Gıdanı Koru sofrana sahip çık projesinde 4 milyonluk tartışma! Kim bu PR ajansı? 

Tarım Bakanlığının gıda israfının önüne geçebilmek için başlattığı 'Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık' projesi, Bakanlıktaki ciddi bütçeli hizmet alımlarının belli bir PR ajansı üzerinden yapılmasına yönelik tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Gıdanı Koru sofrana sahip çık projesinde 4 milyonluk tartışma! Kim bu PR ajansı? 
banner282

Tarım Bakanlığı, FAO işbirliğiyle gıda kaybını önlemek için “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi başlattı. “sofranasahipcik” internet sitesinden yurttaşlara gıda israfı ile mücadele etmesi öğütlendi. Ancak gıda israfını önlemek için bakanlıkça başlatılan “Gıdanı Koru Kampanyası”nın yürütülmesi için, hizmet alımı yapıldığı ortaya çıktı. Hizmet alımı ihale açmadan, “doğrudan temin” usulüyle yapıldığı iddia edilirken, söz konusu proje için 4 milyon liraya yakın ödeme yapıldığı gündeme geldi. 

Cumhuriyet gazetesinden Sena Yaşar’ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçen günlerde tanıtımını yaptığı, gıda israfını önlemek için bakanlıkça başlatılan “Gıdanı Koru Kampanyası”nın yürütülmesi için, hizmet alımı yapıldı. Alımı ihale açmadan, “doğrudan temin” usulüyle yapan Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, proje için Bakanlık bütçesinden 4 milyon liraya yakın para ödedi.

KİM BU PR AJANSI? 

Söz konusu ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ projesi Bakanlıktaki kim bu PR ajansı tartışmalarının da fitilini ateşledi. Bilindiği üzere Tarım Bakanlığının ciddi bütçeli hizmet alımları belli PR ajanları üzerinden yapılıyor. Bu durum Bakanlıkta uzun bir süredir tartışma konusu oluyor. 

PR AJANSI VE SELEN KOCABAŞ TARTIŞMASI!

Söz konusu bu PR ajansının yöneticileri ile Bakanlıkta proje, tanıtım ve lansman işlerinde yetkili olan Selen Kocabaş’ın Türkcell’in eski üst düzey yöneticileri olması da dikkat çekiyor. Bilindiği üzere Selen Kocabaş, geçmişte Bakanlıktaki üst düzey bürokratlara yönelik yapılan mülakatlarda aktif görev almış ve bu durum Bakanlıkta büyük bir krize neden olmuştu. 

SELEN KOCABAŞ BAKAN TARAFINDAN TALİMATLANDIRILDI 

Tarım Bakanlığında ciddi bütçeli hizmet alımlarının eski Türkcell yöneticilerinin sahibi olduğu PR ajansı üzerinde yaptırılmasının tartışıldığı bir dönemde Selen Kocabaş’la ilgili Genel Müdürlere verilen bir talimatta dikkat çekti. Genel Müdürlerin whatsapp grubunda, Selen Kocabaş’ın Bakanlığın proje, tanıtım ve lansman gibi programlar için yetkilendirildiği belirtilerek, bütün birimlerin Kocabaş ile koordineli bir şekilde çalışması istendi. 

Söz konusu hizmet alımlarının belli bir PR ajansı üzerinden yapılmasını, Bakan Pakdemirli'nin güvendiği kişilerle çalışması kadar doğal bir şey olamaz diyerek savunanlar da bulunuyor. Ancak söz konusu PR ajansı yöneticileri ile söz konusu proje çalışmaları için yetkilendirilen Selen Kocabaş'ın geçmişte Türkcell'de üst düzey yöneticiler olması bu hizmet alımlarını da tartışmalı hale getiriyor. 

EĞİTİM VE YAYINLAR DAİRESİ NE İŞ YAPIYOR? 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığında yaklaşık bin personel bulunurken, proje, tanıtım çalışmaları için de geniş bir arşiv ve bilgi birikimi bulunuyor. Ancak Bakanlığın kendi kaynaklarını kullanmayarak dışarıdan belli bir PR ajansı üzerinde hizmet satın alması dikkat çekiyor. Söz konusu bu PR ajansının da Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının arşivlerinden yararlanması alınan bu hizmet alımlarını tartışmalı hele getiriyor.  

2 YILDA 3 BAŞKAN GÖREVDEN ALINDI 

Diğer yandan Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına Bekir Pakdemirli döneminde üst düzey yönetici dayanmaması da anlamlı bulunuyor. Kuruma 2 yıl içinde 4 başkan atanırken, 3 Başkan görevden alınmıştı.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 14:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Helal olsun
Helal olsun - 1 yıl Önce

Demekki üretmeye gerek yok üretenede zaten para yok ileri ülkelik demek böyle oluyor pureje demekki herşeyi hallediyor..

Jale hut
Jale hut - 1 yıl Önce

Bakanımıza teşekkür ederiz nedenmi bakanlığı bitirmiş olduğundan ve recep tayyip erdoğan a bukadar zarar verdiği ve ihanet ettiği için, başka ne diyelim ki ?

Topuz
Topuz - 1 yıl Önce

Bu filmi daha önce çok seyrettik.
Karayama bu işleri iyi kotarır ve severdi
ALLAH cümlenizi ıslah eylesin.

Yunus
Yunus - 1 yıl Önce

Allah başka bir şey söylemek istemiyorum

Hayirdir
Hayirdir - 1 yıl Önce

TOPLUM gecim derdinde israf etmeye gucu kalmamis bakan neyin derdinde. Ciftci ekim yapip uretme derdinde. Bakanin yapmasi gereken ciftcinin derdine care bulmak israf yapan kesim belli bu projeni onlara anlat anlatabilirsen

HDM
HDM - 1 yıl Önce

Eğitim yayın dairesi bu yapilan işin çok daha iyisini yapacak kapasitede ve donanımı var .Ama amaç birilerine rant yaratmak olduğu için bu iş dışarıya yaptırıldı.

Bakanlık Çalışanı
Bakanlık Çalışanı - 1 yıl Önce

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı bu yönetim kadrosuyla mı Bakanlık İletişim Stratejisi uygulayacak? Güldürmeyin insanı!

Aklımda deli sorular.
Aklımda deli sorular. - 2 ay Önce

Aklıma sahip olamıyorum. Yanılmak istiyorum.
iki tane afiş var.
1 Kg peynir Üretimi için 5.000 litre (5 Ton), 1 Kg. Biftek Üretimi için 15.500 litre (15.5 ton) su tüketimi yapılıyor gıdanı koru diye afişe edilirken.
Hayvan üretme!!!! hayvan üretmek için yem bitkisi üretme!!!!!süt üretme!!!!!
Bizleri esaret altına alan güçler ;
Suni peynir suni et üretir. Sen üretimden vazgeç mi diyor. Adımı yazamamak ziyadesiyle üzüyor.