Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı sermayenin araştırılmasını istedi!

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı yatırımcıların araştırılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Gaytancıoğlu, tarımda devleşen yabancı sermayenin araştırılmasını istedi!
banner200
banner217

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yabancı sermayenin tarımı ve gıda sektöründe geldiği durumu belirlenmesi için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

Türkiye'de tohumculuktan finansa, finanstan gıda firmalarına kadar yabancı sermayenin hakimiyetinin arttığının ifade edildiği gerekçede, ihtiyaç duyulan tohumun en az üçte birinin ithal edildiği, sebze tohumlarında dışa bağımlılık oranının yüzde 80'lerin üzerine çıktığı vurgulandı.

Gerekçede, gübre sanayinin, ithal girdilere bağımlı bir endüstri olduğu, tarım ilacı imalatında kullanılan girdilerin yaklaşık yüzde 90'ının ithal edildiği savunularak, "Daha önce bizim yerli gıda firmalarımızın yaptığı birçok işleri şimdi büyük oranda yabancı firmalar yapmaya başlamıştır. Türkiye'de suyu, gazozu, yabancılar şişeleyip satmakta, ayranı yoğurdu zeytinyağını toz çorbayı, tavuğu, eti yabancılar pazara sürmektedir.
Söz konusunu yabancı sermayenin Türk tarımında ve gıda sektöründe geldiği durumu, yerli sermaye kuruluşlarının yabancı tekellere devredilmesinin neden ve sonuçlarının incelenmesi ve konunun tüm boyutları ile araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmalıdır" ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Donumuza kadar
Donumuza kadar - 4 yıl Önce

Üretim yok,traktör,makina ve aletler,tohumlar gübreler,hayvanlar her şey ithal.15 yılda çiftçi de halkın tamamı gibi borçlandı(eskisi gibi)Faize girmeden ekip biçebilen sayılı.Yahu bize gelince çakal oluyorsunuz,Yatırımcı diye zenginlere devleti ve milleti soyduruyorsunuz.YETER ARTIK!.
Bir iki kalburüstü laf kalabalıklığı,bilmişlik taslama,efenim biz hizmetkarız(kasanın kapağını kapatmayı unutmayın he) diye diye,kendi büyüttüğünüz itaat ettiğiniz incir tohumları ocağımızda incir ağacı olunca efenim 40 yıllık yapılanma kanmışım ALLAH affetsin derken ....
Velhasıl kelam liyakatli(aldığı parada yetimin hakkı olduğunu bilen,ona buna KANMAYAN)yöneticiler ve şuurlu insanlar olmadıkça donumuza kadar birileri bizi soyar biz de izleriz.

İs bilmezlik
İs bilmezlik - 4 yıl Önce

Artik inanmıyorum inanamıyorum basimizdaliler baş değil ki çözüm olsun yazık insanlara yazık

banner151

banner251