Domates dışında yasaklar kalkıyor!

Türkiye ile Rusya arasında domates ve vizeler dışında uygulanan tüm kısıtlamalar kaldırıldı.

Domates dışında yasaklar kalkıyor!
banner200
banner217

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Soçi'de gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'ye uygulanan ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda mutabık kalındı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, domatese uygulanan kısıtlamanın devam edeceğini açıkladı. 12 tarım ürünü, tekstil ve daha pek çok ürüne kısıtlama kalkarken neden domatesin ayrı tutulduğunu ise Putin "milliyetçi" nedenlere bağladı. Putin, uçak krizinden sonra Rus üreticisinin Türkiye'den alınması yasaklanan domates için çok fazla yatırım yaptığını, büyük miktarlarda kredi alan Rus çiftçilerin korunması için bir süre daha yasağın devam edeceğini söyledi.

Putin kısıtlamanın devam etme sebebini şu sözlerle açıkladı:

“Tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda mutabakata vardık. Bugün bunu ilan edebiliriz. Kısıtlamalar ve yaptırımlar konusunu her yönden ele aldık. Bunlar ekonomiyi zedeler ve üreticiyi olumsuz etkiler. Domates yaptırımlara tabi olan tek ürün değil. Daha başka birçok konuyla ilgili yaptırımlar uygulanıyordu biz de bunların kaldırılacağı konusunda mütabakata vardık.

"Türk dostlarımızdan anlamalarını rica ettik"

Türk dostlarımızdan şunu anlamalarını rica ettik, malum trajik olaylardan sonra hayat durmadı gelişmeye devam etti. Örneğin domates üretimiyle ilgili bunu ifade edebiliriz. Bizim üreticilerimiz büyük miktarlarda kredi aldılar. Bir üretim süreci söz konusu burada dolayısıyla bununla ilgili kısıtlamalar devam edecek. Vizelerde de devam edecek. Bunun da bizim emniyet güçleri arasındaki koordinenin yoğun olmasına bağlıdır."

Kaynak: İnternet Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Domates
Domates - 3 yıl Önce

Cumhurbaşkanı Rusya'ya gidiyor bizim Faruk beyde önceki dönem büyük yatırımlarla aktif hale getirilen Enstitülerin AR-GE faaliyetleri ile ilgili Twit atıyor. Belliki reis dış politika ile ilgili tarım konuları ile bile kendi ilgileniyor, üstelik tarım bakanını bile yanında götürmüyor, tutmaz bunu burda ..

İyikide olmamış
İyikide olmamış - 3 yıl Önce

İyikide domates konusunda anlaşamamışsınız sayın Cumhurbaşkanım şimdi pazarda 8 lira olan domates 20 liraya çıkardı yoksa .

Rusya Ders Verdi
Rusya Ders Verdi - 3 yıl Önce

Adamlar çiftçisini nasıl koruyor örnek olsun. Putin "çiftçimiz domates yasağı başladığı dönemde yüksek krediler çekerek seralar kurdu. Borçlarını ödeyip rekabet edecek duruma gelene kadar yasak devam edecek, anlayış bekliyoruz" diyor. Bizde de bankalar, tüccarlar, tarım kredi bir olmuş çiftçi krediye boğuluyor, sonra iç ve dış rekabete kurban edliyor...Çiftçinin borcu ne kadarmış, ürününü satabilmiş mi kimsenin umurunda değil..

banner151

banner251