Erken uyarı sistemi çiftçiyi kurtaracak

Teknoloji her geçen gün hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. Tarım alanında üretimi kolaylaştıracak çözümler sunan teknolojik ürünlerin piyasaya çıkması ile birlikte bu kolaylıklar daha fazla fark edilir oldu. Teknoloji ile entegre tarım, rekolteyi yükseltiyor ve hava koşulları gibi olumsuz etkenlerden ürünü koruyor.

Erken uyarı sistemi çiftçiyi kurtaracak
banner200
banner217

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte modern tarımın çıtası yükseliyor. Tarım alanında teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden biri de Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi. Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı tahmin ve erken uyarı sistemi tarım arazisinde ekili olan bitkinin geleceğini güvence altına almak için tasarlandı.

Tahmin ve erken uyarı sisteminin ölçüm noktaları şu şekilde:

  • Hava sıcaklığı,
  • Nem,
  • Rüzgar hızı ve yönü,
  • Güneş şiddeti,
  • Yağmur miktarı,
  • Toprak nemi-sıcaklığı,
  • Yaprak ıslaklığı.

Sistem bu verilen verileri toplayıp il müdürlüğü bünyesindeki bilgisayara rapor olarak gönderiyor. İl Müdürlüğü ürün ile ilgili önlem alınması gerekiyorsa elde edilen verileri değerlendiriyor ve ürün hasar görmeden önlem alınmış oluyor.

TAHMİN VE ERKEN UYARI SİSTEMİ VERİMİ ARTTIRIYOR

Tarımda ürün verimini arttırmak için önemli bir adım olan uygulama daha önceden Erzincan'da kullanılmıştı. Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü eskiyen sistemleri hem yeniledi hem de sayılarını artırdı. Tahmin sistemiyle elde edilecek sonuçlar; zamanında – doğru ilaçlama, ürün ve çevrenin korunması, gereksiz ilaçlamaların önlenmesi, ekonomik kayıpların en aza indirilmesini amaçlıyor.

Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, yeni kurulan erken ve tahmin uyarı sistemleri ile ilgili bilgi verdi. İl Müdürü Şahin, 8 adet erken uyarı istasyonundan 5 adedinin merkez ilçeye, 3 adedinin ise Üzümlü ilçesine konuşlandırıldığını kaydetti.

FİNANSMANI DAP BÖLGE İDARESİ SAĞLADI

TARYAT birimi tarafından hazırlanan projenin Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edildiğini belirten İl Müdürü Şahin, projenin 195.880 TL'ye mâl olduğunu ve istasyonların kurulumlarının tamamlanarak hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

İstasyonların sebze, meyve ve bağcılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelere kurulduğunu söyleyen İl Müdürü Murat Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü; “Erken uyarı sistemleri Bitkisel üretimde hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamanın gerekli olup olmadığına karar vermek, en uygun ilaçlama zamanını saptamak, üreticileri uyarmak ve böylece onları bu zararlıların mücadelesinde para, enerji ve zaman kaybından kurtarmak, ilaçların çevreye yaptığı zararı en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş ve eğitimlerle uygulamaya aktarılmış bir sistemdir.

ÇİFTÇİLERE ÖZEL HATLAR YÜKLENDİ

Sistem don uyarı için çiftçilere otomatik mesaj atacak olup, hastalık zararlılar ile mücadele zamanı Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca değerlendirilip çiftçilere haber verilecektir. Aynı zamanda akıllı telefonlara yüklenecek uygulama ile çiftçiler meteorolojik verilere ulaşabilecek ve sulama için uygun zamanı görebileceklerdir. Cihazlara aylık 100 mb veri aktarımı ve 100 SMS tanımlı M2M özellikli hatlar yüklenmiştir. İstasyonların 2m.*2m. ebatlarında koruyucu kafeslerle kurulumları gerçekleşmiştir.

Türkiye'nin ekonomisinde önemli bir yer tutan tarım sektöründe, polikültür tarım yapan Erzincan'ın bu sektöre sağladığı katkı içerisinde meyve, sebze ve bağcılık alt kolunun payı her geçen gün artış kaydetmektedir. Erzincan ilimizde katma değerli ve ayırt edici özellikteki ekim alanları 3.383 ha meyve, 3.452 ha sebze ve 920 ha bağ alanı başta gelmektedir.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Teknoloji
Teknoloji - 3 yıl Önce

Çiftçilerimizşn özellikle cep telefonlarını üretim esnasında doğal şartlardaki değişimleri takip etmeleri önemlidir. En azından telefonların bu hizmetinden faydalanılmalıdır. Bazen anlık önlem almak ürünü kurtarmaya yardımcı olmaktadır.

Bu var zaten
Bu var zaten - 3 yıl Önce

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kalkınma Bakanlığı projesi olarak milyonlarca lira harcanarak tüm Türkiye deki çiftçiler için zaten yapıldı.. Bu yeni birşey değil ki...

Katiliyorum
Katiliyorum - 3 yıl Önce

Bakanlik bunun daha gelismisini yapmisti diye hatirliyorum. Hatta basbakan lansman yapmisti. Oraya katilmistik. Fakat anladigim kadariyla proje burokratlar arasinda eritildi. Yazik. Daha onceleri kullaniyordum. Bu aralar kullanamiyoruz. Demekki ulkesel politikalarin devamliligi burokratlara bagliymis yani ulkesel degilmis

banner151

banner251