“En Büyük 10. Tarım ülkesiyiz”

Tarımsal girdilerdeki inanılmaz artışı görmeyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal hasılası ile dünyanın en büyük 10. tarım ülkesi olduğunu söyledi. 

“En Büyük 10. Tarım ülkesiyiz”
banner282

Tarımsal gerçekleri bir tarafa bırakıp katıldığı organizasyonlarda sürekli pembe tablolar çizen Bakan Pakdemirli, bu seferde İzmir’de düzenlenen 17. AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda konuştu. 

Çiftçinin hiçbir sorununa değinmeyen Bakan, burada yaptığı konuşmada, 25 milyar dolarlık ihracat ve 48 milyar dolarlık tarımsal hasılasıyla dünyanın en büyük 10. tarım ülkesi olan Türkiye'nin tarım ve hayvancılık yatırımları için bölgesinde en uygun ve avantajlı ülke olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli’nin konuşmasının her satırını detaylı inceleyen www.tarimdanhaber.com muhabirleri, üreticinin belini büken mazot fiyatları veya 13 bin TL'yi bulan gübre fiyatlarına ilişkin bir açıklamaya rastlamadı. 

Ancak ekibimiz, Bakan Pakdemirli’den şunları dinledi: 

"Fındıkta, kirazda, incir ve kayısı üretiminde dünya lideriyiz. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığında Avrupa'da birinciyiz. Su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. Türkiye, 25 milyar dolarlık ihracat ve 48 milyar dolarlık tarımsal hasılasıyla dünyanın en büyük onuncu tarım ülkesi. Türkiye küresel tarım ekonomisinde güçlü bir aktör. Dünyanın en büyük üçüncü tohum bankası kapasitesine sahip Türkiye, tarım ürün çeşitliliğinde güçlü bir konumda. Sebze, meyve ve diğer emtiaları hem üreten hem de ihraç eden ülkemiz, pek çok üründe küresel tarım piyasasına etki edebilecek kapasitede. Dolayısıyla buradan tüm yerli ve yabancı yatırımcılara sesleniyorum, tarım ve hayvancılık yatırımları düşünüldüğünde bu bölgede en uygun ve avantajlı ülke Türkiye'dir."

 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 11:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 4 ay Önce

senin görüpde bizim göremediğimiz ne var acaba Allah rızası için çıkıp açıklama bari yapma gözümüzün içine baka baka dalga geçiyon senin ve liyakatsiz ekibin seçime kadar gidesi yok gidersen avrupa çiftçisi aç kalır adamlar nereye mal satacaklar

Üretici
Üretici @çiftçi - 4 ay Önce

Afrika ülkelerinden bile nohut mercimek kuru fasulye VS ithal ediyoruz nasıl alıyordu 10 sıradayız adamların durumu dünyanın enson yaşam standartlarında. Biz onlardandamı gerideyizde gıdamızı üretemiyoruz. Yoksa bizim işimiz gücümüz sallamakmı ı.

üretici
üretici @çiftçi - 4 ay Önce

aynen it haal ithaal iathaal olmadı ithaal taarım ülkesiyizye guya ithal etmediğimiz gıda kaldımı,birde bu ithalleri tarım bakanlığı yapıyor ,,yoksaa telli oğullarının işimi,,,,,,,,,

Kemal M.
Kemal M. - 4 ay Önce

Şu sandığı hiç bu kadar beklememiştim. Senin gibi adamı kim niye nasıl bakan yapar hala aklım almıyor.

adaletxx
adaletxx - 4 ay Önce

ya arkadaş üretici zor durumda gübre mazot almış başını gitmiş,çarşı pazara bakıyorsun herşey ateş pahası buna rağmen ne iyi nasıl iyi bu iş ekranlara çıkıp avrupanın şuyuyuz buyuyuz demekle olmuyor.
Bir şeylerin düzgün gidip gitmediğini görmek için marketleri geç pazara bak kardeşim asıl belirleyici olan pazar ne sebze ne meyve alınabiliyor mu? Soğan bile o kadar fazla üretilmesine rağmen kilosu 2.5 TL fakirin yediği patates vardı 5.5 6 TL 1 kilo bulgur 10 TL peki fakir fukara ne yiyecek ekmeğin dışında uygun olan ne var ?

Sabır
Sabır - 4 ay Önce

Hangi ülkenin bakanı demişki anlamadım

Ahmet tetik
Ahmet tetik - 4 ay Önce

Deveye sormuşlar neren eğri? Deve demiş nerem doğruki?

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Dünyada tarımda ilk 10 dayız. Çiftçi de gelir düzeyinde kaçıncı...20 yılda Çiftçi sayısı kaç milyon azaldı...aynı oranda tarım bakanlığı çalışan sayısıda azalmali...

Sayın Bakanım
Sayın Bakanım - 4 ay Önce

Etrafın sağdan soldan kopmuş. Fetö/Fetövarilerden umduğunu bulamamış 15 Temmuz dan sonra reis gömleği giymiş denişik insanlarla dolu dolu. Onların ne sana ne vatana ne millete nede kendilerine faydası olamaz. Öpüyorum sizleri.

Bayram yıldırım
Bayram yıldırım - 4 ay Önce

Başkanı çks sahibi olanlar direk seçmeli