Gübre fiyatları uçtu gübre firmaları güzel kar açıkladı!

Gübre fiyatları ülke tarımını tehdit ederken, gübre firmalarının 2021 yılı ilk üç aylık bilançolarındaki yüksek karlar dikkat çekti. Geçen yılın aynı dönemine göre GÜBRETAŞ karını yüzde 77, EGE GÜBRE yüzde 30 artırırken, TOROS GÜBRE'de FAVÖK'de önemli artışlar oldu. BAĞFAŞ ise henüz 3 aylık bilançosunu açıklamadı. Gübrede fahiş kar iddiaları ise cevapsız kalmıştı.

Gübre fiyatları uçtu gübre firmaları güzel kar açıkladı!
banner282

Gübre fiyatları, ülke tarımını ciddi anlamda tehdit ederken, gübre firmalarının 2021 yılı ilk üç aylık bilançoları dikkat çekti. Çiftçi gübre fiyatlarından mağdur olurken, sürekli yükselen gübre fiyatları gübre şirketlerinin hanesine kar olarak yansıdı. GÜBRETAŞ'ın üretim ve satış gelirleri ile kar rakamları arasındaki makas, gübrede fahiş kar iddialarını yeniden gündeme getirirken, EGE GÜBRE ve TOROS GÜBRE'de 2021 yılının ilk üç ayını karla kapattı. 

EGE GÜBRE, 2021 yılının ilk üç ayında 39.2 milyon lira kar açıklarken, geçen yıl aynı dönemde 29.5 milyon lira kar açıklamıştı. BAĞFAŞ henüz 2021 yılı ilk 3 aylık bilançosunu açıklamazken, TOROS Gübre de FAVÖK'ü yüzde 100'ün üstünde artış oldu. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan GÜBRETAŞ'ta 2021 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre karlılığını yüzde 77 artırarak 123.2 milyon lira kar açıkladı. GÜBRETAŞ, geçen yıl ilk üç ayında 69.6 milyon lira kar açıklamıştı.

GÜBRETAŞ'IN ÜRETİMİ YÜZDE 21, SATIŞI YÜZDE 12 ANCAK KARI YÜZDE 77 ARTTI!

GÜBRETAŞ’ın 2021 yılının ilk üç ayında gübre üretimi (katı, sıvı ve toz) geçen yılın aynı dönemine göre 194 bin 755 tondan 235 bin 242 tona çıktı. Yani gübre üretimi yüzde 21 arttı. Yine aynı dönemde gübre satış miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre 93.7 bin ton artarak 879 bin 707 tona çıktı. Bu rakamlara göre gübre satış miktarı yüzde 12 arttı. GÜBRETAŞ’ın 2021 yılının ilk üç ayında katı, sıvı ve toz gübre üretimi yüzde 21, gübre satışı ise yüzde 12 artarken, karlılığı ise yüzde 77 artarak 69.6 milyon liradan 123.2 milyon liraya çıktı. 

GÜBREDE FAHİŞ KAR İDDİALARI CEVAPSIZ KALMIŞTI

Bilindiği üzere GÜBRETAŞ’ın dünya piyasalarında gübre fiyatları artmadan Ocak ayında finansman ve diğer masraflar dahil yaklaşık 277 dolara ithal ettiği gübrenin, Tarım Kredi Kooperatiflerinde 400 ile 430 dolar arasında satıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Gübredeki fahiş karla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyuna bir açıklama yapamazken, GÜBRETAŞ’ta yaptığı açıklamada Ocak ayında iki parti halinde yaptığı ithal fiyatlarını yalanlayamamıştı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçilerin ortake olduğu Tarım Kredi bunları yaparsa  artık siz düşünün
Çiftçilerin ortake olduğu Tarım Kredi bunları yaparsa artık siz düşünün - 13 ay Önce

Çiftçilerin ortak olduğun kurum ve şirketleri borsadan ve ettiği karlardan niye ortak oldukları çiftçilere kâr paylarını dağıtmıyorlar. Bu yönetim değişmelidir. FAHRETTİN POYRAZ Beye bir şey demiyoruz ona yanlış bilgiler verenler değişmeli diyoruz.

Var birşey!
Var birşey! - 13 ay Önce

Kiminin favökü kiminin net karı kimisi süs olsun diye habere yazılmış. Gübretaş sizin pis saldırılarınızla yıkılmayacak kadar köklü şirket. Çünkü ahlaksızca şöyle manşetler de atmıştınız.
https://www.tarimdanhaber.com/m/guncel/gubre-firmalari-kar-etti-ciftci-sirketi-zarar-acikladi-h12750.html

Köylü
Köylü - 13 ay Önce

Gübreci kar etmeyipte kim kar edecek çiftçimi kar edecek

kel metin
kel metin - 13 ay Önce

ya bu tepede ki küçük enişte herşeyi örtbas

ali özkaya
ali özkaya - 12 ay Önce

Çiftçinin sattığı ürünlerde tam bir vahşi aslan politikası, Gübre fiyatları artışında tam bir sessizlik buna ne denir siz söyleyin.

banner151