Et ve Süt Kurumuna karkas kesim fiyatı tepkisi! Yerli üreticiden almayıp Polonya'dan mı ithal edeceksiniz?

Çiftçilik yönetim uzmanı ve yem bitkisi yetiştiricisi Eşref Şekerli, piyasada karkas kesim fiyatları 70 TL'ye çıkmasına rağmen Et ve Süt Kurumu'nun kesim fiyatlarını güncellemeyerek 50 TL'de tutmasına tepki göstererek, "Ne zaman revize etmeyi düşünüyorsunuz? Yerli üreticiden almayıp Polonya'dan et mi ithal edeceksiniz?" tepkisinde bulundu. 

Et ve Süt Kurumuna karkas kesim fiyatı tepkisi! Yerli üreticiden almayıp Polonya'dan mı ithal edeceksiniz?
banner282

Çiftçilik yönetim uzmanı ve yem bitkisi yetiştiricisi Eşref Şekerli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ESK'nın karkas kesim fiyatlarını güncellememesine tepki gösterdi. Şekerli, yaptığı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle:

SERBEST PİYASADA KARKAS KESİM FİYATLARI 70 LİRAYA ÇIKTI

Piyasa regülasyon görevi olan Et ve Süt Kurumu'nun sektör ile alakalı yaklaşımları güncel olmaktan uzak. Serbest piyasada dana karkas 60 TL ile 65 TL arasında alıcı bulurken hatta bazı bölgelerde 70 TL sınırına dayanmış iken halen internet sitesinde yerli erkek danayı 50 TL’den alacağını taahhüt ediyor, İthal hayvanî ise 48 TL’den. Et ve Süt Kurumu internet sitesinden hayvan alım fiyat listesi bölümüne girip bakabilirsiniz. 

EŞREF ŞEKERLİ 

NE ZAMAN REVİZE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Edindiğim bilgilere göre Et ve Süt Kurumu’nun stoklarında 3000 ton yahut 4000 ton civarında mal kalmış durumda. Bu son beş yılın en düşük stok kapasitesi olarak düşünülebilir. Eskiden ihtiyacını yurtdışından tamamlıyordu. Dövizdeki artış ve yurtdışındaki hayvan fiyatlarının artışı ile birlikte artık yurtdışından temin etme ihtimalinin olmadığını görüyorum. Bugün en düşük fiyatla Polonya’dan getirebilir Polonya’daki en düşük fiyatlar ise 4.20 Euro seviyelerinde. Nakliyesi ile birlikte 4,5 Euro ya mal  olur. Buda aşağı yukarı 70 TL demektir. İç piyasadan 65 TL’ye almayıp da Avrupa’dan 70 TL’ye alırsa onunda hesabını artık kendisi versin bu millete. 

Ayrıca Et ve Süt Kurumu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tedarik taahhüdü var. Şimdiden tedbir almaz ise kesecek mal bulamayacak. Şimdiden internet sitesi üzerinden yayınladığı fiyat alım tarifesini güncellemesi gerekiyor. Ve bir an önce stoklarını ihtiyaç duyduğu seviyeye getirmesi gerekiyor. Bunu yaparak iç piyasadaki regülasyon görevini tamamlamış olur ve taahhütlerini yerine getirme fırsatı bulur. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 15:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hiç bilemeyen
Hiç bilemeyen - 5 ay Önce

Zekeriyya hayvancılık genel müdürü olmuş dediler rüyasında mı dedim. Gerçekten olmuş adam vahhhh vah
Hayvancılığın haline, gerçi Bekir de tarım bakanı olduktan sonra...

Öyle Deme
Öyle Deme - 5 ay Önce

Varşova ve Krakov un alayı Akparti sevdalısı nefer onlar nefer

Kel Ali
Kel Ali - 5 ay Önce

Ne oldu Eşref efendi 2018 C.Başkanlığı Bereket TV de seçiminde oyunuzu reise verin gerisini merak etmeyin her şey muhteşem olacak diyordun. Yatacak yerin yok senin.

Evet
Evet @Kel Ali - 5 ay Önce

Evet herşey muhteşem oldu. İnternet güzel bir şey hafızayı diri tutuyor. Hafif yada keskin tüm dönüşler kayıtlı. Ancak milletin umrunda değil, aleni olarak dün ak dediğine bugün kara diyen siyaseti görmüyor.

way
way @Kel Ali - 5 ay Önce

kardeşim nerde din iman gösterişi yapan varsa kork ondan onlar cebini düşünür incele geçmişlerini gör...dindarlık kalpte yaşanır kimseye göstermelerine gerek yor ,,cahil halk herzaman bunları yutar bu yüzden türkiyede eğitim katilesi düşük işleniyor..herkesin inancı kendine göstericilere kanmayın..hele birde elimin abdesti ağzımın orucuyla deyip lafa başlıyorsa kaç ondan..

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Geçen yaz buğdayı 2.5 TL den almadı çiftçiden 4 TL üzerinde yurt dışından buğday aldı tarım bakanlığı sende 70 eti almaz dışardan 200 TL alır hicde garip olmaz

banner151