ESK Genel Müdürü Osman Uzun’dan Dünya Süt Günü mesajı: Üreticilerimizin yanındayız!

Dünya Süt Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Et ve Süt Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Uzun, tüm süt üreticilerinin ve tüm tüketicilerin "Süt Gününü" kutladı.

ESK Genel Müdürü Osman Uzun’dan Dünya Süt Günü mesajı: Üreticilerimizin yanındayız!
banner200

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) almış olduğu bir karar ile 1 Haziran tarihi dünya genelinde ‘’Dünya Süt Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Sütün önemini vurgulamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Gününde farklı ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Süt Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Et ve Süt Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Uzun, tüm süt üreticilerinin ve tüm tüketicilerin "Süt Gününü" kutladı.

Sağlıklı beslenme için süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin önemine vurgu yapan Genel Müdür Osman Uzun, Mesajında tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgınının tarımsal faaliyetlere ve gıda üretimine olan etkilerinden üreticileri korumak amacı ile Et ve Süt Kurumunun faaliyet alanları ile ilgili çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğünü belirtti. 

Süt üreticilerini salgının etkilerinden korumak amacı ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile nisan ayında süt müdahale alımlarına başladıklarını ve ihtiyaç olan tüm illerde ESK’nın süt üreticilerinin yanında yer aldığını belirten Genel Müdür Uzun; “Et ve Süt Kurumu olarak süt arz talep dengesinin bozulmasından kaynaklanan sorunlardan üreticilerimizi korumak ve süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla 2016 yılından beri sürdürdüğümüz süt regülasyon alımlarına bu yıl da nisan ayında başlayarak devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz günlerde tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgınının etkilerinden üreticilerimizi korumak için Et ve Süt Kurumu tedbirlerini almıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde ve belirlenen kotalarda, arz fazlası çiğ süt olan dönemlerde birlikler ve kooperatifler aracılığıyla sözleşme yapılarak piyasada oluşan arz fazlası sütten yağsız süt tozu ve %65’lik pastörize krema şeklinde üreticilerimizden satın alıyoruz ve üretim fazlası veya pazarlanamayan sütleri değerlendiriyoruz.

Devlet olarak üreticilerimizin alın terini korumak bizim temel vazifemizdir. Bu hususta süt üreticilerimize bugüne kadar yaklaşık 1 milyar liranın üzerinde ödeme yapılmıştır. Ülkemizde yeterli miktarda süt ürünleri tüketimine katkı sağlamak ve süt üreticilerimize yeni pazar oluşturmak amacı ile Et ve Süt Kurumu olarak projeler geliştiriyoruz. Geleceğimizin teminatı genç nesillerimizin sağlıklı beslenmeleri için süt ve süt ürünlerini daha fazla tüketmeleri temennisiyle tüm tüketicilerin ve tüm süt üreticilerimizin Dünya Süt Günü’nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uretici
Uretici - 4 ay Önce

Yanımızda olduğunuzu hissedemiyoruz ama arkamızda olanları çok hissediyoruz

Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

İyi ki varsınız .süt ureticisi sayenizde. İneklerini kestiriyor,,!

İbrahim taşdelen
İbrahim taşdelen - 4 ay Önce

Hii evet başkan yapyanimizdaniz

Tarımcı
Tarımcı - 4 ay Önce

Türkiye'yi dünyanın en serbest süt piyasası haline getirerek ve müdahale yapıyormuş gibi yaparak mı? AB 2016 yılından beri toplamda 300 milyon ton süte müdahale etti ve en sonunda o sütü ülkemize satacak

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Böyle birgunde olduğunu anlamanız bizim için hiç birşey yapmamanız süt üreticilerinin battığını görmeniz size nasıl bir duygu veriyor sizce buzamanda konuşma yapmanız size zül gelmiyordu

Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

Espiri ufkunuz bayağı geniş .ilham kaynaginiz nedir anlayamadim

Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Yeter artık ama bu ülkenin üreticisi ile dalga geçtikleri karkas et maliyeti 50 tl ye dayandı ama esk karkas kesim fiyatı 36 tl bu nasıl oluyor

banner151

banner251