Fidan üretiminde Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin önemli başarısı

İzmir 'de 51 yıldır faaliyet gösteren Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bilgi, meyve ve süs bitkisi fidanı üretiminde önemli bir noktaya geldiklerini belirterek, "Meyve fidanlarının anaçlarını 10 yıl öncesine kadar Yunanistan'dan ithal ediyorduk. Ancak daha sonra 'nereye kadar ithalat yapacağız?' diyerek ithal edilen fidanları kendimiz üretmeye başladık" dedi.

Fidan üretiminde Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin önemli başarısı
banner200
banner217

İzmir 'in Ödemiş ilçesinde 1968'de kurulan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, başta meyve fidanı olmak yıllık ürettiği 5 milyon fidanla Türkiye tarımına katkı sağlıyor. Fidan üretim merkezlerinden olan Bademli'de üreticiler Mustafa Başer ve Selçuk Bilgi öncülüğünde 1968'de, köylüye gelir kapısı oluşturmak amacıyla kooperatif kuruldu.Yetiştirilen elma, armut, ceviz, kiraz, nar gibi fidanlar ilk olarak çevre il ve ilçelere satıldı. Sonrasında Türkiye'nin her yerinden fidan talebi gelmeye başladı.

NEREYE KADAR İTHALAT YAPACAĞIZ? 

İzmir 'de 51 yıldır faaliyet gösteren Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bilgi, şunları kaydetti:

"Potamia'nın ırmakların kesişim noktasına anlamına geldiğini belirten Bilgi, yaklaşık 50 yıldır başkanı olduğu kooperatifte birlik amacıyla yola çıktıklarını vurguladı. Hali hazırda 785 ortakla Türk tarımına hizmet ettiklerini dile getiren Bilgi, meyve fidanlarının anaçlarını 10 yıl öncesine kadar Yunanistan'dan ithal ettiklerine dikkat çekti. Daha sonra "Nereye kadar ithalat yapacağız" dediklerini ve Yunanistan'dan ithalat yaptıkları firmayı Türkiye'de beraber yatırım yapmaya davet ettiklerini ancak olumlu cevabı alamadıklarını kaydeden Bilgi, şöyle konuştu: "Biz yolumuza devam ettik. Yaptığımız yatırımdan sonra 'yılda 15 - 20 bin ancak fidan üretirsiniz' dediler.

Aradan 5 geçti geldiklerinde gördüler ki yılda 2 milyon fidan üretiyoruz, afalladılar. Yılda 3 milyon avroya varan ithalatımız oluyordu. Bazıları 27 günde ancak geliyordu. Bu süre içinde fidanlarda yüzde 60'lara varan fireler oluşuyordu. Baktık ki bu olacak gibi değil. Hem ithalatın önünü kesmek hem de daha verimli meyve anacı üretmek için bu sisteme geçtik. 10 yıllık çalışmanın neticesinde yılda 5 milyon fidan üretiyoruz. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz 10 milyon fidan üretmek. "Bilgi, bazı belediyelerin özellikle yurt dışından ithal fidan aldıklarını işaret ederek, söz konusu kurumlara yerli ürün kullanma çağrısında bulundu. Ürettikleri yerli ceviz türünün çok beğenildiğini vurgulayan Bilgi, Ar - Ge merkezinde ihracata yönelik yeni türler üzerinde çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 18:00
YORUM EKLE
banner151

banner251