Erdem, Bakanlığın ‘Tarım Politikası’ doğru!

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının doğru tarım politikası yürüttüğünü, Türkiye'nin dünya tarımında rekabet edilebilecek seviyelere ulaştığını söyledi.

Erdem,  Bakanlığın ‘Tarım Politikası’ doğru!
banner200
banner217

TBMM Tarım Komisyonu Üyesi ve Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın doğru tarım politikaları yürüttüğünü savundu. Erdem, "Bakanlık politikalarıyla dünya ile rekabet edebilen, dünyaya ihracat yapabilen bir hale getirdik. Tarımsal ihracat rakamı 3,7 milyar dolar civarındayken bugün 14-15 milyar dolarlara geldi. Daha da artması lazım. Gayrisafi Milli Hasılamız da 35 milyar liradan, bugün 150 milyar liraya geldi, 4 kat artış sağlandı. Tarımsal desteklemeler 1.8 miyar civarındaydı, 2017 yıı itibariyle 12.8 milyar liraya yükseldi. Pamuğa gelirsek desteklemeler 8.5 kuruş civarındaydı, 75 kuruşa geldi, yaklaşık 8 kat bir artış söz konusu" ifadelerini kullandı.

Pamukta Neticeyi Almak İstiyoruz!

Erdem, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının pamuğa yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Pamuğun geleceği için önemli toplantılar da yaptık. 2017 yılı ile ilgili Tarım Bakanlığımızla lisanslı depoculukla ilgili bir destekleme, kooperatiflere sübvansiyeli krediler kullandırılması gibi konularda görüşmeler yapıldı. Bu konularda neticeler almak istiyoruz. Desteklemeler konusunda yeni düzenleme yapılıyor, bunun yanda Milli Tarım Projesi de açıklandı. Desteklemelerin çeşitlerine baktığınızda çiftçiyi kaliteli ve verimli üretime zorluyor. Kaliteli ürün üretemezseniz dünyaya pazarlayamazsınız, insan sağlığına uygun ürün yetiştiremezsiniz. Bakanlığımız bu anlayışla desteklerini arttırarak, devam ettirecektir" şeklinde konuştu.

Ovalar İçin İkinci Paket Geliyor!

Erdem; "50 tane daha Büyük Ova açıklanacak. İkinci paket geliyor. Aydın'da toprak kurulunun çalışmalarıyla birinci aşama tamamlandı. Dosyalar hazırlanarak bakanlığa intikal etmiş. Aydın ikinci paket içinde yer alacak. Bakanlar Kurulu kararı ile açıklanacak. Büyük Ova Projesi topraklarımızın korunması adına hayırlı ve faydalı bir iş olacak. SökeOvamızda bundan istifade etmiş olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Acaba
Acaba - 4 yıl Önce

Milletvekili acaba söylediğine kendi inaniyormu?

banner151

banner251