Eski Tarım Bakanından süt uyarısı: Gerekli destek verilmezse et 250 lira olur!  

Eski Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye dikkat çeken bir uyarı geldi. Fakıbaba, "Siz sütün fiyatına gerekli değeri vermediğiniz zaman ülkede et 250 liraya gelecektir" dedi.

Eski Tarım Bakanından süt uyarısı: Gerekli destek verilmezse et 250 lira olur!  
banner282

Eski Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin'e konuştu. Çiğ süt fiyatları konusunda dikkat çeken uyarılarda bulunan Fakıbaba, süte gerekli desteğin verilmemesi durumunda etin 250 lira olacağını belirtti. 

ET FİYATLARI SÜT FİYATLARINA BAĞLI

Et fiyatlarının süt fiyatlarına bağlı olduğunu ifade eden Fakıbaba "Siz sütün fiyatına gerekli değeri vermediğiniz zaman ülkede et 250 liraya gelecektir. Süt üreticilerine gerekli kazancı sağlamadığınız müddetçe etin fiyatı artar. Süt üreten adam zarar etmeyecek. Sütü 5 liraya mı üretiyor… 7 lira vereceksin. Siz günlük düşündüğünüz zaman enflasyon zaten yükselir" dedi. 

ULUSAL SÜT KONSEYİ SÜT ÜRETİCİSİNİN ZARARINA ÜRETİM YAPTIĞINI MALİYET HESABIYLA ORTAYA KOYDU

Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi, geçtiğimiz ay çiğ süt fiyatlarını beklentilerin altında belirleyerek 4.7 liradan 5.7 liraya yükseltmişti. Çiğ süt desteği de 20 kuruştan 1 liraya çıkarılmıştı. Diğer yandan Ulusal Süt Konseyi'nin Mart ayı çiğ süt maliyet hesabı da süt üreticisinin zararına üretim yaptığını gözler önüne sermişti. Mart ayı çiğ süt maliyet hesabına göre, süt üreticisi bir litre sütü 5.66 liraya üretiyor. Bu hesaba göre süt üreticisi 5.66 liraya ürettiği sütü 5.7 liraya satıyor. Geriye üreticinin eline çiğ süt prim desteği kalıyor ancak bu desteğin de en erken 6 ay sonra ödenecek olması, süt üreticisinin içinde bulunduğu zor şartları ortaya koyuyor. 

FAKIBABA'NIN ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ 

Böyle bir ortamda eski Tarım Bakanı Fakıbaba'nın yaptığı uyarının zamanlaması da dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 01:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Al birini vur ötekine kendisi zamanında hayvan ithalatı zirve yaptı yaşanan bu zorluklarda onunda parmağı var

Seni de biliyoruz
Seni de biliyoruz - 2 ay Önce

Normal bir ülkede senin tarım bakanı olmaman lazımdı. Sen ve Urfalı-Bursali bitirdiniz tarımı. Sizde suç yok sorun sizi seçende!

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Fakibana geçmişte yaptığı hataların itirafini yapmış bakan oldu ilk işi RTE. Halka ucuzet yedir demiş oda ithalatta buldu çözümü süt ureteni hiç dusunmedi bu şartlarda seçime gidilirse köylere oy için gelmesi iktidar çiğ süt fiyatları acil guncellensin süt sanayicileri empati yapsın kaanlar gıdanın sahibi diğer süt sanayicileri vijdanlarina sorsunlar bizler hakkımızı helal etmiyoruz burada vermezlerse mahşerde Allah'ın adaletiyle alicaz oradaki iflasın ne olduğunu bir arastirsinlar

piraye
piraye - 2 ay Önce

Eski bakan "Siz" diyerek kendisinin, AKP li ve eski bir Tarım Bakan olduğunu unutmuş sanırım. Siz diyerek kendisini ayırmış... Sanki Eski AKP li Tarım bakanı başka biriymiş gibi. Kendisi de bu durumu kabul etmiyor artık. :)))

K.MARAŞ
K.MARAŞ - 2 ay Önce

ONUN ZAMANINDA DA KENDİSİ KIŞ AYLARINDA NİSAN AYINDAN SONRA ET DE KENDİMİZE YETEN ÜLKE DURUMUNA GELECEGİZ DEMİŞTİ.

Anlasa Bari
Anlasa Bari - 2 ay Önce

Gelmiş geçmiş en kötü tarım bakanı bile akıl veriyor...
Vay halimize...

Çitfçi üretici
Çitfçi üretici - 2 ay Önce

Hem hayvancılık hemde çiftçilik yapmaktayım. Ana olmazsa dana olmaz. Koyun olmazsa kuzu olmaz. Üretici olmazsa tüketici tüketemez onun için üretici ürettiğinden para kazanmazsa üretim yapmaz sadece karnını doyuracak kadar üretir. Buda ülkede büyük sıkıntılara sebep olur. Acilen devletimizin çiftçilere vehayvancılık sektörüne hibe desteginde bulunması daha sonrada desteklemesi gerekmektedir. Aksi halde elimizde bulunan bütün hayvanlarımızı kestirmek mecburiyetindeyiz. Saygılar.

Çiftçi
Çiftçi - 2 ay Önce

Ben buradan sayın cumhurbaskanima sesleniyorum ilk önce yem fiyatlarına müdahale edin sonrada ucuz et yedirin ucuz süt alın herşey almış başını gitmiş kimse hayvanına yem alamaz tarlasına gübre alamaz oldu siz eti ucuz yedrmenin peşindesiniz markette kaşar peynir olmuş 80 ;90 lira önce herşeyi ucuzlatin sonra eti ucuz yersiniz siz merak etmeyin saygılar.


banner151