Ekmek fiyatlarıyla ilgili endişelendiren tespit: 1 kg buğdayın maliyeti 4 TL'ye çıktı!

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Medyascope’de yaptığı değerlendirmede gübre fiyatlarına gelen fahiş zamların, kuru tarımda 1 kg buğdayın maliyetini 4 liraya çıkardığını belirterek, “4 liraya mal edilen buğdaydan elde edilecek ekmek ve makarnanın fiyatı kaç liraya çıkar bunun hesabını yapan yok maalesef” dedi.

Ekmek fiyatlarıyla ilgili endişelendiren tespit: 1 kg buğdayın maliyeti 4 TL'ye çıktı!
banner200

ÖZEL HABER / Çiftçinin girdi maliyetlerine çözüm bulunmadığı taktirde, gıda fiyatlarının bugünkü seviyesi bile aranır hale gelecek. Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, gübre fiyatlarına son gelen fahiş zam ve diğer girdi maliyetleri ile birlikte kuru tarımda 1 kg buğdayın maliyetinin 4 liraya çıktığını vurguladı. Çiftçinin 4 liraya mal ettiği buğdayı kaç liraya satması gerekiyor da para kazanabilsin sorusunu soran Toy, gıda fiyatlarının yükselmesi istenmiyorsa çiftçinin girdi maliyetlerine acilen müdahale edilerek, desteklerin artırılması gerektiğini kaydetti. 

ÇİFTÇİNİN 800 TL AÇIĞI VAR!

Diğer yandan bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı çiftçinin 1 dekar alandan ortalama 100 kg buğday aldığını ifade eden Toy, bundan da eline 250 TL geçtiğini ancak aynı alanı bu yıl ekmesi için 1050 TL masraf yapması gerektiğini söyledi. Toy, “Çiftçinin tarlasını ekebilmesi için 800 TL açığı var. Bunu nasıl kapatacak? Ya traktörünü satacak ya da hiç gübre kullanmayacak veya az miktarda gübre kullanacak. Bu da gelecek yıl hiç kuraklık olmasa bile gübrenin kuraklığını yaşayacağımızı gösteriyor” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 19:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Bizim elimizden 2.2tl.te aldılar burüt fiyatı oda seneye ekermiyim ekmen keriz bizmiyiz zarar edeceğim kesin neden ekeyim vatanı milleti savunacak beni kaldım nasıl olsa daha ucuza ithal ediyor bunlar

Üretici
Üretici @Ali dag - 2 ay Önce

Bakan bey zarar eden çifci yokdiyor nedemek istiyor acaba yoksa hesap mı bilmiyor. Sadece bakıyor karışmıyormuki....

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Türkselin müdürü çiftçiyi bitirmek üzere halada diyor müsterih olun en azından sussa sanki bizimle dalga geçiyor Dap gübre 7.bin tl olmuş zarar eden çiftçi yok diyor

banner251