Dünyada bir ilk: Çiftçi fotoğraf çekecek hastalığı öğrenecek

HEKTAŞ'ın yapay zekâ destekli Akıllı Asistan mobil uygulaması sayesinde çiftçi mobil cihazlarla arazide sadece fotoğraf çekerek üründeki hastalık tespitini yaparak, zirai ilaç uygulamasına yönelik güncel ve doğru bilgileri alabilecek.

Dünyada bir ilk: Çiftçi fotoğraf çekecek hastalığı öğrenecek
banner200

HEKTAŞ, yapay zekâ destekli Akıllı Asistan mobil uygulamasını Growtech Eurasia 2019 Fuarı’nda tanıttı. Fuar kapsamında gerçekleştirilen ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri kapsamında HEKTAŞ Akıllı Asistan, “Tarımsal Bilişim” ödülünün de sahibi oldu. Mobil cihazlarla arazide sadece fotoğraf çekerek üründeki hastalık tespitini yapan, zirai ilaç uygulamasına yönelik güncel ve doğru bilgileri veren yapay zekâ destekli Akıllı Asistan ile HEKTAŞ, üreticilere büyük avantajlar sağlıyor. 

‘Akıllı Tarımın Öncüsü’ mottosuyla inovatif ve katma değer yaratan çalışmalara imza atan OYAK Grubu şirketlerinden HEKTAŞ, inovatif ve katma değer yaratan çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Geçen yıl Akıllı Asistan mobil uygulamasının ön lansmanını yapan HEKTAŞ, 27-30 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia 2019 - 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nda mobil uygulamayı uygulama marketlerinde yayınlayarak üreticiler ve fuar ziyaretçileri ile buluşturdu. Akıllı Asistan mobil uygulaması ile  sadece fotoğraf çekilerek üründeki hastalıklar kolayca tespit edilebiliyor, zirai ilaç uygulamasına yönelik güncel ve doğru bilgiler üreticilerle paylaşılıyor. Bölgesel hava durumlarıyla ilgili geçmiş veriler paylaşılıp geleceğe yönelik tahminler de sunuluyor. Üreticilere büyük avantaj sağlayan mobil uygulama Hektaş  Akıllı Asistan, Google Play Store’dan ve iOS App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. 

Türkiye ve dünyada bir ilk 

Akıllı Asistan uygulamasının tarımsal faaliyetlerde büyük bir zaman tasarrufu sağladığını belirten HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer şunları söyledi: “HEKTAŞ olarak, OYAK’ın hedefleri ve destekleri sayesinde tarım alanında katma değerli projeleri hayata geçirerek üreticilerimizin yeni teknolojilere erişimini, doğru bilgiye ve ürüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Türkiye ve dünyada bir ilk olan bu uygulama da çalışmalarımızın somut bir karşılığı. Üreticilerimizin, akıllı tarım teknolojilerine uyum sağladıkça, küresel rekabette güçleneceğine inanıyorum” dedi. 

Tarımsal Bilişim ödülü  Akıllı Asistan’ın oldu

HEKTAŞ Akıllı Asistan, Growtech 2019 kapsamında gerçekleştirilen ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri kapsamında “Tarımsal Bilişim” ödülüne layık görüldü. HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer ödülü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun elinden aldı. Ödülle ilgili görüşlerini paylaşan Ortakçıer, OYAK’ın vizyonuyla yeni teknolojileri yakından takip ettiklerini ve HEKTAŞ’ın faaliyet alanını nasıl geliştirebilecekleri üzerine her zaman araştırmalar yaptıklarını söyledi. Akıllı Asistan’ın, OYAK’ın vizyonu doğrultusunda milli tarım hedefiyle hayata geçirdikleri projelerden yalnızca biri olduğunu belirten Ortakçıer, “Sırada fark yaratan, katma değerli birçok projemiz daha var. Onları da birer birer hayata geçirip üreticilerimizin daha verimli ve sürdürülebilir üretim yapmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe  Adana
İlçe Adana - 2 yıl Önce

İlkmiş yıllar önce ilçede uyguladık,erken teşhis ürün kurtarır

Muhendis
Muhendis - 2 yıl Önce

Tarim adina tarimsal arge adina guzel bir gelisme. Yalniz cekilen fotografin arsivdeki fotografla eslesmesi teshisin temelini olusturuyor. Yanlis anlamadiysam ara formlar yada birden fazla etki varsa sonuc nedir.

Murphy
Murphy - 2 yıl Önce

Ziraat mühendisleri ne yapacak ziraatin önü kapanıyor bence o zaman kimse hastaneye de gitmesin telefondan hastalığını ögrensin kendisi cözsün dünyada ilk olması gereksiz oldugunun kanıtı bence

banner151

banner251