Ekmeklik buğday ithalat ihalesinin iptali gündemde!

TMO’nun bugün yaptığı 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesinin iptali gündeme geldi. İhalede fiyatların ortalama 310 dolarla rekor seviyeye çıkması, sektörü hareketlendirirken, ‘hububatta neler oluyor?’ sorusunu gündeme getirmişti.

Ekmeklik buğday ithalat ihalesinin iptali gündemde!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Milli Gazete’nin ulaştığı kaynaklara göre ortalama 310 dolar seviyesinde gerçekleşen ekmeklik buğday ihalesinin henüz imzalanmadığı belirtilirken, büyük bir kısmının iptal edilmesinin gündemde olduğu belirtiliyor.

EKMEKLİK BUĞDAY İTHALATINDA 7’NCİ İHALE BUGÜN YAPILDI

TMO, hasatta sonra 7’inci ekmeklik buğday ithalat ihalesini bugün yaparken, 400 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesinde oluşan fiyatlar rekor kırarak 2500 liraya dayanmıştı. Oluşan fiyatlar sektörde ve kamuoyunda büyük bir tedirginliğe neden olurken, fiyatların özellikle 300 doların üstüne çıkmasından dolayı iptal edilmesi gündeme geldi. Milli Gazete’nin TMO kaynaklarından aldığı bilgiye göre, fiyatlar üzerindeki incelemelerin devam ettiği ancak 400 bin tonluk ihalenin önemli bir kısmının iptal edilmesine kesin gözle bakılıyor.

TMO GENEL MÜDÜRÜ FİYATLAR YÜKSEK OLURSA İPTAL EDERİZ DEMİŞTİ

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, geçtiğimiz günlerde Milli Gazete’ye yaptığı değerlendirmede 400 bin ton buğday ithalat ihalesinde, fiyatların beklentilerinin çok üstünde gerçekleşmesi durumunda ihalenin iptal edilebileceklerini söylemişti.

İHALENİN İPTALİNİN GÜNDEME GELMESİ PİYASALARI RAHATLATACAK

400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesinin önemli bir bölümünün iptalinin gündeme gelmesi TMO’nun stoklarına yönelik kaygıların giderilmesi bakımından önem taşıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 11 ay Önce

Yazilana cizilene şunu anladım. Önce küçük bakkal, market gibi küçük esnafı yok ettiler, büyük marketler serisi açıldı, manavin, bakkalın vs işlerini amcalar bu beşi bire teslim ettiler, şimdi ureticide süt 2₺ bunların marketlerde en az 5₺ aracı amcalarimiz sistemi kurdular, üretici mutsuz, tüketici mutsuz. Beşi bir marketleri mız, aracilarimiz mutlu . Üreticiye lafdan kağıt üstünde yaptık yardım falan hepsi yalan, ben ciftciyim benden mazot da aldığı verginin yarısını bana desdek diye veriyor. Adı desdek, düşünün, tarım bakanını, kepek ekin diyor, paramız çok ithal ederiz diyor, çiftçiye verilen kıymet atanan tarım bakanından belli. Çiftçi bu kadar kıymetsiz. Tarım bakanı paramız çok derken neyi kast ediyor, kısacası dostlar, bu ülke 5 den büyüktür. Her şey berbat oldu. İşin içinde çıkılacak bir hal kalmadı.

Seçkin
Seçkin - 11 ay Önce

Ellere varda bize yokmi. Onlar milli ise bizler ne oluyoruz

ELEKTRİKLİ BAKANLIK
ELEKTRİKLİ BAKANLIK @Seçkin - 11 ay Önce

BAYLAR BAYANLAR, FİŞE TAKINCA ŞARJ OLAN TRAKTÖRDEN ÖNCE ELEKTRİKLİ BAKANLIK LAZIM BU MEMLEKETE... TAKACAN FİŞİ, BİTİRECEN İŞİ... ELEKTRİKLİ BAKANLIK... ÇİN İŞİ JAPON İŞİ, TAK FİŞİ BİTİR İŞİ

AHMET MUHLİS PAZAROĞLU
AHMET MUHLİS PAZAROĞLU - 11 ay Önce

BİR TÜRK ÇİFTÇİSİ OLARAK BENİM ÜRETTİĞİM BUĞDAY NE ZAMAN PARA EDECEK ACABA?

kusura bakma
kusura bakma @AHMET MUHLİS PAZAROĞLU - 11 ay Önce

öyle bir ihtimal yok herhalde

Seçkin
Seçkin - 11 ay Önce

Ne oldu yorumlara sansürü geldi

banner151

banner251