Dünyanın mucize bitkisi Moringa için deneme bahçeleri kuruldu

Yoğurttan 9 kat fazla protein, muzdan 15 kat fazla potasyum, havuçtan 10 kat fazla A vitamini, ıspanaktan 25 kat fazla demir, sütten 17 kat fazla kalsiyum ve portakaldan 12 kat fazla C vitamini bulunduran Moringa’nın Giresun’da yetiştirilmesi için deneme bahçeleri kuruldu. Deneme bahçelerinden istenilen verim alınırsa çiftçilere tanıtımı yapılarak gelir kaynakları çeşitlendirilecek.

Dünyanın mucize bitkisi Moringa için deneme bahçeleri kuruldu
banner200
banner217

Giresun'da başlatılan Moringa bitkisi adaptasyon deneme bahçeleri kurulması çalışmaları hakkında  İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın şu bilgileri verdi:

"İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında;  dünyada mucize bitki diye adlandırılan Moringa oliefera bitkisinin bölgemiz iklim ve toprak şartlarına uyum sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek için 5 ilçemizde toplam 3 dekar alanda bahçe tesis edildi.

Aynı zamanda davul ağacı olarak da bilinen Moringa oleifera, Moringaceae ailesine ait oldukça değerli ve çok yönlü bir bitkidir. Hindistan'a özgü ve Asya, Afrika ve Güney Amerika'nın dört bir yanındaki tropik ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak yetişen, hızlı büyüyen, yaprak dökmeyen bir ağaçtır.

Modern bilim tarafından değerinin yakın zamanda keşfedilmesine rağmen, Moringa bitkisi antik zamanlardan beri insanlara çok sayıda fayda sağlıyor. Romalılar, Mısırlılar ve Rumlar çeşitli rahatsızlıklar üzerindeki tıbbi etkileri nedeniyle bu bitkiye değer vermişlerdir.

MORİNGA BİTKİSİNİN BESİN DEĞERİ

Moringa yaprakları ve meyveleri esas besin gücüdür ve önemli miktarda protein, vitamin ve mineraller sağlar. Proteinlerin yapı taşları olan esansiyel amino asitlerin zengin bir kaynağıdır. Ayrıca vitamin A, vitamin B1, B2, B3 , B-6, folat ve vitamin C gibi önemli miktarda vitamin içerir. Moringa bitkisi kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinko gibi çok zengin mineraller içerir. Çok düşük miktarda yağ içerir.

100 GRAM KURU MORİNGA BİTKİSİ YAPRAĞINDA OLAN DEĞERLER 

Yoğurttan 9 kat fazla protein, Muzdan 15 kat daha fazla potasyum, Havuçtan 10 kat daha fazla A vitamini, Ispanaktan 25 kat fazla demir, Sütten 17 kat daha fazla kalsiyum ve Portakaldan 12 kat fazla C vitamini bulunuyor.

BESLENMEDEN KOZMETİĞE GENİŞ BİR ÜRÜN YELPAZESİ BULUNUYOR 

Giresun ilimizde başlatılan bu çalışmalar sonucunda elde edilecek verilerin uygun olması durumunda; insan beslenmesinden kozmetiğe, hayvan beslenmesinden biyoyakıt üretimine, çerez olarak kullanımından yağ elde edilmesine, suyun dezenfeksiyonunda kullanılmasına kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan Moringanın, çiftçilerimize tanıtımı yapılarak çiftçilerimizin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve bölge ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımcı
Tarımcı - 11 ay Önce

MaşAllah aspirin gibi sadece onu tüketelim olmaz mı

Kaya İsmail
Kaya İsmail - 11 ay Önce

Oraya gelince ye kadar pek çok bitki var. Mesela dut yaprakları.

Hakan
Hakan - 11 ay Önce

Bu nasıl bir bitki bu

Sevgi kütüz
Sevgi kütüz - 9 ay Önce

Bende moringa yetiştirilicigi yapıyorum evet birçok hastalıga faydası olan bir bitkidirbesinden tutunda hayvan beslenmesinde ve kozmetikde oldukca yer almaktadır biz kooperatif olarak 3 yıldır yapmaktayız ama her iklimde yetişmesi mümkün deyil

Şerafettin Coşkun
Şerafettin Coşkun - 11 ay Önce

Moringa konusunda azda olsa bilgi sahibiyim.0555 5175828
Ayrıca
https://www.facebook.com/groups/108380336347554/

Vatandaş sabri
Vatandaş sabri - 10 ay Önce

Fındığı bıraktınız herhalde. Siz fındığa bakın bırakın bu nostaljileri ;)

banner151