Gaziantep'de yetiştiricilere makine ekipman ve sertifikaları verildi

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, üyelerinin sorunlarına çözüm bulmaya devam ediyor. Düzenlenen törenle yetiştiricilere makine/ekipman ve sertikaları dağıtıldı.

Gaziantep'de yetiştiricilere makine ekipman ve sertifikaları verildi
banner200

Tarımsal üretimin desteklenmesi proğramı kapsamında Gaziantep Valiliği, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda, GAP Bölge Kalkınma İdere Başkanlığı ile Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından finanse edilen proje kapsamında 180 aileye çift başlıklı otomatik süt sağım makinesi , 863 kişiye sürü yöneticisi sertifikası, 60 aileye güneş enerji paneli, 60 aileye izaladyonlu çadır ve 5 adet otomatik seyyar küçükbaş hayvan banyoluğu ve 3 ilçede 1500 dekar alanda mera ıslah çalışması töreni yapıldı. 

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Gap Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, Gap Kalkınma İdaresi Bölge Müdürü Hasan Kılıç, Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, ve üyeler katıldı.

Toplu Makine/Ekipman Dağıtım ve Sertifika Töreninde bir konuşma yapan Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, şunları kaydetti:

KÖYLÜYÜ KÖYÜNDE KORUMAMIZ GEREKİYOR 

"Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri Türkiye’dir’ cümlesini öğrenerek büyüdük. Ancak son 50 yılda alınan yanlış politik kararlar, teknolojik gelişmeler, şehirlerin parıltılı ışıklarının çekiciliği, üreticinin ürününü değerinden satamaması ve emeğinin karşılığını alamaması köyden kente göçü hızlandırdı ve kendi kendine yetemeyen bir ülke konumuna geldik. Tarımsal ve hayvansal ürün açığımızı da ithalat ile kapatmaya çalıştık. Aslında hepimiz taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini biliyoruz. Yapmamız gereken köylünün köyünde kalmasını sağlayarak  tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmaktır. 

Bu sorunları çözmek için neler yaptık ve yapıyoruz; Öncelikle zorlu bir mücadele neticesinde Birliğimizin 5689 üyesinin oy haklarını sağladık, yani kendi içimizde demokrasiyi  ve adaleti yeniden tesis ettik.

Göreve başlar başlamaz Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze resmi müracaatla 2019 yılı içerisinde 1000 üyemizin katılabilmesi için 40 adet Sürü Yöneticisi Kursu açılmasını talep ettik. Şu ana kadar İl ve İlçe Müdürlüklerimizin destekleriyle 31 adet kurs açıldı ve bu kurslarda 863 üyemiz sertifikalarını almaya hak kazandılar. Birliğimizin kuruluşundan bu yana geçen 13 yıllık sürede açılan kurslarda toplam 827 üyemizin sertifika aldığını dikkate aldığımızda bir yıl gibi kısa sürede 31 kurs ve 863 kişinin sertifika almaya hak kazanmasının Türkiye’de bir rekor olduğu kanaatindeyim.Üyelerimiz bu kurslar sayesinde bilgilerini arttırdıkları gibi aynı zamanda almış oldukları sertifika ile Bakanlığımızın vermiş olduğu 5.000 tl.lik çoban desteğinden faydalanabilme imkanına da kavuşmuş oluyorlar. Hedefimiz 2021 yılının sonuna kadar üyelerimizin en az %80'nin bu sertifikayı almaya hak kazanmış olmalarını sağlamaktır.

Hayvancılıkta giderlerin yaklaşık %75'ni yemdir, yem maliyetlerini en aza indirmemiz için meralardaki ot kalitesini ve ot miktarını arttırmamız gerekmektedir. Bunun için Tarım İl Müdürlüğümüz Mera Şubesi ile ortaklaşa Mera ıslah projesi hazırlayıp GAP Bölge Kalkındırma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi. Proje kapsamında 3 ilçemizde 1500 dekar alanda yem bitkisi ekimi ve gübreleme çalışması yapılarak meralarımız ıslah edilmektedir. Ancak bu 1500 dekar alanda ıslah çalışması önceki yılların birkaç katı olsa da çok az, hedefimiz 2020 yılında 9 ilçemizde en az 30.000 dekarlık alanda mera ıslah çalışması yaparak ot miktarımızı ve ot kalitemizi arttırmaktır.

Mera ıslahından sonra meralarda su problemini çözmemiz gerekiyor. Daha önce Büyükşehir Belediyemizin katkıları ile 13 adet su kuyusu vurulmuştu, bizde meralardaki su ihtiyacının karşılanması için Enerji Bakanımızdan bölgemizde güneş paneli ile çalışan su kuyularının vurulmasını talep ettik, Enerji Bakanımızın, Sayın Valimizin ve Büyükşehir Belediyemizin desteği ile 2019 yılında 15 adet su kuyusu vurulması kararlaştırıldı ve şu ana kadar 13 adet kuyumuzun sondaj işlemi bitti, diğerleri de en kısa sürede tamamlanıp panelleri bağlanıp, su depoları ve sulukları yapılarak üreticilerimizin hizmetine sunulacaktır. Hedefimiz 2020 yılında 22 kuyunun daha açılmasını sağlayarak ve Gaziantep’te meralarda açılan su kuyusu sayısını 50’ye tamamlayarak su sorununun büyük kısmını çözmektir.

Mera sorunu ve meralardaki su ihtiyacı karşılanan ve meralarda yaşayan üyelerimizin yaşam şartlarını arttırmak için 60 ailemize 2 odalı, kurulumu ve sökülmesi pratik soğuk ve sıcağa karşı izolasyonlu çadır dağıtımı ve bu çadırların elektrik ihtiyacını karşılayacak 60 adet invertörlü, akülü, güneşten elde ettiği enerjiyi 220 volt elektriğe dönüştüren ve enerjiyi depolayan güneş enerji paneli dağıtımı yapmak üzere Birliğimiz ve Yavuzeli Kaymakamlığımız ile ortaklaşa projeyi hazırlayıp  GAP Bölge Kalkındırma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi. Burada çadır ve panel deyip geçmemek lazım, bunun önemini dağın başında gece olunca zifiri karanlıkta kalan üretici çok iyi bilir. 

Mera, su, çadır ve panel problemini çözdükten sonra hayvanların gelişmesini engelleyen, bir çok hastalığın meydana gelmesine sebep olan dış parazit mücadelesi için 5 adet otomatik seyyar küçükbaş hayvan banyoluk projemizi Birliğimiz ve Araban Kaymakamlığımız ile ortaklaşa hazırlayıp   GAP Bölge Kalkındırma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi. Banyoluk ile hayvanlar daha sağlıklı olacak ve bu hayvanlardan sağlıklı ürün elde edilerek halkımızın tüketimine sunulacak. 
Mera, su, çadır, panel ve banyoluk problemini çözdükten sonra hayvancılıkta en zor işlerden biride elle sağım yapılması. Üyelerimizin sağım işlerini kolaylaştırmak, sütün sağlıklı, hijyenik olması için Birliğimiz ve Araban Kaymakamlığımız ile ortaklaşa 180 aileye çift başlıklı otomatik süt sağım makinesi projesi hazırlayıp GAP Bölge Kalkındırma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi. Sağım makineleri ile özellikle süt sağım işini yapan bayanların yükünü azaltmış olacağız. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımızda sn. Fatma ŞAHİN’de daha önce üyelerimize 200 adet  süt sağım makinesi desteği sağlamıştı.

Mera, su, çadır, panel, banyoluk ve sağım problemini çözdükten sonra sıra sütün alınıp işlenmesine kalıyor. Bunun için bölgemizin en modern Süt İşleme fabrikamızı Allahın izniyle Ocak ayı sonunda faaliyete geçiriyoruz. Bina hariç yaklaşık maliyeti 5 milyon lira olan fabrikamız sayesinde üreticilerimizin sütünü değerinden alıp, katkısız ve doğal olarak işleyip, pastörize süt, Antep peyniri, yoğurt, krema, ayran, kaymak, tereyağı ve sadeyağ üreterek uygun fiyata halkımızın tüketimine sunarken, Gastronomi şehrinin ihtiyacı olan doğal hayvansal ürün ihtiyacını da karşılamış olacağız. Ürünlerin pazarlanması ve satışı için bir marka oluşturmamız gerekiyordu. Bunun için SAHRE isminde karar kıldık ve SAHRE markamızın tescilini yaptırdık. SAHRE markamız adı altında Birliğimizin yanında ilk satış noktamızı oluşturduk.

Göreve başlarken bir hayalim vardı, oda Gaziantep’te TORKU benzeri bir yapı oluşturmaktı. Konya merkezli bir çiftçi kooperatifi kuruluşu olan TORKU 1999 yılında işin başına doğru insanları getirdi ve TORKU şu anda bir çok sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin milli sermayeli en büyük 21. Sanayi kuruluşu oldu, bizde SAHRE markamızla Gaziantep merkezli bir TÜRKİYE markası olmak için çalışıyoruz’ dedi. Tören makine/ekipman ve sertikaların dağıtılması ile son buldu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 21:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kazim akca
Kazim akca - 2 yıl Önce

yalancının mumu yatsıya kadar yanar sayın bakan tarımda sınıfta kaldınız baka lem seçimdekarneniz nasıl olacak

Atamaistiyoruz
Atamaistiyoruz - 2 yıl Önce

Sayın bakan atama bekleyen bir çok genç varken siz çıkıyorsunuz böyle açıklamalar yapıyorsunuz 31 aydan bu yana tek bir atama yapılmamış puanlarımız yanacak verdigimiz paralar çöp olacak duyun sesimizi atama için açıklama bekliyoruz.
Atamaistiyoruz.

banner151

banner251