Eski Bakan’dan şövalye nişanı açıklaması!

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Bakanlığı döneminde 'Fransa tarımına katkı sağladığı ve Fransa'dan hayvan ithalatı yapıldığı için şövalye nişanı verildiğine' dair iddiaları yazılı bir açıklama yaparak yalanladı. Eker, söz konusu şövalye nişanının Fransa'dan yapılan hayvan ithalatından dolayı verilmediğini öne sürdü.

banner247
Eski Bakan’dan şövalye nişanı açıklaması!
banner200
banner217

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Bakanlığı döneminde Fransa'dan aldığı şövalye nişanıyla ilgili olarak son günlerde sosyal medya ve bazı miting meydanlarında gündeme gelen iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Eker, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir kez daha duyuru yapmayı uygun bulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Fransa'nın Dönem Başkanlığını yürüttüğü G20 toplantıları kapsamında, 23 Haziran 2011 tarihinde Paris'te, G20 Tarım Bakanları toplantısı da yapılmıştır. Bu toplantıda, Bakanlığımın da önerileri doğrultusunda, G20 tarihinde ilk kez “tarım, açlık, gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar, gıda krizleri, ülkelerin arz ve talep dengelerinin tespit edilmesi ve sağlanması için bir sistem oluşturulması" gibi konular tartışılmıştır.

Toplantı sonucunda tarımsal üretim ve verimliliği artırmayı ve tarımsal piyasa bilgi paylaşımını ve şeffaflığı sağlamayı amaçlayan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı"nın onaylanmasına karar verilmiştir. Bu toplantıda alınan kararlar ve eylem planı dönemin G20 deklarasyon metnine de dahil edilmiştir.

Şahsımın ve Bakanlığımın ilgili bürokratlarının, söz konusu toplantıda alınan bu önemli kararlara ve özellikle eylem planının oluşturulmasına ilişkin katkıları nedeniyle, Dönem Başkanı ülke Fransa tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sıfatıyla şahsıma ve konuyla ilgili toplantılara katılan Bakanlığımın iki Bürokratına, bahsi geçen nişanın verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu konu ile ilgili Fransa Büyükelçiliği tarafından gönderilen resmi yazının tercümesi ektedir. Yazı içeriğinde nişanın hangi nedenle verildiği de açıklanmaktadır.

Görüleceği üzere söz konusu nişanın verilmesinin sebebi; Fransa tarımına katkı yapılmış olması veya Fransa'dan hayvan ithalatı yapılmış olması değil; dünyada tarımsal üretim ve verimliliğin geliştirilmesi, tarımsal piyasa bilgilerinin paylaşımı ve şeffaflığın sağlanması ve açlıkla mücadele amacıyla ilk kez hazırlanan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı"nın kabul edilerek onaylanması sürecine yaptığımız katkılardır.

Yukarıda izah ettiğim üzere, şahsıma yöneltilen iddialar tamamen gerçek dışı olup, hakkımda kasıtlı olarak ve gerçekleri çarpıtmak suretiyle bu konuda yalan beyan ve ithamlarda bulunan şahıslar hakkında her türlü yasal haklarımı saklı tuttuğumu ifade etmek isterim"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇÖKÜŞ SENLE BAŞLADI
ÇÖKÜŞ SENLE BAŞLADI - 1 yıl Önce

Senden başka ne kadar Diyarbakır’lı varsa hepsi birer bakan, birer Ali Kıran Baş Kesendi. Nizamettin personeli perişan etti, bakanlığa nefret tohumu ekti, savunma bakanlığına kaçtı, orda da barınamadı. Sen de yürürken bulutlara üfüren havalardaydın, yerdeki tarımdan bihaberdin. Sen o madalyayı boynunda gezip gezip dur. Hiç bir zaman bakanlık koltuğunu hak etmedin. Bütün bakanlık çalışanlarının ve çiftçilerin bedduasını aldın. Bu beddualar da ikinci madalyan olsun.

Vebalin ağır
Vebalin ağır - 1 yıl Önce

Tüm sorumluluk senin hemşehrim aşiretim ayağına meslek dışı liyakatsız kim varsa atmadın. Hala seni adamlarının verdiği zarar düzelmedi. Üstüne yüklenip çığ gibi yıktılar. Sen milli düşünen kim varsa atıl hale getirdin. Hala adamların aktif. Senin uzantıları temizlemeden tarım kurtulmaz

Müdür Rotasyonu
Müdür Rotasyonu - 1 yıl Önce

Elini çek artık şu bakanlıktan. Sen gittin. Zulümcü nizamettin gitti. inşallah her kuruma yerleştirdiğin hemşerilerinde gider. bi bitmediniz be.

- 1 yıl Önce

Hemşericiliğin ve cemaatçiliğin sonu felaket oldu. Tarımı bitirdik. Ülke direkten döndü ama biz hala akıllanmadık. Ehliyet ve liyakat!!

tarım bak
tarım bak - 1 yıl Önce

sayın bakanım sizi arar olduk iş bilmez bakan ve yardımcısı mustafa aksu tuccar gıbı yonetıyorlar bakanlığı saibeler diz boyu masum personel gorevden alınırken hırsızlara birsey yok goreve gelmekte almakta artık ücrete tabi olmus

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana - 1 yıl Önce

Sayın Bakan ,uzun yıllar yanlış yürüttüğünüz tarım politikaları yüzünden ülke soğan ,patates et ve tüm tarım ürünleri ne muhtaç hale gelmiştir.

tarım
tarım - 1 yıl Önce

tutun ve alkol gıda kontrolde ceteler firmalar haraca baglanmıs bakan seyredıyor

şövelya
şövelya - 1 yıl Önce

tarım bakanlığının kimyasını bozarak hayvan, et ,patates ve soğan gibi canlı ve ürün ithalatını yaptıran kişi..şövalye nin verilişini hayvan ithalatına yaptığı hizmetten dolayımı diyecek birde fransa! Onun tek bir gayesi veteriner hekimlerin yasa ile yetkilerini genişletmek ve süt desteğini düşürerek zavallı vatandaşın suni tohumlama desteğin veteriner hekimlere verilerek rant oluşturmasıdır.gerçi geçmişi çabuk unuturuz biz...

banner248

banner151