Giresun'da çilek bahçeleri çiftçinin yüzünü güldürdü

Giresun'da çiftçilerin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla yüksek rakımlı bölgelerde kurulan çilek bahçelerinde çilek hasadı başladı. Bu yıl çilek hasadında artış bekleniyor.

Giresun'da çilek bahçeleri çiftçinin yüzünü güldürdü
banner200

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, ‘Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’ kapsamında; Alucra ilçemizde 2018 yılında tesis edilen çilek bahçesinde, 2020 yılının ilk çilek hasadı Alucra Kaymakamı Hasan Hüseyin Uzan ve Alucra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeynel Özdemir’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Giresun'da çiftçilerinin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla daha önce bölgede denemesi yapılan çilek çeşitleriyle, 2018 yılında yüksek rakımlı bölgelerinden olan Alucra İlçesi Günügüzel Köyü’nde 3,7 dekar alanda çilek bahçesi tesis edilmişti. Birinci yıl 5 ton çilek hasadı yapılan bahçede 2020 yılı üretim sezonunda ise 10-12 ton civarında ürün hasat edilmesi bekleniyor. 

Hasat sırasında yapılan inceleme ve değerlendirmelerde yetiştiricilikte oldukça iyi sonuçlar alındığı, meyve kalitesi, büyüklüğü ve aromasının istenilen düzeyde olduğu ve yüksek verim elde edildiği saptandı. Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yaptığı açıklamada üreticilere bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini diledi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251