En prestijli laboratuvarın arazisi vakfa devredildi gümrükte tarım ticareti 2-3 ay duracak!

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Başkanı Savaş Akcan, Türkiye’nin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarı olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü laboratuvarının, arazisinin bir vakfa devredilmesinden dolayı acilen başka bir yere taşınmak istenmesine tepki gösterdi.

En prestijli laboratuvarın arazisi vakfa devredildi gümrükte tarım ticareti 2-3 ay duracak!
banner200

ÖZEL HABER 

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Başkanı Savaş Akcan, Türkiye’nin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarı olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü laboratuvarının, hiçbir alt yapısı hazırlanmadan acilen taşınmak istenmesinin hem laboratuvarın ekipmanlarına büyük zarar vereceğini hem de İstanbul gümrüklerinde tarım ticaretinin 2-3 ay durmasına neden olacağını belirterek, "ülkemiz için bir prestij kaynağı olan bu laboratuvarın bu şekilde taşınması ve zarar görmesi bizleri vicdani olarak da rahatsız etmektedir" dedi. 

MÜDÜRLÜĞÜN ACİLEN BOŞALTILMASI İSTENDİ

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Adına yazılı açıklama yapan Savaş Akcan, şunları kaydetti:

“Aldığımız bilgilere göre İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün kullandığı yaklaşık 10 dekarın içinde bulunduğu arazi bir vakfa devredilmiş ve vakfın üniversitesinin bu araziyi kullanacağı gerekçesiyle Müdürlüğün burayı acil olarak boşaltması istenmiştir. 

İSTANBUL GÜMRÜKLERİNDE TARIM TİCARETİ 2-3 AY DURACAK

Müdürlüğe yeni tahsis edilen arazide henüz inşaat başlamamış olduğundan geçici olarak bir alana taşınmasının planlandığı anlaşılmaktadır. Bu alanda hizmet alt yapısının olmaması en az 2-3 ay hizmet verilemeyeceği  yani İstanbul gümrüklerinden tarım ticaretinin yapılamayacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca taşıma sırasındaki birçok alet ekipmanın zarar görmesi ve taşıma maliyeti söz konusudur.
İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün laboratuvarı şuan ülkemizde en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvardır. Bu laboratuvarın oluşturulmasında hem kamu hem de özel sektör yatırım yapmıştır. 

VİCDANİ OLARAK RAHATSIZ EDİYOR

Ülkemiz için bir prestij kaynağı olan bu laboratuvarın bu şekilde taşınması ve zarar görmesi bizleri vicdani olarak da rahatsız etmektedir.

TOHUMCULUK SEKTÖRÜ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Bu kurum tohumculuk sektörü açısından oldukça önem taşımaktadır. Şöyle ki; tohumluk (tohum, fidan, fide ve süs bitkileri) ithalat ve ihracatında bitki koruma analiz ve kontrol işlemlerinin yaklaşık %80'i bu kurum tarafından yapılmaktadır. Bu kurumun çok kısa bir süre bile hizmet veremeyecek olması sektörümüzü çok olumsuz bir şekilde etkileyecektir. 

SEKTÖR BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞAYACAK

Kaldı ki; 2-3 ay gibi bir süre bile sektörümüzde büyük mağduriyetlere sebep olacaktır. Bu nedenle; mümkünse Müdürlüğün bulunduğu 10 dekarlık alanın Müdürlüğe geri tahsis edilmesi uygun olacaktır.
Eğer bu mümkün değilse yeni tahsis edilen alanda kendi inşaatlarını ve alt yapısını oluşturuncaya kadar (1-1.5 yıl) olduğu yerde hizmet vermesinin sağlanması gerekmektedir. Bu iki alternatifte mümkün olmuyorsa hiç olmazsa gösterilen geçici yere peyderpey taşınması ve altyapısını oluşturarak hizmetin fazla aksatılmadan yürütülmesi için en az 3 ay zaman verilmesi şarttır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 18:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmetb
Mehmetb - 7 ay Önce

Yanibasindaki ziraat okulu arazisininin 650 dekarlik arazisini ilim yayma cemiyeti adli imamhatipci guruha devreden hukumetin kenarinda kalan 10 dekara bu kadar sene sabretmesi de ilgincti zaten.

Tereyagci
Tereyagci - 7 ay Önce

Sadece tarim arazileri degil. Tarımın arazileri gundemde

Wakıf işleri ne iş
Wakıf işleri ne iş - 7 ay Önce

Vakıflara ne hedefleniyor,,maliyeye Süleyman cıların yerleştirildiği kendilerinden olmayanlara ceza kestikleri doğrumu , ülke bu din simsarlarinami devrediliyor muhalefet uyuyormu

HOP
HOP - 7 ay Önce

Vay arkadaş sat sat ye ye bitmedi. Doymadılar da doymadılar.

banner151

banner251