Domates seralarında ve meyve bahçelerinde çiftçiye önemli destek!

Arazi kontrolleri çiftçinin daha verimli ürün alması için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Odunpazarı ilçesinde domates seralarında, domates güvesine karşı feromon tuzaklar asılırken, meyve bahçelerinde de meyve sinekleri, kiraz sineği, elma iç kurdu ve Akdeniz Meyve Sineğine karşı tuzaklar asıldı.

Domates seralarında ve meyve bahçelerinde çiftçiye önemli destek!
banner282

Odunpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli sorumluluk alanlarında yetiştirilen ürünlerde zirai mücadele gerektiren durumlar görüldüğü andan itibaren doğru bir şekilde müdahale edebilmesi amacıyla arazi kontrollerine devam ediliyor. Arazi kontrollerinden amaç çiftçinin kaliteli ürün alması ve tüketiciye de sağlıklı ürünlerin temin edilmesi amaçlanıyor. 

SERALARDA DOMATES GÜVESİNE KARŞI FEROMON TUZAKLAR ASILDI

Konuyla ilgilili olarak Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Sürdürülebilir üretimin sağlanması için tarımsal üretim alanlarında zamanında ve etkin zirai mücadele yapılması gerekmekte olup yapılmadığında önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. İlçede oluşabilecek zararların önlenebilmesi adına domates yetiştiriciliği yapılan seralarda Tuta Absoluta  (Domates Güvesi ) zararlısına karşı feromon tuzakları asılma işlemleri yapılmıştır. Bu tuzaklar ile her hafta böceklerin yoğunluğu tespit edilecek ve çiftçilerin kimyasal mücadeleye başlaması için uygun zaman çiftçilerimize bildirilecektir. Ayrıca meyve üretimi yapılan bahçelerde Meyve Sinekleri, Kiraz Sineği, Elma İç Kurdu ve Akdeniz Meyve Sineğine karşı tuzaklar asılmaktadır. Entegre mücadele kapsamında yapılan bu çalışmalar meyve ve sebzelerin hasat zamanına kadar devam etmektedir. Böylece hem çiftçilerimizin kaliteli ürün elde ederek ürünlerini daha yüksek fiyatlarda pazarlayabilmesini hem de tüketicilere sağlıklı ürün temin edebilmesi amaçlanmaktadır"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151