeterince girdi kullanılmamasının verimi ve kaliteyi düşürdüğünün bilgisini veren Bayraktar şöyle devam etti:

GÜBRE SEKTÖRÜNDE DENETİM ÖNEM KAZANIYOR

Hammadde fiyatları artışını öne sürerek, talebin arttığı bir dönemde fiyat artışları yapmak her zaman yaşanıyor. Gübre sektörünün denetim ve kontrolünün yapılması böyle dönemlerde önem kazanıyor. Üre gübresi fiyatında Aralık ayından bu yana yüzde 30,4’lük, geçen yılın Ocak ayına göre ise yüzde 70’lik bir artış yaşandı. Geçen yıl Ocak ayında tonu 1765 lira, Aralık ayında tonu 2 bin 300 lira olan üre gübresi bugün 3 bin liradan satılıyor. Diğer gübrelerden amonyum nitrat (yüzde 26) fiyatı aylıkta yüzde 17,9, yıllıkta yüzde 63,4, kompoze gübre (20.20.0) fiyatı ise aylıkta yüzde 16,2 ve yıllıkta yüzde 54,8 arttı.

ARTAN GÜBRE FİYATLARINA ACİLEN MÜDAHALE EDİLMELİ 

Gübre tarımsal üretimdeki en önemli girdilerden biridir ve üretimi yüzde 50’ye kadar artırabilmektedir. Yoğun gübre kullanımının başlayacağı önümüzdeki günleri düşünerek, üretimin aksamaması için artan gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmelidir. Özellikle baharda üst gübre olarak buğday ve arpa başta olmak üzere birçok üründe kullanılan üre gübresinin fiyatlarının aşağıya çekilmesinin üzerinde önemle durulmalıdır.

GÜBREDEN DOLAYI ÜRETİMİN AZALMASINA MEYDAN VERİLMEMELİ

Buğday ve arpada kuraklıktan dolayı zaten üretim düşüklüğü beklenirken, bir de yeterli gübre kullanılmaması dolayısıyla üretimin daha da azalmasına meydan verilmemelidir. Çünkü yurt içinden çiftçiden bin 650 liradan alınan buğdayın şu andaki fiyatı yurtdışında 2 bin 650 liraya yükselmiştir. Bu nedenle en temel ürünümüz buğdayda yerli üretim fevkalade önem kazanmıştır.

Yüksek fiyat nedeniyle çiftçi ihtiyaç duyulan gübreyi kullanamazsa verimin, üretimin azalması nedeniyle gıda fiyatları da artacak. Çiftçinin yaşadığı sorun sofraya da yansıyacak. Fahiş fiyatlarla satılacak gıda maddelerinin kazanını spekülasyon yapacak olan aracılar, kaybedeni ise çiftçilerimiz ve tüketiciler olacaktır.

DÜŞÜK KALAN GÜBRE DESTEKLERİ ARTIRILMALI

Bu sorun sofraya yansımadan acil olarak çözülmelidir. Çiftçimize gerekli destek verilmelidir. Diğer yandan gübre üreticileri ve ithalatçıları da düşen talepten dolayı gelir kaybına uğrayacaklardır. Çok düşük kalan gübre destekleri artırılarak üreticinin gübre fiyatlarına yetişmesi için alım gücü artırılmalıdır.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN BİR KAOSA SEBEBİYET VEREBİLİR

Gübre fiyatları artışının, özellikle pandemi sürecinde, artırılması gereken üretimimiz için büyük bir tehdit olduğunun farkına varmalıyız. Gübre fiyatları artışına çözüm bulunmaması halinde ise fiyatlar daha fazla artabilir, bu durum tarım sektörü için bir kaosa sebebiyet verebilir.

YEM FİYATLARI HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE DARBE VURUYOR

Hayvansal üretimde, üreticilerimizin en büyük girdisi yemde fiyat artışları üreticimizi ciddi şekilde etkilemekte. hayvancılık sektörüne büyük bir darbe vurmaktadır. Yine tarımsal sulama da kullanılan elektrik fiyatları yüksek seviyesini korumaktadır. Tarımsal üretimin en önemli faktörlerinden olan sulama ücretlerini yüksekliği de üreticilerimizi mağdur etmektedir. Kullanılmadığında verimde yüzde 60’lara varan verim kayıplarına sebep olan zirai mücadele ilaçlarının fiyatları son yıllarda önemli artışlar gösterdi. Yem de üreticilere destekleme yapılmalı, elektrik fiyatları ve sulama ücretleri makul seviyelere indirilmeli ve ilaç fiyatlarına uygulanan yüzde 18’lik KDV üreticilerimize destek olarak verilmelidir.

DEPODA BEKLEYEN SOĞANDA ÇÜRÜMELER OLDU

Temel ürünlerimizden kuru soğan ve patateste pazarlama sorunları devam etmektedir. Tarlada ve depodaki üretim maliyeti 90 kuruş olan soğanda fiyatlar 70-80 kuruşa geriledi. Pandemi dolayısıyla talepte yaşanan daralma fiyatlarda düşüşe yol açtı. Depolarda bekleyen soğanda çürümeler oldu. Mart sonu Nisan’da taze soğan çıkmaya başlayacağından, depolardaki soğanların satışında sıkıntı olacaktır.

Üreticilerimizin mağduriyetinin önlenmesi için, soğan ihracatına ivme kazandırılması,  yeni alıcıların ve pazarların bulunması gerekmektedir. Yine patates üreticilerimiz de 90 kuruşa mal ettiği patatesi, depo çıkışı ürünün durumuna göre 60-80 kuruşa satmakta zorlanmaktadır. Patateste artan rekolte ve pandemi dolayısıyla talepteki daralmanın etkisi ile yaşanan pazarlama sorunları devam etmektedir. Üreticilerimizin beklentisi tüketimin artmasını sağlayarak ürünün değerlendirilmesi, ihracatın teşvik edilmesidir.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 00:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
SANKİ SUÇSUZ !
SANKİ SUÇSUZ ! - 13 ay Önce

Hep beraber moda neyse onu konuşurlar. Önceki gün et, dün süt, buhün gübre... Problemin neden olduğunu bilmezler bırakın onu yapmaları gereken sürekli tarımla ilgili gözlem, analiz ve takip ile ZAMANINDA uyarılar yapmak yerine o gün gündem neyse linç için en önde ellerinde taşlar ağızlarından köpükler saçarak bağırırlar.
Ayıp, yazık, günah bilmezler. Makamlarının keyfini yaşarken hep kulis, hep kayırmacılık hep koltuk sağlamlaştırma operasyonları.
Mesela hiç iklim değişikliğiyle ilgili birşey duydunuz mu? Çiftçilere yol gösterecek onları uyarıp neler yapılacağını öğreten bir işleri var mı? Plansız üretimle ilgili birşey? Dünyada arz noksanı var ürettiğimiz ürünlere sahip çıkalım diyen? Yok yok yok...
Şimdi de kaos söylemleri. Emin olabilirsiniz zerre kadar analizleri yok. Mesela neden girdi maliyetlerine etki edemiyorsak çiftçinin ürettiği ürüne gerekli fiyatın verilmesi için şimdiden çalışmaya başlamazlar? ÇÜNKÜ BUNLAR ÇİFTÇİ ÜZERİNDEN KAZANMAYA ALIŞMIŞ MAKAM AĞALARIDIR!

Çözüm Bulunmazsa
Çözüm Bulunmazsa @SANKİ SUÇSUZ ! - 13 ay Önce

Çözüm Bulunmazsa Şemsi Bayraktar böyle iki palavra atıp koltuğunu korumaya devam edecek. Hükümette memnun bunlardan

BEN DİYORUM Kİ
BEN DİYORUM Kİ @SANKİ SUÇSUZ ! - 13 ay Önce

KOSKOCA ZİRAAT ODASININ BAŞKANI. ANCAK BOŞ LAF LAKIRDIDAN BAŞKA BİRŞEY YAPMIYORSUN. SENİN KONUŞTUĞUNU BENDE KONUŞUYORUM. KOSKOCA ZİRAAT ODASININ BAŞKANI ODANA KAYITLI ÜYE OLAN ÇİFTÇİNİN GÜBRESİNİ UCUZA TEDARİK ETDE GÖRELİM. YAHUUUU LAFA GELENDE ADAMSINIZ. İCRATA İŞE GELENDE BAŞKALARINI SUÇLARSINIZ. ZİRAAT ODASI BAŞKANI OLARAK BU TÜRK ÇİFTÇİSİNE BOŞ LAKIRDIDAN BAŞKA NE VERDİNİZ.

Seçkin
Seçkin - 13 ay Önce

Başta yıllardır sen bizleri sülük gibi kanımızı emdin. Şimdi timsah gözyaşları dökme

Misafir
Misafir - 13 ay Önce

1 dekar a 200 tl gubre masrafi var. Ilac fiyatlari %80 artmış.

keşke
keşke @Misafir - 13 ay Önce

kardeş keşke 200 tl kurtarsa siz en azından özverili hesap yaptınız herhal saygı duyarım kıredili 300 tl ye zor cıkılır bugünkü hesap bir dölüm gübre maliyeti,,,,

Mehmet Can
Mehmet Can - 13 ay Önce

40 yıldır tarımın başında olan ailenin 40.yılın sonunda böyle açıklamalar yapması hem komik,hem gülünç.Adamda biraz sorumluluk duygusu olur açıklama yaparken.!

Hayati Yendi
Hayati Yendi - 13 ay Önce

Sayin SEMSİ BAYRAKTAR sow yapma bugun ciftci sahipsizse sebebi seninnkoltuk sevdandir bilen bilir senin nasil odalari sindirmek icin gorevden alma kapatma ve parcalama yetkini kullanarak yonettigini sen ciftciye en guzel hizmeti istifa ederek vereceksin seninle her ortamda yuzlesmeye hazirim cevirdigin firildaklar bir gun karsina cikacak yaziklar olsun utanmadan cikiyorsun ciftcinin karsisina sen bunca yil ciftci icin ne yaptinb aptigin sadece odalar birligini akil adam oldun

Köylü
Köylü - 13 ay Önce

Günaydın başkan uyandınmı

Ahmet Yavuz
Ahmet Yavuz - 13 ay Önce

Bu açıklamalardaki sn Başkanın tespitleri çok gerçekçi ve olumlu. Destekliyorum