Devletin çiftçiye ne kadar borcu var?

2006 yılında çıkan Tarım Yasası’na göre tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynağın Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) en az yüzde 1’i olması gerekiyor. Ancak, bu yüzde 1’lik hak çiftçiye hiçbir zaman verilmedi, en fazla yüzde 0.7’lik kısım ödendi. Devletin şu an çiftçiye milyarlarca lira borcu var. 2007’den bu yana çiftçiye eksik ödenen toplam miktar 135 milyar lira.

Devletin çiftçiye ne kadar borcu var?
banner200
banner217

Girdi artışı, plansız üretim ve daha birçok etken üreticinin belini büküyor. Hükümet yetersiz destekler, ithalatla tarımı giderek çıkmaza sürüklüyor. Çiftçi değersizleştirilirken, yasal hakları da ortada kalıyor. 2007’den bu yana devletin çiftçiye 135 milyar liralık borcu birikti.

Aydınlık gazetesinden Sıla Kemahlı'nın haberine göre, 2006 yılında çıkan Tarım Yasası’na göre tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynağın Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) en az yüzde 1’i olması gerekiyor. Ancak, bu yüzde 1’lik hak çiftçiye hiçbir zaman verilmedi, en fazla yüzde 0.7’lik kısım ödendi. Devletin şu an çiftçiye milyarlarca lira borcu var. 2007’den bu yana çiftçiye eksik ödenen toplam miktar 135 milyar lira. Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş’la tarımın sorunlarını konuştuk, çözüm yollarını sorduk.

Demirtaş, sorunların başını girdi maliyetlerindeki artışın ve plansız üretimin çektiğini söyledi. 2006’da çıkan Tarım Yasası’nda belirtilen ödemelerin çiftçiye yapılmamasına ilişkin Demirtaş, “Devlet şu an çiftçiye 135 milyar lira borçlu, ödemedi. En azından bu dikkate alınsın. Bu çiftçinin yasal hakkı” dedi. Demirtaş şöyle konuştu: “Girdiler malum. Otomatiğe bağlanmış artık. Sekiz ayda sekiz sefer mazota zam gelmiş. Yem, gübre, tarımsal sulama, zirai ilaç hepsi zamlandı. Tarımsal ilaçta yüzde 80 artış, gübrede 100’de yüzün üzerinde artış oldu. Tüm sorunların ana nedeni plansızlık. Devletin tarım politikası yok. Alım garantisi yok. Hasat zamanı ithalata başlanıyor.” Demirtaş, girdilere devletin önlem alması gerektiğini belirterek, “Mazotta, ÖTV ve KDV kalktığı zaman fiyat yarı yarıya düşer. Hükümetin üretime yönelik politikalar yapması gerek” dedi.

‘KENEVİR ÜRETİMİNDEKİ SORUNLAR AYDINLATILMALI’

Yasağı yıllar sonra kalkan kenevir üretiminin önemine dikkat çeken Demirtaş, şöyle devam etti: “Kenevir konusu ortaya atıldı. O kadar önemli bir sektör ki. Her işe yarıyor. Ama ekim, tohum ve pazar sorunlarının aydınlatılması lazım. Ekim maliyetinin yüksekliği ve alım garantisi sorunu çiftçiyi korkutuyor.”

TOPRAĞA TOHUM DÜŞMEDEN KAZANÇ BİLİNMELİ

Üreticinin önünü görmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Toprağa tohum düşmeden çiftçi kazancını bilmeli. Bir de hasat zamanı ithalat yapılmamalı” dedi. Demirtaş, akıllı tarımın ülkemizde gelişmesi gerektiğine dikkat çekti. Eylül ayında yapılacağı bildirilen Tarım Şurası’nın önemini vurgulayan Demirtaş, “Ciddi şeyler görüşülecek. Umarım üreticiyi de dinlerler” dedi.

‘ÜRETİCİLER KREDİLERDEN NASİBİNİ ALDI’

Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının yüzde 8 olmasına ilişkin kararına rağmen, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye yüzde 23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırmasını değerlendiren Demirtaş, “Eskiden kredi faizleri üreticiler için ucuzdu. Dolardaki dalgalanma nedeniyle yükseldi. Bazı üreticiler de bundan nasibini aldı. Projeye göre yüzde 4 ila 6 arası genelde kredi çekince faiz veriliyordu. Bu yüzde 8’e çıktı sonra yüzde 18’e. Üreticinin 100 milyarın üzerinde borcu var. 8 binin üzerinde çiftçi icra takibinde” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Türkiye’de son yıllarda uluslararası ilişkilerden başlayıp milli savunmaya, gıda tarım hayvancılıktan milli eğitim politikalarına, hazine maliye dış ticaret işlerinden sosyal güvenlik işlerine kadar hemen hemen her alanda Türkiye Cumhuriyetinin işleri maalesef kere maalesef “kim takar Yalova kaymakamını” moduna girmiştir. Ülke içinde kuralları yasaları Anayasayı takmamak, yani onları Yalova kaymakamı yerine koymak en bariz davranış olmuştur. Bunun sonucunda da ülkemizi uluslararası alanda takan, dikkate alan ülke sayısı da sıfıra yaklaşmaktadır. Mesela en son şu “Suriye konusu ve sınırda güvenli bölge” işinde de, Doğu Akdeniz doğal gaz işinde de Türkiye artık ne yazıktır ki “Yalova kaymakamından” beter olmaya başlamıştır, devletimizle resmen alay edilmektedir. SİZ ÇİFTÇİMİZİ TAKMAZSANIZ, BİRİLERİ DE SİZİ TAKMAZ...

FARUK ERTEN
FARUK ERTEN - 1 yıl Önce

Mazot olmaz çünkü mazotu kulanıyor sadece çiftçilerin kulandığı gübre ve ilaç fiyatları üzerinden desteklesin kanun bir memur aynı zamanda çiftçilik yapıyor destek para olarak verildiğinde faydası yok ancak gübre ve ilaç üzerinden desteklenirse ozaman gerçek adalet ortaya çıkacak

Ahmeh
Ahmeh - 1 yıl Önce

Çifçi alışkındır sarar yapmaya ziraat odsı bi taraftan korma bi taraftan ilçe tarım me işe yarıyo

Ali sezer
Ali sezer - 1 yıl Önce

Ban kalar hayvancllıgı çifciligi bitirdi bu hökümetten Allahrazi olsun bizde buişten kurtulduk dışarıdan büyuk başını küçük başını getirsin bizm tarlaları bankalar ekebilirse eksinAllaha haval ediyorum

Necati eroglu
Necati eroglu - 1 yıl Önce

Girdilerin fazlalıgı çifçiyi bitirdi destekler yetersiz ve zamanında ödenmiyor örnegin geçen yıl sertifikalı tohumluk buğdayin hala destegi ödenmedi çifçi yeniden sertifikali tohumluk bugday alacak ama korkuyoruz bunuda ödemezse halimiz perişan devletin çifçiye sahip çıkması lazım hemde çok acil üretim olmayan devlet dışa mahkum kalır.

celal tunçher
celal tunçher - 1 yıl Önce

devletimiz çifçiye önce saip çıkılması ve tarım kradi koparetifi 'nin çifçiye uygulamış olduğu evrakta sahtecilik çiftçinin malını bir başkalarına peşkeş çekilmesin çiftçinin mazot gübre ilâç maliyet lerini düşmesi

Adem ademoğlu
Adem ademoğlu - 1 yıl Önce

Biz çiftçiliği bıraktık artık

Būlent özkaçar
Būlent özkaçar - 1 yıl Önce

Devlet çifciyi bitirdi ne eksen karı boşver hazır elinden olanı çifcinin elden gidiyor temel sorun ūlkeye ital girdi malyet mozot gūbre tohum ve fiyatların dūşūk olması ve desteyin yetersiz olması zaten daha ne kaldıki çifci ūlkenin ūvey evladı gibi ne zulumluk varsa cifciye yapılyor ozaman biz yaşamayalı enazında cifciye saygınız yoksa emeye sagınız olsun cifcinin sırtından karnınız doyuyor cifcinin sırtında bir suru ilaccı zirayi aletci zirai gūbreci daha sayamadık esnaf ekmek yiyi yorlar buna sagınız olsun nakörlū yapılmasın cifciye cifcinin anasını boşverin sūlalesini ağlatılar


banner151

banner251