Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Domates ihracatı dünyanın sonu değil!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin domates ihracatı yapılmadığı zaman dünyanın sonu olmadığını söyledi.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Domates ihracatı dünyanın sonu değil!
banner200
banner217

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya ile karşılıklı olarak bütün ilişkilerin son derece normal hale geldiğini vurgulayarak, “tabi ki domates hariç. Domates işin tabi sembol adı haline geldi. Türkiye Rusya'ya domates ihraç etmediği zaman, bu kadar da büyük bir şey de değil. Sonuçta yaklaşık olarak 250 milyon dolar civarındaki bir ihracattan bahsediyoruz. Türkiye bu domatesi ihracatını yapmadığı zaman da dünyanın sonunda da değil" değerlendirmesini yaptı.

Bakan Zeybekçi, şunları söyledi:

“Rusya'da domates üretmekle ilgili iddiaları var. Ama önceki gibi biz şunu asla kabul etmiyoruz. Yasak diye bir kelimeyi iki ülke arasında duymak istemiyoruz. Onların domatesle ilgili yasağı kaldırarak sezonuna uygun bir şekilde gümrük vergileriyle gümrük vergilerini arttırarak ve yahutta düşürerek bir önlem almalarında anlayışla karşılıyoruz. Onun için bu süreçte şuan itibariyle Mayıs ayı sonuna kadar izleyip göreceğiz. Mayıs ayı sonunda da prensip olarak anlaşmamız 2 ülke arasında hiç bir engelin kalmaması."


TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

2017 yılında ekili olan ürünler için verilecek tarımsal destek miktarları ;

Dane üretimine yönelik tahıl alanlarına ve nadas alanlarına 4 bin dönüme kadar olan alanlar için 32 TL/dönüm destekleme ödemesi yapılacak.

Üretim sezonunda veya çok yıllık olarak üretilen sulu yem bitkisi ekimi yapan çiftçiler için tek yıllık mısır, lolium, karamba, sudan otu gibi ürünlerde dönüm başına 60 TL, yonca gibi çok yıllık ürünler için de dönüm başına 75 TL destek öngörüldü.

Konvansiyonel narenciye ekim alanlarına yönelik olarak üreticilere, 1-5 dönüm arası için 200 TL, 5 dönüm ve üzeri olanlar için de dönüm başına 250 TL ödeme gerçekleştirilecek.

Ama üzgünüm ki bu destekler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki çiftçilere verilecek destekler ..banner151

banner251