Fındık borsası için önemli adım!

Dünya fındık üretiminde söz sahibi olan üç ülke güçlerini birleştiriyor. Yarın Ordu’da yapılacak fındık hasat programında küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak.

Fındık borsası için önemli adım!
banner200
banner217

Dünya fındık üretiminde söz sahibi olan üç ülke güçlerini birleştiriyor. Yarın Ordu’da yapılacak fındık hasat programında küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak. Fındık üretiminde söz sahibi olan üç ülkenin bir araya gelmesi fındık borsası için de önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bilindiği üzere dünya fındık fiyat politikası, üretici olmayan Almanya'daki fındık borsasında belirleniyor. 

Dünya’da üretimde ve ihracatta ilk sırada olduğumuz fındık için hasat, Ordu’da üç ülke bakanının katılacağı görkemli bir törenle yarın resmi olarak başlayacak.

Fındık üretimi, dünyada 1960’lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarında iken, son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde, 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından fındık üretimi yapılırken; üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişmektedir.

17,6 milyar dolar olarak gerçekleşen 2017 yılı tarım ve gıda ürünleri ihracatının %9’u fındık ürününe ait olurken; fındık ürününün bitkisel üretim değeri 2018 yılında 5,3 milyar TL’yi buldu. 
2019 yılı için tahmini fındık rekoltesi 776.046 ton olarak bekleniyor. 

FINDIK HASADINDA ÜÇ ÜLKE OMUZ OMUZA

Dünyada en önemli fındık üreticisi ülke Türkiye olurken; Azerbaycan ve Gürcistan’da dünya fındık üretiminde ilk 5’te yer alıyor. Ordu’da yapılacak hasat töreninde de küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak.

Hasat töreninde aynı zamanda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili “Fındık Yetiştiriciliği Alanında İyi Niyet Beyanı”na ortak imza atacaklar.

İmzalanacak olan iyi niyet beyanı ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcü halkı arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmek, fındık alanında üretim, kalite, verimlilik için potansiyel ve ihtiyaç duyulan teknik ve teknolojik işbirliğini sağlamak ile ortak yararları ve ortak çıkarları gözetmek amaçlanıyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

ELBETTE FINDIK ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR GİRİŞİMİN GERÇEKLEŞMESİNİ CANI YÜREKTEN DİLERİM. İNŞALLAH BU GİRİŞİME KALKIŞANLAR BU FINDIK BORSASI İŞİNİN TAAA ALMANYALARA İTALYALARA KADAR GİTTİĞİNİ, İKTİDARA ESKİDEN BERİ ÇOK YAKIN BAZI “TÜRK İŞADAMI” BOZUNTULARININ DA BU FINDIK BORSACISI YABANCIKARLA ÇOK SIKI FIKI CAN CİĞER OLDUKLARINI BİLİYORLARDIR. AKSİ HALDE NE BAKANLAR NE DE BÜROKRATLAR BU KAYMAKLI TİCARETE ELLERİNİ SÜREMEZLER, SÜRDÜRTMEZLER. ŞU CÜNEYT ZAPSU DİYE BİR ADAM VAR, İKTİDARIN KANKİSİ, BAKANLIK ONA FİLAN SORSUN BU FİNDUK İŞLERİNİ, O ADAMIN KÜRESEL TÜCCARLARLA ÇOK FİNDUK KIRDIĞINI SÖYLERLER, AYRICA SAYIN ERDOĞANIN VE DAMADININ ÇOK YAKININDADIR....

Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

Fındık müdahale alımında fiskobirlik tek yetkili kurum olmalı ve bu konuda bakanlık fiskobirlik kurumuna gerekli desteği vermelidir.

İsa   Özcan
İsa Özcan - 2 yıl Önce

Çokta isabetli olur ancak geç kalınmış bir girişim. Bugün 1 kilogram fındık üretmeyen almana hamburg kentimde bu borsayı kurmuş durumda

banner151

banner251