Feslikan yaylası gönüllü gençler tarafından gübrelendi

Antalya Konyaaltı'ndaki Feslikan Yaylası'nın sonbahar gübrelemesi gönüllü gençler tarafından yapıldı. Eldivenlerini giyen gençler dolu dolu bir gün geçirirken, mera ve yayla arasındaki farkı, meranın hayvancılık için önemini, mera ıslahının nasıl yapıldığını, meradaki ot kalitesinin artırılması için gübrelemenin önemi gibi konularda bilgi aldılar.

banner255
Feslikan yaylası gönüllü gençler tarafından gübrelendi
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında düzenlenen Gönüllülük alanında işbirliği protokolü ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi organizasyonuyla ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi koordinasyonuyla Özgecan Aslan gençlik Merkezi işbirliği ile Genç Gönüllüler sisteminden merada yapılacak sonbahar gübrelemesi çalışmalarına katkı sağlamak isteyen gönüllü gençlerle birlikte Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırlarında bulunan Feslikan Yaylasında sonbahar gübreleme çalışmaları yapıldı.

Gönüllü Gençler gübreleme faaliyetlerine katkı sağlarken tarıma ve doğaya dokundular, doğayla başbaşa bir gün geçirdiler.

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ülkemiz tarımının gelişmesi çeşitlenmesi ve katma değerinin yükselmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Kurumlar arası yapılan iş birliklerinin de tarımın gelişmesine büyük katkılar sağlayacağını biliyor ve kamu ve özel sektör ile iş birliklerine önem veriyoruz.

Tarımın geleceğinin gençlerin tarıma olan ilgilerinin artması ile mümkün olduğunun bilincindeyiz. Bu amaçla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında düzenlenen iş birliği protokolü ile gençlerimizle birlikte Konyaaltı ilçemizde bulunan Feslikan Yaylasında Çayır Mera Yem Bitkileri Şubemiz ile mera ıslah ve amenajman çalışmaları kapsamında Özgecan Aslan Kültür Merkezinden gençlerimizle beraber 750 dekar olan Çağlarca Mahallesinde bulunan merada gübreleme çalışması yaptık.

Elle serpme şeklinde yapılan çalışmada eldivenlerini giyen gençler dolu dolu bir gün geçirdiler. İlk kez böyle bir etkinliğe katılan gençler mera ve yayla arasındaki farkı, meranın hayvancılık için önemini, mera ıslahının nasıl yapıldığını, meradaki ot kalitesinin artırılması için gübrelememin önemi gibi konularda bilgi aldılar. Üniversitenin farklı bölümlerinde okuyan öğrenciler böyle bir projeye dahil olmaktan mutlu olduklarını, ilk defa doğa ile bu kadar iç içe olduklarını ve bu güzel tecrübenin ileride kendilerine ve çevrelerine faydalı olacağını belirttiler.

BİZ ASLINDA TARIM İNSANI VE TARIM ÜLKESİYİZ

Gönnülü gençlerden Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Burcu Güzel "Biz aslında tarım insanı ve tarım ülkesiyiz. İnsan toprağa dokunduğunda ve tarımla uğraştığında yaşadığını hissediyor. Şehir hayatından dolayı tarımdan uzaklaşsak da hep içimizde olan bir şey tarım. Tüm geçlere buradan seslemiyorum. Mümkün olduğu kadar doğada vakit geçirin ve tarım ülkesi olduğumuzu unutmayın. Ülkemizi geliştirmek için topraktan asla vazgeçmeyelim."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 00:42
YORUM EKLE
banner151

banner251