Domates yasağına buğday resti!

Rusya'nın domates yasağını kaldırmamasının ardından Türkiye de, buğday ithalatında miktar kısıtlamasına gidiyor.

Domates yasağına buğday resti!
banner200
banner217

Dünya gazetesinin haberine göre, Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi. Belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de 3 Mayıs'ta yaptıkları görüşmeden sonra "domates hariç, tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık" açıklaması yapmasına rağmen kısıtlamalar karşılıklı sürüyor.

Domates Yasağına Karşı Miktar Kısıtlaması

Rus yetkililer tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaya ilişkin düzenlemenin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklasa da domates yasağı devam edecek. Türkiye, domates yasağına karşı buğday kozunu bir kez daha ileri sürdü.

Türkiye Buğday Kozunu Kullanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmeye de 'domates' damgasını vurmuştu. Domates yasağı kalkmayınca Türkiye'de buğday ithalatında sadece yüzde 20'ye izin verme kararı aldı. Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatında belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.

Kaynak: Ali Ekber Yıldırım / Dünya

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

BENCE İYİ YAPMIŞIZ AMA RUSYA BAŞKA BİR ÜLKEDENDE BUĞDAY ALABİLİR VE FAZLA ÖNEMSEYECEKLERİNİ SANMIYORUM AMA 1 ŞANSIMIZ BELKİ OLABİLİR AMA GEREKSİZ OLMUŞ AMA HİÇBİR ŞEY YAPMAMAKTANSA BU İYİDİR

banner151

banner251