Devlet tarımı denetlemeye Tarım Kredi’den başladı! Tarım Kredi’ye 5 müfettiş! 

Devlet Denetleme Kurulu, tarım sektöründe ilk denetim çalışmasını, hukuksuzluk başta olmak üzere birçok şaibe ve iştiraklerde yaşanan yolsuzluklarla gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatiflerinden başlattı.

Devlet tarımı denetlemeye Tarım Kredi’den başladı! Tarım Kredi’ye 5 müfettiş! 
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Devlet Denetleme Kurulu, düğmeye bastı ve ilk olarak 3.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetilen Tarım Kredi Kooperatiflerinin kapısını çaldı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tarım sektöründeki bütün kooperatif, birlik ve iştirakleri denetleme yetkisi verilen Devlet Denetleme Kurulu, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinde denetim sürecini başlattı. Devlet Denetleme Kurulu’ndan 5 kişilik müfettiş ekibi bugün Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine gelerek, çalışmalarına başladı. 

HUKUKSUZ GENEL MÜDÜRÜN TALİMATI İLE MÜFETTİŞLERE 5 TANE PASSAT AYARLANDI! 

Devlet Denetleme Kurulu’ndan denetim ekibi gelerek çalışmalarına başlarken, Tarım Kredi Kooperatiflerini hukuksuz Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın dün Genel Müdür yardımcıları ve daire başkanları ile bir toplantı yaptığı ve toplantıda Devlet Denetleme Kurulundan gelecek müfettişler için 5 tane Passat ayarlanması talimatı verdiği öğrenildi. Buna göre, kurumda kiralık 5 tane Passat araç müfettişlere makam arabası olarak ayarlanırken, müfettişlerin kendilerine ayarlanan bu makam araçlarını kabul edip etmeyecekleri ise bilinmiyor. 

POYRAZ HUKUKSUZLUĞUN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINI BİLE YANILTMAYA ÇALIŞTI

Devlet Denetleme Kurulu’nun ilk denetim çalışmasını Tarım Kredi Kooperatiflerinden başlatması dikkat çekerken, Fahrettin Poyraz’ın bu süreçten ciddi kaygılı olduğu kaydediliyor. Bilindiği üzere Fahrettin Poyraz, bu görevine hukuksuz bir şekilde atanırken, bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için 2019 yılında İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde Genel Müdür Yardımcıları hariç sadece Poyraz’a özel yönetmelik değişikliği yaptırıldığı ortaya çıkmıştı. Ancak bu yönetmelik değişikliği geriye doğru işlemediği için Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu 3.5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetilmeye devam ediyor. Fahrettin Poyraz’ın hukuksuz atamanın üstünü örtmek için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını bile yanıltarak, yönetmelik değişikliğinin Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları ile birlikte yapıldığını göstermeye çalışması dikkat çekmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Kredi Kooperatiflerindeki bu hukuksuzluğa 3.5 yıldır göz yumarken, Devlet Denetleme Kurulu’ndan gelen müfettişlerin bu konuda yapacağı soruşturma ve inceleme büyük önem taşıyor. 

GİRDİ FİYATLARI FIRLADI AMA ÇİFTÇİNİN KULLLANDIĞI KREDİ YERİNDE SAYDI

Diğer yandan Tarım Kredinin kaynaklarının nerelerde kullanıldığı da büyük önem taşırken, Fahrettin Poyraz’ın genel müdürlük yaptığı 3 yıllık dönemde girdi fiyatlarında büyük artışlar olmasına rağmen çiftçiye kullandırılan kredi miktarının 8 milyar lirada sabit kalması, çiftçi kuruluşunda kaynakların nerelerde kullanıldığı sorusunu gündeme getiriyor. 

HUKUKSUZ GENEL MÜDÜR RAZİ’DEN ALDIĞI AYLIK 7 BİN EURO HUZUR HAKKI ÜCRETİNİ KAMUOYUNDAN SAKLAMIŞTI! 

Yüksek maaş ve farklı iştiraklerden aldığı huzur hakkı ücretleri ile gündeme gelen Fahrettin Poyraz, kamuoyuna yaptığı açıklamada sadece Gübretaş’tan huzur hakkı ücreti aldığını başka hiçbir iştirakten huzur hakkı ücretini almadığını açıklamıştı. Ancak bu açıklamaya rağmen Poyraz’ın Sosyal Yardımlaşma Vakfından aylık 12 bin lira ve Gübretaş’ın İran’da yüzde 48 ortağı olduğu RAZİ’den ise aylık 7 bin Euro huzur hakkı ücreti aldığı ortaya çıkmıştı.  

ÖNCELİKLİ OLARAK TÜRKŞEKER, KONYA ŞEKER VE KAYSERİ ŞEKER DE DENETLENECEK 

Alınan bilgilere göre, Devlet Denetleme Kurulu’nun Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte Türkşeker, Konya Şeker ve Kayseri Şeker’i de öncelikli olarak denetim çalışması kapsamına alacağı ifade ediliyor. 

MİLLİ GAZETE’NİN HABERLERİ DEVLETTE KARŞILIK BULDU 

Milli Gazete’nin yıllardır tarım sektöründe çiftçiye ait birlik ve kooperatiflerdeki denetimsizliklere yönelik yaptığı haberleri devlette karşılık bularak, Tarım Kredi Kooperatifleri, PANKOBİRLİK, tarım satış kooperatifleri başta olmak üzere bütün üretici ve ıslah birliklerinin devlet denetimi kapsamına alınması sektörde olumlu karşılanmıştı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 12:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çepni yem
Çepni yem - 1 hafta Önce

Defalarca iletilmesine rağmen alkol mübdelası işletme şefini neden koruyor sun fabrika müdürü Hasan Fehmi bey halen görmüyorsanız ne diyelim işçiyle kadeh tokuşturan şefi de gördükya Cumhurbaşkanı ne etsin

GİZLİ NO
GİZLİ NO @Çepni yem - 1 hafta Önce

ADRESE TESLİM İHALE VE ALIM YOLSUZLUKLARI İLE TKK AYHAN DÖNEMİ DİDİK DİDİK EDİLECEK.. ÖZKAN, SELO VE SAZ HEYETİ, MESUT , TMO EKİBİ, BAY GÜNEŞ... ŞİMDİ HESAP ZAMANI

Egeden
Egeden - 2 hafta Önce

bayramalinin depo ve marketlerini saysinlar yeter.ne bayramali kalir ne poyraz kalir

bayramali şow
bayramali şow - 2 hafta Önce

Bayramalinin depolara marketlere yapilan is gelistirme adi altinda firmalara cekilen peskeslere baksinlar 6 aydir antalya dagitim depoya 5 milyon harcandi hala depo faaliyete gecmedi.bayramalinin bizim toptandan getirdigi mudurlerin konforu icin sanki saray insa ediyor.hesap soran yok.denetleyen yok.market sayisi 450 oldumciro ne?ortalama 6 bin.gider maliyet be? Kulli zarar.adamlar batik marketlerin uzerinde vali belediye baskanina kurdela kestirerek sov yapiyor.bi bakiverin yapilan harcamalara.

Denetçi
Denetçi - 2 hafta Önce

Gerçek denetim yaparlarsa hepsinin görevden alinmasi lazim ama.......

Ak Parti ve Anavatan Partisi
Ak Parti ve Anavatan Partisi @Denetçi - 2 hafta Önce

Ak Parti bir çıkış yakalayacaksa, bu ancak bürokrasideki atalet ve kirlilikle mücadeleyle olabilir. Siyasi tesire kapalı, ne görülmüşse onun raporlandığı bir teftişte ne merkez birliği, ne de iştiraklerde taş üstünde taş kalmaz. Atamadaki usulsüzlük, İris Akademi'ye yapılan ödemeler, İK Yönetmeliği'nde şahsa bağlı düzenlemeler, Kalem Müdürü'nün daire başkanı statüsüne yükseltilmesi gibi, Davut Arpa örneğinde olduğu gibi liyakat ve ehliyete bakmaksızın yapılan atamalar, Özel Kalem Müdürü, İK Başkanı ve Bilgi İşlem Müdürü arasındaki akrabalık bağları, araç kullanımındaki keyfilikler, ikram ve temsillerin maksat dışı kullanımları, iştiraklerin kötü yönetilmesi, Merkez Birliği Teftiş Kurulu'nun atıl hale getirilmesi ve sahadan kopuk uzaktan teftiş yalanları, kaç kişi çift ekran açıp sabahtan akşama borsa ve coin kovalıyor sorup soruşturulsun bakalım. Birlik, Yem, Tarnet alım ve kiralamalarına bakılıversin bir. Gübretaş hissesinde olanlar Spk ve Masak'ın konusu olabilir. Bu işte genel fotoğraf 5 kişiyle çekilse de ince iş için sayı yeterli olmayacaktır. Memleket adına ümit beslemek istiyoruz ama bu ne kadar mümkün zaman gösterecek. Tarafsız, adil ve hızlı bir teftiş ümidiyle saygılar sunarım.

üretici
üretici @Denetçi - 2 hafta Önce

haklısın-- iş kişinin aynası--ata sözü inşAllah yakışır bir soruşturma olur,,,,,,,,,,,,,,,

Denizli yem
Denizli yem - 1 hafta Önce

.... bu gün gitmekle kurtuldunmu sandın hani kraldınya ne oldu muhasebe müdürün ...ne olacak o bilmiyorduydu çok uyardık biz hasan fehmi günay ı bu 15 temmuz sürecinde alınan ve tekrar göreve en kritik noktalara getirdiklerin fabrikalara müdür yaptıkların bu ekip iş başında diye vay anam vay devlet denetleme el koydu şükürler olsun Alma mazlumun ahını gökten indirir şahini teşekkür ler tarımdan haber

Deşifre
Deşifre - 2 hafta Önce

DDK başkanı Yunus Arıncı Tkk yönetiminden ahmet bağcının ve tarnet as genel müdürü huzeyfe yılmaz daha geçenlerde kıymetli ağabeyim diye fotoğraf çektirdiği bunlara ne yapacak alahaskina bisey bulsalar ne olacak göstermelik hepsi kanmayın bu oyunlara.

Telaş başladı
Telaş başladı - 2 hafta Önce

Bölgelerdeki telaş ne

Ff
Ff @Telaş başladı - 2 hafta Önce

Hangi bölgeler açarmısınız

Çok beklesin diyenlere cevap
Çok beklesin diyenlere cevap - 2 hafta Önce

Biz demedik mi biraz sabır Sayın Başkan'ımız Recep Tayyip ERDOĞAN olaya el atacak. Tarım kredi yem yolsuzluk olayı sorumluları Ö.M. ve yandaşları bekleyin.

Teftiş
Teftiş @Çok beklesin diyenlere cevap - 1 hafta Önce

Gene çok beklersin diyelim. Teftişle kime ne olmuş.

Üretici
Üretici @Çok beklesin diyenlere cevap - 2 hafta Önce

Elatacakta 20 senedir aklına ı gelmedi tkgibi kuruluşlar trım ürünü alışındada harcamalarında piyasaya rekabet oluşumunu sağlarlardi. R alzama larda 20 senedirde piyasada anca üreten eziyorlar....


banner151

banner251