Fenomen çoban Şevki'den akranlarına çağrı: Payçiyi bırakın hayvancılığa başlayın!

Sosyal medya fenomeni 12 yaşındaki çoban Şevki Savran, akranlarına seslenerek, "Papçiyi, bilgeyi, kağıdı bırakın. Gelin, hayvancılığa, tüccarlığa başlayın. Onlarda iş var, onlarda para var" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Balıkesir'de sosyal medya fenomeni 12 yaşındaki çoban Şevki Savran ile buluştu. Bakan Pakdemirli, 3 yıllık eğitim masrafının karşılanacağını müjdelediği Savran'a, dizüstü bilgisayar, 2 koyun ve Akbaş ırkı bir çoban köpeği yavrusu hediye etti. Hediye takdimi sırasında Bakan Pakdemirli ve Şevki Savran'ın çoban yeleği giymesi dikkat çekti.

Bakan Pakdemirli'den, fenomen çoban Şevki'ye sürpriz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Balıkesir 7'nci Olağan Kongresi'nin ardından Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ndeki programa katıldı. Bakan Pamdemirli burada, sosyal medyada paylaşılan videodaki doğal tavırları ve yöresel ağzıyla kısa sürede fenomen olan Havranlı çoban Şevki Savran ile buluştu. Şevki Savranın 3 yıllık eğitim masrafının Orman Vakfı tarafından karşılanacağını açıklayan Bakan Pakdemirli, ayrıca kendisine bir dizüstü bilgisayar, 2 koyun ve Akbaş ırkı çoban köpeği yavrusu hediye etti. Şevki Savran, kendisine hediye edilen çoban köpeğine, 'Pusat' ismini vereceğini söyledi. Hediye takdimi sırasında Bakan Pakdemirli ve Şevki Savran'ın çoban yeleği giymesi dikkat çekti. 

Bakan Pakdemirli, fenomen çoban Şevki Savran'a, "Küçükbaş hayvan konusunda bu kadar bilgili olman beni çok sevindirdi, yüreklendirdi ve umutlandırdı. Çünkü, bizim için tarımın geleceği çok önemli ama sizler de bizim geleceğimizsiniz. Yani sizler, yeni gelen jenerasyon bir şey yapacaksanız, tarımda gelecek var" dedi. 

Bakan Pakdemirliden, fenomen çoban Şevkiye sürpriz

Bu sözler üzerine çok duygulandığını söyleyen Şevki Savran, "Öncelikle herkese merhaba. Benim adım Şevki, soyadım Savran. 12 yaşındayım. Havranda oturuyorum. Ben buradan arkadaşlarıma sesleniyorum. Papçiyi, bilgeyi, kağıdı bırakın. Gelin, hayvancılığa, tüccarlığa başlayın. Onlarda iş var, onlarda para var yani. Koyunu yayarsan vakit geçer diye konuştu.

Şevkiden bir isteği olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, "Biz senin okumanı istiyoruz. Bizim bakanlığımızın vakfı, Orman Vakfından, biz senin eğitim giderlerini karşılayacağız. Bir de eğitiminde rahatça kullanabilmen için sana laptop hediye etmek istiyoruz. Senden şu sözü istiyorum. Laptopu aldın. Eğitim giderlerini aldın ama çobanlığı bırakmak yok. Topraktan, hayvancılıktan kopmak yok dedi.

Şevki Savran ise, "Bırakmak yok. Baba mesleği, dede mesleği. Toprağı bıraktığım zaman yaşayamam ben cevabını verdi.

Bakan Pakdemirli daha sonra Svrana hediyelerini taktim ederek, "Bir yandan derslerini çalışacaksın, bir yandan da hayvanlarını yayacaksın dedi. Bakan Pakdemirli, veteriner olmak istediğini söyleyen Savrana "Bunu medyanın önünde açıklayacağım. Şu an Türkiyede Covid ile ilgili çalışılan hangi aşı çalışması varsa, bunların hepsini veterinerler yapıyor. Tabi ki sağlık çalışanlarımız var ama başında veterinerler var. Çünkü, veterinerler biyoloji alanında çok iyiler. Hem tüm hayvanlara, hem insanlara yardımcı olabilecek çok ulvi bir meslek seçmişsin. Bir veteriner hekim olmak istemenden dolayı seni tebrik ediyorum diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
üretici
üretici - 11 ay Önce

miletin derdi ne bircare yok herhalde tüketene pahalı , üreten pedavadan ucuz satsın kimin umurunda

sındırgı
sındırgı - 11 ay Önce

Bu bakanın işi gücü şov. Başka hiçbişe yok. İş yap iş. Bitirdin çiftçiyi hale konusuon

yetiştirici
yetiştirici - 11 ay Önce

Ne diyim de ne olsun, kelime kalmadı artık

Ciftci
Ciftci - 11 ay Önce

Bu boşbakan o kadir aciz durumdaki 12 yaşındaki çocuğu bile turunacak dal sanıyor. Yazık.

Çalışkan Şevki kadar olabilseniz
Çalışkan Şevki kadar olabilseniz - 11 ay Önce

Şurada sırf eleştirmek için yorum yapmanız:) yukarıdaki haber çok güzel. Ama sizin kalpleriniz kötülük dolu. Çalışkan Şevki kadar bir faydanız yok şu memlekete. Burada boş boş yorum yapmaktan başka bir işe yaradığınız da yok.

Ciftci
Ciftci @Çalışkan Şevki kadar olabilseniz - 11 ay Önce

İktidar yanlısı bir koyun daha. O haberdeki bakan aç insanları makamına kabul etmezden, fenomen olmuş bir çocugun ayağına gidiyor. Bakış açısındakı farkı anladınmı ?? Sen kimin akrabasısın onuda çok merak ettim

boş lakırdı
boş lakırdı @Çalışkan Şevki kadar olabilseniz - 11 ay Önce

bir köylü olarak hickimse malının cobanı olmaktan utanmazkorma kazana biliyorsa millet ozaman bu cağrı niye.........vah güzel yyrdumuzun haline ..köylü oğlu köylü olabiliriz ama sahtekar ückağıtcı dolan dırıcı değiliz ikikere ikiyide hesaplayacak kadar bilgimiz vaar,,,,

Aydinli
Aydinli - 11 ay Önce

Kalpleriniz kotuluk dolu diyen arkadasin uretici olduguna inanmak zor olsa gerek.Ya bu arkadas tacir yada kabzimal gibi bir meslegi olabilir.Sogukta sicakta tarlada calismis veya hayvanlarina yem almakta gucluk cekiyor olan bir uretici bu nu diyebilirmi acaba.Sen bu ulkedemi yapiyorsun tarimsal uretiminiarkadasim.Bizede anlat nasil yapilacaginida ogrenelim.Simdiden verecegin olumlu bilgiler icin tesekkurler.

Erkan
Erkan - 11 ay Önce

Kendi okuyamamis. Cocuklara da tesvik ediyor

s.doğan
s.doğan - 11 ay Önce

Türkiyede ilk 100 e girip boğaziçili olup çop yiyeceğine,,
çoban şevki ol rahat et.
bunların kapasitesi bu ..


banner151

banner251